کاشف اسرار-مدیر عامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان،میزان مصرف انرژی برق در استان پایین تر از میزان تولید اعلام و اذعان کرد: پایین تر بودن میزان تولید انرژی برق در کشور است.

به گزارش کاشف اسرار،عظیم بلبل آبادی امروز در گردهمایی مشترکین این شرکت به بررسی عملکرد برنامه های پاسخگویی بار در سال ۹۷ و پیش بینی شرایط تابستان امسال پرداخت.

وی اظهار کرد: شرکت برق منطقه ای گیلان، سال گذشته در تامین انرژی برق مطمئن و پایدار مشترکین صنایع و همچنین مشترکین بخش های تجاری ، خانگی با چالش هایی روبرو بود .

این مسئول،متذکر شد:رفع چالش ها به برنامه ریزی و همکاری مشترکین بخش های مختلف نیاز داشت. که خوشبختانه با همکاری های لازم به خوبی از پیک بار عبور کردیم.

بلبل آبادی،خاطر نشان کرد: میزان ظرفیت انرژی برق تولیدی از نیروگاه های درحال بهره برداری درسطح استان گیلان از ۸ نیروگاه کوچک و بزرگ  طی سال گذشته، ۲ هزار و ۸۲۶ مگاوات بوده که پیک بار غیرهم زمان سال گذشته نیزکه در ۹ مرداد اتفاق افتاد، ۱ هزار و ۸۳۵ مگاوات بود.

وی با اشاره به مقایسه تولید برق در گیلان نسبت به پیک بار غیرهم زمان مصرف خاطرنشان کرد: میزان مصرف انرژی برق در استان پایین تر از میزان تولید آن است.

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان با بیان اینکه طی سال گذشته میزان تولید انرژی برق نیروگاه های کل کشور از میزان نیاز مصرف کشور پایین تر بوده است  تصریح کرد: چالش هایی که وجود دارد به دلیل تامین انرژی برق سراسر کشور است.

بلبل آبادی ادامه داد: با توجه به پایین تر بودن میزان تولید انرژی برق در کشور نسبت به میزان مصرف آن، دیسپاچینگ ملی اجازه  نمی دهد که میزان مصرف از میزان تولید پیشی گیرد.

وی متذکرشد: پیشی گرفتن میزان مصرف انرژی برق بر تولید، فروپاشی شبکه سراسری، ناپایداری  و درنتیجه چالش هایی را به دنبال خواهد داشت و بازگرداندن شبکه به حالت عادی نیز زمان بر و هزینه بر است.

به گفته این مسئول،عدم تناسب میزان تولید و مصرف انرژی برق باید با مدیریت اضطراری بار کنترل شود تا وقفه ای در پایداری شبکه به وجود نیاید.

بلبل آبادی ضمن تشکر از همکاری مشترکین صنایع گیلان با صنعت برق در راستای کاهش مصرف طی سال گذشته اذعان داشت: صاحبان صنایع در استان  با اجرای طرح تعطیلات تابستانی و ذخیره عملیاتی همکاری خوبی را با شرکت برق منطقه ای استان داشته اند.

وی با ابراز امیدواری صاحبان صنایع در عبور از پیک تابستان امسال این همکاری ها ادامه یابد،خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط عمومی کشور در راستای عبور از پیک مصرف، بحث مدیریت اضطراری بار، طرح تعطیلات تابستانی و ذخیره عملیاتی طی سال جاری نیز باید در دستور کار قرار گیرد.


معاون برنامه ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه ای گیلان نیز در این نشست گفت: صنعت برق کشور صنعتی بالنده ، پویا و رو به رشد است که با وجود تمام مشکلات و چالش هایی که طی این سال ها داشته، توانسته خود را به مرزهای خودکفایی برساند.

داراب زاده افزود: صنعت برق در بخش های مختلف ازجمله تولید، انتقال و توزیع قله های خودکفایی را فتح کرده و بسیاری از نیازها در داخل کشور مرتفع می شود.

وی بار در سال جاری اعم از ذخیره عملیاتی، کاهش،قطع بار برنامه ریزی شده صنایع، استفاده از مولدهای اضطراری (خودتامین)، جابجایی تعطیلات هفتگی از جمعه به یکی دیگر از روزهای هفته، تعیین ساعت کار صنایع و… به سان سنوات گذشته باید ادامه یابد.

این مسئول،خاطرنشان کرد: سهمیه شرکت های برق منطقه ای از محل برنامه های پاسخگویی بار، ۲۶۰۰ مگاوات است که هدف گذاری شده و سعی می کنیم با تعامل مشترکین بخش های مختلف برق به آن دست یابیم.


مدیر دفتر برنامه ریزی شرکت برق منطقه ای گیلان نیز در این گردهمایی گفت: طی سال جاری همکاری صاحبان صنایع در کل دوره ساعات پیک باید به ۵۵ مگاوات به طور متوسط برسد.

سلیمانی افزود: اولویت وزارت نیرو برای همکاری مشترکین، برنامه ذخیره عملیاتی است که در این طرح، برنامه روزانه از سوی صنعت برق برای صاحبان صنایع تعیین می شود و تولید کارخانه منطبق با نیاز صنعت برق است.

به گفته وی، شرکت فولاد خزر، فولاد گیلان، آریا پویا، سیمان خزر لوشان و سیمان سبز گیلان از مشترکین برق منطقه ای گیلان هستند که طی سال گذشته در راستای مدیریت مصرف در ساعات پیک، با این شرکت همکاری داشته اند.

صاحبان صنایع استان نیز در این گردهمایی به بیان مشکلات و خسارت های ناشی از قطعی برق، تاثیر برقراری انرژی برق در رونق تولید صنایع و ایجاد اشتغالزایی پرداختند و خواستار هماهنگی و همکاری بیشتر شدند.

لازم به ذکر است در پایان این نشست از مشترکین بخش صنایع؛ شرکت های فولاد خزر، فولاد گیلان، آریا پویا، سیمان خزر لوشان و سیمان سبز گیلان که طی سال گذشته در راستای مدیریت مصرف با شرکت برق منطقه ای گیلان همکاری داشتند تقدیر به عمل آمد

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :