کاشف اسرار- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با اعلام کاهش ۵ درصدی تلفات جاده ای ،از شناسایی بالغ بر ۹۰ نقطه حادثه خیز در استان خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار علی اوسط اکبری مقدم امروز طس سخنانی در دهمین جلسه شورای ترافیک گیلان به ریاست خودش و با حضور مدیرکل دفتر حمل و نقل وزارت کشور و دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در محل سالن اجتماعات استانداری برگزار شد،اظهار کرد.: امروزه ترافیک به چالشی بزرگ در سطح شهرها تبدیل شده است.

وی با تاکید بر این که تقویت حمل و نقل عمومی برای رفع این معضل ضرورت دارد. با اشاره به اینکه گیلان علیرغم وسعت جغرافیایی کم دارای تراکم جمعیت بسیار بالایی است، افزود: گسترش محورهای مواصلاتی به عنوان یکی از شاخص های توسعه در دنیا مطرح است.

این مسئول، خاطرنشان کرد: تصادف موتورسیکلت ها در جاده‌های درون و برون شهری آمار بالایی دارد که خوشبختانه اقدامات خوبی از سوی راهنمایی و رانندگی و همچنین پلیس راهور در حوزه آموزش‌های همگانی به ویژه برای عابران پیاده و موتورسواران انجام شده است.

اوسط اکبری مقدم با اشاره به اینکه در ده ماهه نخست سال گذشته و امسال به ترتیب ۵۵۹ و ۵۳۱ نفر در جاده های گیلان جان باختند، افزود: این آمار حکایت از کاهش ۵ درصدی تلفات جاده ای و اثربخش بودن آموزش ها دارد.

وی با تاکید بر اینکه آموزش را باید از سطوح بسیار پایین آغاز کنیم، تصریح کرد: جامعه باید به سمتی برود که مردم در ایمنی راه‌ها مشارکت داشته باشند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با اشاره به شناسایی بالغ بر ۹۰ نقطه حادثه خیز در استان، متذکر شد: تعدادی از این نقاط اصلاح شد و برخی نیز در دست اصلاح هستند.

اکبری مقدم یادآور شد: سایر نقاط حادثه خیز نیز باید شناسایی و اصلاح شوند تا آمار تصادفات جاده ای به حداقل برسد.

وی نصب دوربین‌های کنترل ترافیک در سطح محورهای مواصلاتی گیلان را اقدامی تاثیرگذار دانست و گفت: این قبیل کنترل ها می تواند نقش پیشگیرانه ایفا کند.

این مسئول با بیان اینکه در استان گیلان به دلیل وسعت جنگل ها و زمین های زراعی محدودیت های خاصی برای افزایش خطوط ارتباطی وجود دارد، گفت: این مسئله موجب چالش های فنی شده است که در تصادفات جاده ای نقش زیادی را ایفا می کنند.

اکبری مقدم با اشاره به وضعیت جغرافیایی و اقلیمی خاص شهر رشت،هشدار داد: ترافیک به بزرگترین چالش این شهر مبدل شده است.

وی با اشاره به تمهیدات صورت گرفته برای تکمیل ۸ کیلومتر باقی مانده از آزاد راه قزوین- رشت، اذعان کرد: تکمیل آزادراه موجب افزایش چشمگیر حجم خودروهای ورودی به استان و در نتیجه تشدید ترافیک در شهر رشت به عنوان مرکز گیلان می شود.

معاون استاندار گیلان احداث کمربندی در سطح شهر را راهکاری برای تسهیل تردد خودروها معرفی کرد و افزود: می توان با کمک وزارت کشور رینگ های درون شهری در رشت تعبیه کرد تا قسمتی از معضل ترافیک برطرف گردد.

اوسط اکبری مقدم ضعف ناوگان حمل و نقل عمومی و تعداد اندک اتوبوس هایی که جهت تردد در سطح شهرهای رشت، لاهیجان، انزلی و لنگرود مورد استفاده قرار گیرند را از دیگر موارد تاثیرگذار بر حجم بالای ترافیک در این شهرها برشمرد و بر لزوم تقویت گرایش مردم به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی تاکید کرد. /منبع:سایت استانداری

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :