کاشف اسرار-رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان  گفت: با استقرار نظام ارجاع الکترونیک، هزینه های وزارت بهداشت در حوزه پزشک خانواده به ثمر می نشیند و گیلان با استقرار موفق نظام ارجاع الکترونیک؛ توانست هدف دیرینه وزارت بهداشت را، محقق کند.

به گزارش کاشف اسرار،شاهرخ یوسف زاده چابک در هشتادمین جلسه شورای راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این مطلب،با تبریک ایام فرخنده ولادت پیامبر گرامی اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) و نیز روز بسیج مستضعفین،و اشاره به دستاورد های ارزشمند دانشگاه طی ماه اخیر،پرداخت.

وی خاطر نشان کرد: با تدوین برنامه راهبردی دانشگاه در سال ۹۵، توسعه خدمات الکترونیک در سرلوحه فعالیت ها، قرار گرفت به طوری که دانشگاه هم اکنون دارای دستاورد کشوری و منحصر در برخی از این حوزه ها می باشد. وی خاطرنشان کرد: دستیابی، پیشتازی و حرکت در مسیر دانشگاه نسل سوم، بدون اجرایی شدن برنامه راهبردی امکانپذیر نبود.

به گفته این مسئول، با توسعه همکاری بهداشت، IT و درمان، حرکت به سوی الکترونیک کردن فرایندها را در دستور کار قرار دادیم که ثمره آن شکل گیری موفق نظام ارجاع الکترونیک در استان بود. در این راستا، تمرکز گرایی در فرایندها و ارتقای سامانه مدیریت بیمارستانی(HIS)، نیز بستر مناسبی برای توسعه فرایندهای الکترونیک ایجاد کرد.

یوسف زاده چابک،ابراز کرد: در گیلان، سالانه حدود ۲۰۰ میلیارد تومان صرف هزینه پزشک خانواده می شود که در این زمینه با شکل گیری نظام ارجاع و پوشش شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت، می توان شاهد به ثمر نشستن هزینه های وزارت بهداشت در این خصوص بود.

به گفته وی در این راستا، با ساماندهی نظام ارجاع بازخوراند برنامه از ۱۵ درصد به ۳۵ درصد افزایش یافت، این درحالی است که بالاترین درصد بازخورد در استان های موفق ۱۲ درصد است.

این پزشک متخصص با تصریح بر بهبود یافتن نظام سطح بندی و لایه بندی بهداشت در استان به عنوان زیرساخت در سال ۹۵، ادامه داد: در کل کشور۸۱ بیمارستان ۳۲ تختخوابی وجود دارد که ۷ بیمارستان آن در استان گیلان فعال است.

یوسف زاده چابک،یاد آور شد:در این زمینه، دانشگاه با استقرار برنامه راهبردی و قرار دادن بیمارستان های ۳۲ تخت خوابه در سطح و لایه یک نظام ارجاع، در سطح مناسبی قرار گرفت. هم اکنون، وزارت بهداشت نیز به این نتیجه رسید که بیمارستان های ۳۲ تختخوابه را در سطح یک بگذارد.

وی از اجرای نظام ارجاع تا پایان سال در همه شهرهای استان خبر داد و افزود: در حال حاضر نظام ارجاع در گیلان از سطح یک به دو و سه وجود دارد، در حالی که در سایر استان ها استقرار این برنامه از سطح دو فراتر نرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان،متذکر شد:: استان های گیلان، گلستان و خراسان در سال ۹۵ جهت استقرار نظام ارجاع اقدام کردند اما گیلان از استقرار آن بازماند، استان های خراسان و گلستان در این زمینه با تکیه بر نرم افزار جدید، توانستند با چالش های موجود، این نظام را تا سطح دو اجرایی نمایند.

یوسف زاده چابک،اضافه کرد:گیلان، در تیرماه ۹۷ با استفاده از “سامانه سیب” استقرار برنامه را در دستور کار خود قرار داد و این امر قدرت علمیاتی را در این زمینه افزایش داد و موجب شد که استان ظرف ۵ ماه بتواند این برنامه را در ۶ شهر گیلان استقرار دهد،

وی اذعان کرد:کاری از سال ۹۵ هیچ دانشگاهی موفق به انجام آن نشده بود. با استقرار نظام ارجاع الکترونیک، هزینه های وزارت بهداشت در حوزه پزشک خانواده به ثمر می نشیند و گیلان با استقرار موفق نظام ارجاع الکترونیک؛ توانست هدف دیرینه وزارت بهداشت را، محقق کند.

گفتنی است؛ هشتادمین جلسه شورای راهبردی دانشگاه ۷ صبح امروز با حضور مسوولان دانشگاه و صاحبان فرایند، در سالن اجلاس دفتر ریاست دانشگاه برگزار شد و طی آن، سنجه های هدف استراتژیک توسعه کارآفرینی و پژوهش های کاربردی و سلامت محور بررسی شد.

پی نوشت: استقرار نظام ارجاع الکترونیک در دانشگاه علوم پزشکی گیلان با مهندسی منطقه ای و با حضور مستقیم و میدانی رییس دانشگاه به انجام رسیده است، در این میان همکاری موثر پزشکان خانواده و مراکز بهداشتی حایز اهمیت به نظر می رسد.

دانشگاه های نسل سوم با تولید علم، حرکت در مرزهای علم و دانش و محصولات خود شناخته می شوند و محصول این امر، کارآفرینی است. امروز، هر آن چه که دانشگاه علوم پزشکی گیلان با استقرار برنامه راهبردی ادعا کرده بود، یک به یک به مرحله اجرا می رسد. بی شک اکنون دانشگاه، در مسیر رو به رشد و توسعه قرار گرفته است که در این راه، رسیدن به افقی بالاتر امکان پذیر است.منبع:سایت دانشگاه علوم پزشکی استان

پایان پیام

 

اشتراک این خبر در :