کاشف اسرار-معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت،گفت:از ابتدای سال جاری تا آذر ماه در شهر رشت حاکی از ۴۴۳  مورد محبوس شدن افراد در آسانسورها می باشد که نسبت به مشابه سال گذشته شاهد ۴۰ افزایش درصدی بوده است .

به گزارش کاشف اسرار به نقل از سایت شهرداری رشت،حبیب موحدب امروز با اعلام این خبر،اظهار کرد: به طور کلی مکانیزم عملکرد آسانسورها بر ۲ نوع برقی و کششی و همچنین هیدرولیکی که عدم رسیدگی و تعمیرات منظم احتمال بروز حوادثی از قبیل سقوط، ضربه، گیر افتادن، حریق، برق گرفتگی و … را افزایش می دهد.

 وی با بیان این که  آسانسور‌ها به دلایل قطع شدن برق، نقص مکانیکی یا الکتریکی و  ناصحیح از آسانسور مثل تحمیل کردن وزن بیش از حد مجاز به آن (در آسانسورها وزن هر انسان ۷۵ کیلوگرم محاسبه شده است) از حرکت می‌ایستند،افزود:پس اگر آسانسوری تا ۱۰ نفر ظرفیت دارد نباید آن را با وزنی بیشتر از۷۵۰کیلوگرم مواجه کرد.

این مسئول،متذکر شد: اگر به هر دلیلی آسانسور از حرکت ایستاد، فرد محبوس شده باید حفظ خونسردی است به طوری که دیوارهای کابین آسانسور در مقابل هوا ایزوله نیست افراد حبس شده با کمبود اکسیژن مواجه نمی شوند.

موحدب اقدام بعدی را فشار دادن زنگ خطر آسانسور و یا تماس با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی ذکر کرد و افزود:اما افرادی که در خارج از آسانسور هستند نیز می توانند اقداماتی را جهت نجات محبوس شدگان انجام دهند.

به گفته وی،اولین قدم بررسی مکان توقف اتاقک آسانسور است که یا هم ردیف با یک طبقه می باشد و یا در بین دو طبقه متوقف شده است برای این کار ابتدا باید کلید اصلی برق را قطع کنید، به اتاق موتورخانه بروید، اگر قسمت‌های رنگ خورده سیم بکسل‌ها با قسمت‌های رنگ خورده پایه موتورگیربکس هم سطح هستند کابین در تراز یکی از طبقات ایستاده است.

معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت،اضافه کرد:می توان با استفاده از کلید اضطراری ( کلید سه گوش) درب آسانسور را باز و افراد را خارج نمود در غیر این صورت حتما باید با آتش نشانی تماس گرفته شود زیرا انجام مراحل همتراز سازی کابین آسانسور با طبقات در صورت نداشتن مهارت و اطلاعات کافی منجر به سقوط اتاقک خواهد شد.

پایان پیام

اشتراک این خبر در :