کاشف اسرار-از زمان برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب”حسن روحانی”با رای مردم به عنوان دومین مقام رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران،نزدیک به ۲۲ ماه سپری شده است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،با گذشت این مدت زمانی،”روحانی از زمان انتخاب به این سمت و دریافت تنفیذ از رهبر انقلاب،چندین سفر به استان گیلان داشته است.

اولین سفر وی به گیلان در زمان ایام تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری به این استان در سال ۹۲ بوده و بنا به تصاویر و فیلم های منتشر شده،”مرتضی عاطفی نشرود کلی”در هیچ یک از برنامه های روحانی حضور نداشت،لکن از زمستان سال گذشته به عنوان مسئول روابط عمومی استانداری گیلان منصوب و همراه دولت فعلی شده است!

بنا به شنیده ها که صحت و سقم آن در دست بررسی می باشد و هنوز محرز نشده است وی از حامیان”سید ابراهیم رئیسی”بوده است.اگر این موضوع مورد تائید وی نیست با ارائه مستندات من جمله تصویر برگه رای قبل از این که به صندوق رای گیری بیاندازد،هر چه سریعتر جهت تنویر افکار عمومی در اختیار این رسانه بگذارد .عدم پاسخ گویی فوری به منزله تائید رای دادن به رقیب”حسن روحانی”تلقی می شود.ضمن این که استاندار فعلی بر این نکته تاکید کرده است:” انتصاب افراد غیرهمسو با دولت در این استان کاملاً منتفی است”

ناگفته نماند به دنبال مطرح شدن انجام سفر قطعی رئیس جمهوری و برخی از اعضای هیات دولت به گیلان در اسفند ماه جاری،طی روزهای قبل روابط عمومی استانداری از طریق ارسال پیامک و حتی برقراری تماس تلفنی توسط احدی از پرسنل شاغل،خواستار معرفی خبرنگار با ارائه مشخصات و ارائه تصویر پرسنلی جهت صدور کارت حضور در برنامه های”روحانی”شد.

تصویری از مدیر مسئول پایگاه خبری کاشف اسرار به سال ۹۲ در مراسم سخنرانی روحانی/تصویری سلفی با روحانی در ۵ سال قبل هم موجود است


آیا در تصاویر حضور و سخنرانی “حسن روحانی به سال ۹۲ در رشت،مرتضی عاطفی نشرودکلی”که از بهمن سال قبل تاکنون مسئول اداره کل روابط عمومی استانداری شده است،مشاهده می کنید؟

عصر روز موعد برابر با سه شنبه هفته جاری فرا رسید و اصحاب رسانه به استانداری گیلان برای دریافت کارت حضور در برنامه عزیمت کردند ولی هنگام حضور در بخش ورودی و انتظامات با عدم صدور کارت مواجه شدند.

به دنبال عدم صدور کارت برای تعدادی از پایگاه های خبری و هفته نامه های دارای مجوز که با سکوت و عدم دفاع هیات رئیسه خانه مطبوعات و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مواجه شد،مسئول روابط عمومی استانداری گیلان با انتشار مطلبی در روز جاری به وسیله یکی از پایگاه های خبری که صاحب امتیاز آن یکی از مدیران استانداری می باشد،به انتقادات رسانه های متعدد به شرح ذیل پاسخ داد:

“در گزینش افراد همچون قبل و به شهادت کارنامه عملکردی خود هیچگونه گروه بندی یا تبعیض سیاسی لحاظ نشده بلکه به منظور ارج نهادن به مقام اصحاب رسانه مشخصات تمامی خبرنگاران و عکاسان فعال برای انجام روند اداری و صدور کارت از چند روز قبل به مراجع مربوطه ارسال شد که علیرغم پیگیریهای صورت گرفته، به دلیل محدودیت فضا و تغییر برخی سیاست های این مراجع، تنها تعداد معدودی کارت ورود به مراسم ها و جلسات تحویل اداره کل روابط عمومی گردید “.

با توجه به توضیحات غیر قانع کننده مسئول روابط عمومی استانداری،سئوالات متعددی درباره انتخاب گزینشی و تبعیضی از رسانه ها جهت حضور در برنامه ها من جمله نشست خبری به عمل آمده است به سئوالات ذیل پاسخ شایسته با ارائه مستندات داده بشود:

یکم: با توجه به این که برابر ماده ۲ مصوبه حقوق شهروندی در نظام اداری مصوب شورای عالی اداری دولت تدبیر و امید ابلاغ شده توسط رئیس جمهوری فعلی؛ بر حق مصون بودن از تبعیض در نظام ها، فرآیندها و تصمیمات اداری و حق برخورداری از اِعمال بیطرفانه قوانین و مقررات تاکید شده است،آیا عدم صدور کارت برای برخی از رسانه ها از مصادیق عدم رعایت مصوبه شورای عالی اداری به شمار نمی آید؟

دوم:با توجه به این که در واکنش مسئول اداره کل روابط عمومی استانداری به این نکته مضحک تاکید شده است:” به دلیل محدودیت فضا و تغییر برخی سیاست های این مراجع، تنها تعداد معدودی کارت ورود به مراسم ها و جلسات تحویل اداره کل روابط عمومی گردید”این سئوال در ذهن تداعی شده،اگر مدعی محدودیت فضا بودید چطور برای تمامی خبرنگاران و عکاسان رسانه پیامک ارسال کردیدآیا اصحاب رسانه هالو فرض کرده است؟ اگر فضا محدود بوده است اشتباه محض کرده اید درخواست ارائه مشخصات و عکس خبرنگاران برای صدور کارت را خواستار شدید؟

سوم: چطور بر روی کارت های صادر شده برای خبرنگاران تاریخ اعتبار آن برای روزهای ۱۵ و ۱۶ اسفند ۹۷ قید شده بود ولی استانداری به خود اجازه دادند به صورت گزینشی و تبعیضی آن هم با خودکار در پشت کارت ها برای برخی از خبرنگاران فقط حضور در مراسم دیدار مردمی یا برخی برنامه ها در نظر گرفتند ولی برخی توانستند در تمامی برنامه ها شرکت کنند؟

چهارم:چطور برای یکی از اصحاب رسانه که دارنده سرپرستی روزنامه ای کشور بوده و فقط به تمجید مسئولین به صورت لسانی می پردازد و چاپلوس و رپرتاژ بگیر خوبی است و حتی به خود زحمت ضبط صدا،تصویر برداری و نوشتن نمی دهد کارت حضور در برنامه صادر شد؟

پنجم:چطور برای خبرنگاران و یا مدیران مسئول رسانه ها که تحلیل گر مسائل می باشند کارت حضور در برنامه صادر نشد،آیا این امر مطابق ماده ۵ قانون مطبوعات،مصوبه شورای عالی اداری در راستای حقوق شهروندی در نظام اداری،مصوبه هیات وزیران در نیمه اول امسال به ترتیب برای عدم ممانعت جهت کسب خبر،حق مصون بودن از تبعیض در نظام ها، فرآیندها و تصمیمات اداری و حق برخورداری از اِعمال بیطرفانه قوانین و مقررات و مجاز نبودن دعوت گزینشی و تبعیضی از اصحاب رسانه برای حضور در برنامه ها،مجاز بودن حضور اصحاب رسانه در جلسات غیر محرمانه بند ۴۸ ابلاغیه رهبر انقلاب اسلامی بر الگوی پایه اسلامی ایرانی و تاکید بر پیشرفت نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام است؟

ششم: چطور مدیر مسئول یکی از رسانه های الکترونیک در جنوب استان که فاقد مجوز می باشد،توانست در برنامه شرکت کند؟ آیا این شخص از رسانه فاقد مجوز خویش یا بنا به معرفی رسانه دارای مجوز شرکت کرد و با رئیس جمهوری هم عکس یادگاری گرفت؟با مستندات پاسخ بدهید

هفتم:چطور برای شخصی که به عنوان خبرنگار در برنامه های رئیس جمهوری شرکت کرد و توانست با رئیس جمهوری هن عکس بگیرد کارت صادر شد،شخصی که قبل از اخذ مجوز رسانه محل فعالیت خود در اوایل دولت یازدهم،در ابتدا به عنوان آبدارچی شرکت کابل برق و نیز دام وطیور فعالیت می کرد،سپس با تاسیس رسانه و اخذ مجوز توسط یک شخص دیگر،سمتی در هیات تحریریه گرفت؟ آیا این شخص که فرزندش هم به حرفه خبرنگاری می پردازد قبل از شروع به فعالیت رسانه محل خدمت خویش در دوره های روزنامه نگاری شرکت کرد یا ۱ شبه خبرنگار شد؟

هشتم:تعداد رسانه ها و نام و نام خانوادگی خبرنگارانی که تقاضا صدور کارت حضور در برنامه سفر را به روابط عمومی استانداری ارائه کرده بودند اعلام بشود و مکاتبه روابط عمومی به مراجع جهت صدور کارت و پاسخ مراجع به صورت اسناد و مکاتبات اداری در اختیار پایگاه خبری “کاشف اسرار”جهت تنویر افکار عمومی قرار داده بشود تا صحت ادعای”عاطفی نشرود کلی”بررسی بشود.لازم به ذکر می باشد مدیر مسئول این رسانه به عنوان شخصیت حقیقی به وسیله سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از مدیر سامانه این قانون که”مرتضی عاطفی نشرودکلی”می باشد در روز جاری ثبت و خواستار شده و موظف است ارائه بدهد.

نهم:ایا شنیده ها حقیقت دارد به خبرنگاران حاضر در برنامه سفر رئیس جمهوری به صورت نقدی یا کارت هدیه از سوی استانداری در روز جاری ارائه شده است؟

دهم:چرا علی رغم اعتراض تعدادی از اصحاب رسانه دارای مجوز در ساعت ۲۳ برابر با ۱۴ اسفند ماه به استاندار گیلان مبنی بر دلایل عدم صدور کارت حضور در برنامه،مصطفی سالاری”اقدامی برای حل مشکل نکرد؟رسانه هایی که تعدادی از آنان حامیان تشکیل دولت تدبیر و امید بودند.آیا نماینده عالی دولت در استان به دلیل غیر بومی خودش،معاون جدید سیاسی و امنیتی و مسئول اداره کل روابط عمومی استانداری،علاقه ای به خبرنگاران ندارد؟آیا استاندار همان مسئولی نیست به دنبال اعتراضات مدیر مسئول پایگاه خبری”کاشف اسرار”در نشست های خبری امسال بر این نکته تاکید کرد:” از رسانه ها با تمام توان حمایت می کنیم و هیچگونه تبعیضی قائل نخواهیم شد

یازدهم-آیا مسئول اداره کل روابط عمومی استانداری تصور کرده است با دعوت از همه رسانه ها ابراز دل جوئی کرده و سپس با عدم صدور کارت و دعوت گزینشی و تبعیضی و بهانه قرار دادن عدم صدور کارت توسط مراجع که مشخص نکرده کدام مرجع بوده است می تواند بار مسئولیت از دوش خود و استانداری بر دارد؟آیا تصور کرده توپ به زمین مرجع دیگر بیاندازد و رسانه ها نمی توانند وی را بازخواست کنند و یا بدون ذکر نام مرجع خواسته اصحاب رسانه منتقد دعوت گزینشی و تبعیضی نتوانند موضوع را پی گیری کنند و صحت و سقم ادعای”عاطفی نشرودکلی”را بررسی کنند؟

دوازدهم:با توجه به این که مدیر مسئول پایگاه خبری کاشف اسرار در زمان دولت اصلاحات به مدت ۶ سال در برنامه های رئیس جمهوری وقت شرکت داشته و حتی به عنوان سرپرست اسبق ۱ خبرگزاری تا زمان دولت دهم در استان گیلان فعالیت کرده،به خوبی اطلاع دارد امورات ترتیب حضور اصحاب رسانه در نشست های ریاست جمهوری بر عهده استانداری می باشد،اینک سوال می شود آیا مراجع اعلام شده بدون ذکر از سوی مسئول روابط عمومی استانداری که احتمالا مرجع مورد نظر ریاست جمهوری بوده،علم و غیب داشته یا قرعه کشی کرده است که از بین لیست ارائه شده ،برای فلان خبرنگار و رسانه کارت صادر بشود یا برای برخی صادر نشود؟مثلا برای نشریات مکتوب و پایگاه های خبری :”کاشف اسرار،می رشت،اسرار امروز،رویداد گیلان و هفته نامه های ناظر و اقتصاد گیلان” جهت حضور حتی در ۱ برنامه کارتی صادر نشد و جای تعجب دارد!

سیزدهم-چطور برای رسانه ای که مدیر مسئول آن دارای سمت در ستاد انتخاباتی روحانی در گیلان بوده و حتی در زمان فعالیت به عنوان سرپرست و خبرنگار در یکی از رسانه های الکترونیکی هنگام فعالیت و حضور “روحانی”به سال ۹۲ در این استان به صورت اختصاصی با این کاندیدا مصاحبه داشته است،کارت حضور در برنامه های اسفند ماه جاری صادر نشد؟

چهاردهم-برای انتخاب رسانه ها،کدام نهاد یا شخص،اسامی را مشخص نموده و چه معیارهایی ملاک بوده است؟ آیا کارت های تحویلی به روابط عمومی با درج نام بوده است؟مگر تمام رسانه های مجوز دار،روند تائید صلاحیت را از نهادهای امنیتی و نظارتی سپری نکرده اند؟چطور برای تعدادی از خبرنگاران به اشتباه تصویر از صورت خبرنگار دیگر چاپ کردند،از جمله آنها”ابراهیم نیازمند” بود و این امر سبب شد خبرنگاران مذکور نتواند در برنامه ها شرکت کند؟

پانزدهم:چرا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات مدیره خانه مطبوعات استان در برابر اقدام تحویل کارت به صورت گزینشی و تبعیضی سکوت اختیار کرده اند؟ آیا برای حفظ سمت برای چند صباح بیشتر است؟

شانزدهم: چطور رسانه ای به عنوان هفته نامه از یکی شهرستان های طوالش توانسته در برنامه شرکت بکند،به خاطر اینکه دارای ژن خوب بوده و منصوب استاندار است؟ چطور همه رسانه های نور الکترونیک چشمی استانداری توانستند شرکت بکنند که برخی از مدیران یا صاحب امتیاز آن ها دارای سمت استان هستند؟

۹ min – 111,206 hits – 480p

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :