کاشف اسرار-وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که در شرایط کم آبی،گیلان بیشترین آسیب را خواهد دید، خواستار توجه بیشتر مسوولین به کشاورزان و محیط زیست این استان شد ،ضمن این که بهبود زیرساخت های آموزشی، بهداشتی و درمانی استان قول مساعد داد.

به گزارش کاشف اسرار،سعید نمکی هم زمان با سفر رئیس جمهوری به گیلان در جلسه شورای اداری لنگرود حضور یافت و طی سخنانی سرمایه های انسانی کشور را برای پشت سر گذاشتن بحران های کنونی، حایز اهمیت دانست .

وی ابراز کرد: وظیفه ملت و دولت در پیروی از  آرمان های ارزشمند شهدا، استقامت و پایداری در مقابل هجمه های ظالمانه  دشمنان  است و قطعا گذر از این ایام، جز با مقاومت، رشادت و صبوری میسر نمی باشد.

این مقام،طرح تحول نظام سلامت را از طرح های موفق دولت تدبیر و امید بر شمرد و اعتقاد دارد: این طرح در کاهش فشار هزینه های کمر شکن از جیب مردم و توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان بسیار موثر بوده  است و این طرح، با توجه به اهداف عالی آن، قطعاً به جدیت ادامه خواهد یافت.

نمکی  با بیان این  که سیاست وزارت بهداشت،  حداکثر دسترسی با استفاده از حداقل منابع موجود است، تصریح کرد: حوزه بهداشتی مقدم بر درمان است. در این زمینه درمان سرپایی نیز نسبت به درمان بستری ارجحیت دارد.

وی با اشاره به شیوع بیماری های غیر واگیر در جهان و ایران، از بیماری فشار خون به عنوان قاتل خاموش یاد کرد و افزود:  سرطان، دیابت، حوادث جاده ای، شیوه غلط زندگی و  بیماری های قلبی و عروقی نیز  از عوامل اصلی مرگ و میر در جامعه هستند.

این عضو هیات دولت،متذکر شد: در این زمینه،  وزارت بهداشت توجه ویژه به پیشگیری از بیماری های غیر واگیر دارد.  تحقق این امر نیازمند مشارکت بین بخشی و  ارتقای سواد سلامت جامعه و تشخیص زودهنگام این بیماری ها است.

نمکی،یاد آور شد: در ۲۸ سال پیش، کشور ایران در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه، در بحث پیشگیری مقام اول را دارا بود و  تمامی  کودکان در مقابل بیماری های واگیر دار واکسینه شدند.

وی افزود: امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی اگر به بحث پیشگیری توجه نشود در آینده شاهد انواع سرطان ها و بیمای های قلبی عروقی خواهیم بود.

وزیر بهداشت،اظهار کرد:دولت در تلاش است تا با پرداخت یارانه بیشتر،  هزینه های پرداختی از جیب مردم را در بحث درمان کاهش دهد و همچنین ماندگاری طبیب را در مناطق کمتر برخوردار بیشتر کند.

نمکی با اشاره به این که در شرایط کم آبی،  استان گیلان بیشترین آسیب را خواهد دید، خواستار توجه بیشتر مسوولین به کشاورزان و محیط زیست این استان شد.

وی از توسعه بی رویه  آموزش عالی به عنوان یکی از معضلات کشور در گذشته یاد کرد و گفت: آموزش باید بر اساس نیاز سنجی جامعه صورت بگیرد.

وی ادامه داد: دولت از شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری حمایت می کند و در این راستا ۷۰ درصد بودجه پارک های علمی و فناوری برای سال ۹۸ افزایش یافته است، زیرا این واحدها می توانند با تولید دانش،  گره ای از کار مردم بگشایند.

این مقام با اشاره به حمایت دولت از تولید کننده داخلی گفت. در صدد هستیم تا داروهایی که امکان تولید آن ها در کشور است از خارج وارد نشود.

نمکی در پایان با اشاره به تلاش دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای ارتقای سلامت در استان، برای بهبود زیرساخت های آموزشی، بهداشتی و درمانی در گیلان قول مساعد داد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :