کاشف اسرار- معاون میراث فرهنگی کشور از ثبت ۳۵ اثر ناملموس، ۱۳۳ اثر تاریخی غیرمنقول، ۶۰ اثر طبیعی و تعیین حریم ۴۲ اثر تاریخی ایران از جمله باغ مشکات واقع در پشت پمپ بنزین محله چمارسرا رشت خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ،محمدحسن طالبیان اظهار داشت: در مجموع هفت جلسه شورای ثبت و حریم کشور که در اسفندماه سال ۱۳۹۷  برگزار شد، جمعا  تعداد ۳۵ اثر ناملموس، ۱۳۳ اثر غیرمنقول،  ۶۰ اثر طبیعی در فهرست میراث ملی ایران ثبت گردید و تعیین حریم ۴۲ اثر از آثار تاریخی کشور به تصویب رسید. 

طالبیان بیان کرد: از جمله آثار شاخص ثبت شده در فهرست میراث ناملموس در این دوره از اجلاس شورای ثبت،  آیین بارون خواهی(گلی گلینا) استان بوشهر، بیت و حیران خوانی آذربایجان غربی و مراسم شب سیزدهم چله کندر استان البرز بودهاست. معاون میراث فرهنگی کشور گفت:  قله سیالان و دشت دریاسر تنکابن مازندران، آبشار آب سفید لرستان، غار بره زرد ایلام، دریاچه مارمیشو آذربایجان غربی، غار الماس بهاباد، باغ سالار رشت و گنبدهای نمکی استان قم نیز از جمله آثار طبیعی ثبت شده در فهرست میراث ملی در این دوره از اجلاس بودهاست.

طالبیان همچنین به ۱۳۳ اثر غیر منقول تاریخی ثبت شده در فهرست میراث ملی اشاره کرد و افزود: از جمله آثار شاخص تاریخی ثبت شده در اسفندماه ۱۳۹۷ میتوان به مجموعه زیرزمینی دستکند سفیدشهر کاشان، قلعه سردار بوکان آذربایجان غربی و دو پناهگاه صخرهای با قدمت پارینه سنگی در قوشازاغا زنجان و سره البرز اشاره کرد.

معاون میراث فرهنگی  با تاکید بر اهمیت تعیین حریم برای حفاظت آثار تاریخی تشریح کرد: در شورای حریم اسفندماه تعداد ۴۲ اثر از استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، کردستان، زنجان، گیلان، قم و اصفهان تعیین حریم گردیده-است.

ناگفته نماند، تنها یخچال طبیعی باقی مانده در ناحیه شمال گیلان در این باغ باقی مانده است و با تعامل خوب صورت گرفته این باغ و یخچال چماسرا احیا شده است.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :