کاشف اسرار-مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری رشت از شناسایی ۱۹ نقطه بحرانی دارای ریزش و آبشستگی در جداره رودخانه های گوهر رود و زرجوب خبر داد.
به گزارش کاشف اسرار محمد باقر بشر دانش در نشست جلسه بررسی نقاط خطرآفرین حاشیه و جداره رودخانه های گوهررود و زرجوب و الویت بندی اجرای عملیات جداره سازی شهرداری رشت  با حضور معاونین خدمات شهری مناطق پنج گانه ،به نقش رودخانه ها به عنوان یکی از عناصر اصلی زیست محیطی این شهر اشاره کرد.
به گفته وی،توجه به نیازها و چالش های زیست محیطی، جزء لاینفک از طراحی شهری می باشند که بی توجهی به این شریان های حیاتی پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهند داشت که قطعا بر روی زندگی شهری بی ثاثیر نخواهد بود

وی همچنین پیامدهای سوء جبران ناپذیر فعالیت های انسانی در حریم رودخانه ها را برای محیط زیست بسیار خطر آفرین عنوان و خاطر نشان کرد: به طور یقینحیات اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و جلوه های منظر شهری به رودخانه های آن شهر وابسته است به همین دلیل حفاظت و استفاده درست و خردمندانه از این عناصر حیاتی نیازی به دلیل و برهان ندارد.

این مسئول،متذکر شد:عامل وقوع سیل  و بروز خسارت در نیمه دوم مهرماه سال جاری و بروز خسارت در برخی از شهرهای استان گیلان آب شستگی جداره رودخانه بوده است.

بشر دانش ،ابراز کرد:مدیریت بحران استانداری گیلان طی نامه ای به شهرداری قول مساعد در خصوص تخصیص اعتبار برای رفع خطر نقاط دارای ریزش، آبشستگی در جداره های رودخانه های سطح شهرو دیواره سازی جهت محافظت از معابر دسترسی داد.

وی ادامه داد:حوزه معاونت خدمات شهری در اسرع وقت نسبت به شناسایی این نقاط مستعد رانش اقدام و اطلاعات لازم به سازمان مدیریت بحران استانداری ارسال شد.

وی از شناسایی ۱۹ نقطه بحرانی خبر داد و تصریح کرد: جداره های رودخانه در جلوگیری از بروز سیل و طغیان رودخانه های سطح شهر نقش اساسی دارند که در صورت بروز سیل و همچنین طغیان رودخانه ها، این دیواره ها نقش جدی در کنترل سیلاب و جلوگیری از ایجاد خسارت به اماکن و منازل حاشیه رودخانه ها را دارد./منبع:سایت شهرداری رشت

پایان پیام

اشتراک این خبر در :