کاشف اسرار-رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت ،گفت:این سازمان در راستای استقبال از بهار و سرزنده سازی فضای شهری نخستین کارگاه هنری تخم مرغ های نوروزی را برگزار کند.

سجاد محجوب امروز یک شنبه با اعلام این خبر به خبرنگار کاشف اسرار هدف از برگزاری این کارگاه را حفظ یکی از کهن ترین فرهنگ های میراثی کشور، همراه نمودن هنرمندان در خلق زیبایی فضای شهری و ایجاد شور و نشاط برای همشهریان و مسافران نوروزی عنوان کرد.

وی از جمله موضوعات برگزاری این کارگاه را معرفی نمادها و ارزشهای بومی استان گیلان علی الخصوص شهر رشت (معماری بومی منطقه، سوغات و صنایع دستی رشت و …)،آیین ها و سنت های بومی و ملی ویژه ایام نوروز،فرهنگ و هنر ملی، نمادهای مرتبط با نوروز و هفت سین ، بازی های بومی و محلی و…)ذکر کرد.

این مسئول؛استفاده آزاد از نقش، طرح و فرم های بصری برای ایجاد حس شادی و نوروز و فرا رسیدن بهار(اولویت با نقش، طرح و فرم های ایرانی)،داستان های معروف و برجسته ایرانی(افسانه ها، داستان های عامیانه)را از دیگر موضوعات برگزاری این کارگاه هنری است.

محجوب در تبیین مشخصات کارگاه،اظهار کرد:به هر هنرمند راه یافته به کارگاه احجام تخم مرغ شکلی به ابعاد ۱۵۰ سانتی متر ارتفاع و قطر ۱۰۰ سانتی متر تحویل داده خواهد شد.

وی ادامه داد: ایده پردازی می تواند برای همه تکنیک ها با انواع رنگ یا پیوست هرنوع تکنیک تجسمی روی حجم تخم مرغ طراحی شود اما با توجه به جانمایی تخم مرغ ها در نقاط مختلف شهر و در فضای باز لازم است موادی که مورد استفاده قرار می گیرند توانایی مقاومت در برابر باران و رطوبت شهر رشت (با توجه به شرایط فصلی) را داشته باشد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت،متذکر شد:اجرای آثار در فضای باز و مکان های عمومی خواهد بود که سازمان متعاقبا به اطلاع هنرمندان خواهد رساند،ضمن این که آوردن رنگ، قلم مو و کلیه ابزار مورد نیاز به عهده هنرمندان است.

محجوب درباره چگونگی شرایط شرکت هنرمندان و نحوه ارائه آثار،بیان کرد:هر هنرمند می تواند حداکثر ۳ طرح را به دبیرخانه ارسال نموده و متقاضیان می توانند به سایت سازمان مراجعه و فرم های مربوط به شرکت در کارگاه را دریافت کنند.

وی خطاب به هنرمندان شرکت در این کارگاه تاکید کرد:پس از تکمیل فرم ها لازم است به صورت حضوری به دبیرخانه کارگاه مراجعه کرده و فرم ها را تحویل داده و رسید ثبت نام خود را دریافت نمایند.

به گفته وی فرم ثبت نام شامل کلیه اطلاعات شخصی شرکت کنندگان می باشد  و لازم است در سایز پرینت گرفته شود،ضمن این که فرم طرح جهت ارائه طرح پیشنهادی می باشد و لازم است در ابعاد پرینت گرفته شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت،تاکید کرد:اطلاعات شخصی و طرح های پیشنهادی ،چه به صورت دستی و چه به صورت رایانه ای) باید هم به صورت چاپ شده و هم در قالب فایل داخل سی دی تحویل داده شود .

محجوب اضافه کرد: لازم است تصاویر آثار برروی CD با فرمت JPEG و کیفیتDPI ۳۰۰ تحویل داده شود،ضمن این که مهلت ارسال آثار ۱۲ الی ۳۰ بهمن امسال است و تاریخ برگزاری کارگاه متعاقبا اعلام خواهد شد.

وی تصریح کرد:به کلیه طرح های راه یافته به کارگاه لوح تقدیر و مبلغ ۳ میلیون ریال به عنوان هدیه ورودی و تعلق خواهد گرفت و جوایز آثار برتر و نفرات اول تا سوم؛۱۰،۸ و ۶ میلیون ریال بوده و مکان برگزاری متعاقبا اعلام خواهد شد.

این مسئول،تذکر داد:به هنرمندانی که به دلایل شخصی از ادامه اجرای کار خودداری کنند و یا موفق به اتمام کار در زمان کارگاه نشده و یا کیفیت اجرایی مطلوب و متناسب با طرح نداشته باشند، مبلغ ورودی تعلق نخواهد گرفت.

محجوب ،ابراز کرد:کلیه آثار خلق شده در ایام نوروز در فضا های عمومی شهر رشت به نمایش گذاشته می شود،ضمن این که در صورتی که عدم اصالت طرحی در هر مرحله از کارگاه محرز شود اثر از ادامه کار در کارگاه حذف شده و مسئولیت پاسخگویی به عهده پیشنهاد دهنده است.

به گفته وی،در صورت به وجود آمدن موارد خاص و خارج از ضوابط فراخوان توسط هر فرد حاضر در کارگاه، تصمیم گیری در مورد ادامه حضور فرد با دبیرخانه خواهد بود.

لازم به ذکر می باشد نشانی دبیرخانه:رشت -میدان فرهنگ _ خیابان پرستار _ سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت _ دبیرخانه کارگاه رنگ آمیزی تخم مرغ های رنگی نوروزی و شماره های تماس :۳۳۳۲۴۹۶۰ ۳۳۳۳۲۳۵۳ داخلی ۲۱۸ است.

پایان پیام

اشتراک این خبر در :