کاشف اسرار-شهردار آستارا در نشست علمی مشترک با نیروی انتظامی با محوریت روان‌سازی ترافیک گفت: گره‌های ترافیکی شهر آستارا بدون توجه به بافت فرهنگی و زیر ساخت‌های آن مرتفع نمی‌شود.

به گزارش کاشف اسرار جواد معیتی ” در نشست علمی روان‌سازی ترافیک شهر که در سالن جلسات شهرداری آستارا برگزار شد از تلاش‌های شبانه روزی نیروی انتظامی در برقراری نظم و امنیت در ارتباط با ایمنی و معضل ترافیکی تشکر کرد.

وی بیان داشت: شهر آستارا دارای بافت سنتی، خیابان‌ها و بازارچه‌های قدیمی است و هرگونه تغییر شکل در طراحی خیایان‌ها و فضای کالبدی شهر باید مبتنی بر خواسته‌ها و مطالبات شهروندان باشد.

این مسئول در ادامه معضل ترافیکی را از دغدغه‌های مشترک شهرداری و نیروی انتظامی دانست و افزود: طرح تفصیلی جامع شهری درحال تدوین و بازنگری بوده و ساماندهی و روان‌سازی ترافیک از جمله موضوعات مهمی است که در این طرح لحاظ شده است.

معیتی در رابطه با ساختار مهندسی شهر و رفع معضل ترافیکی خاطرنشان کرد: گره‌های ترافیکی شهر آستارا بدون توجه به بافت فرهنگی و زیر ساخت‌های آن مرتفع نمی‌شود .

به گفته وی، شهرداری از هرگونه ایده و پیشنهاد سازنده اساتید دانشگاه در حل مشکلات ترافیکی که موجبات رفاه و آرامش شهروندان را به همراه داشته باشد استقبال می‌کند.

” رئیس دفتر تحقیقات کاربردی نیز طی سخنانی در بحث نظم و ترافیک شهری گفت: انسان، خودرو و جاده سه عامل مهم در رانندگی هستند.

” مهدی صاحب ساده‌کار جاده‌های غیر استاندارد، بی‌کیفیت بودن خودروها و خطاهای انسان در رانندگی سه عاملی هستند که می‌تواند منجر به حادثه و معضل ترافیک شوند.

وی در بحث روان‌سازی ترافیک شهر آستارا افزود: دبرنامه ریزی اجرای طرح باید همه ابعاد به ویژه بافت فرهنگی و جمعیتی، پیاده‌روها و خیایان‌ها نگریسته شود و چنانچه برآورد علمی متناسب با تغییر و ساختار کالبدی شهر نداشته باشیم پیاده کردن هرگونه طرح ترافیکی تبعات امنیتی و اجتماعی در پی خواهد داشت.

این مسئول، تصریح کرد: استان گیلان سرشار از نخبه و اساتید مجرب است و می‌توانند در مهندسی و ایجاد رینگ ترافیکی شهر در حل گره‌های ترافیکی یاریگر پلیس و شهرداری باشند ضمن آنکه نقطه نظرات شهروندان و تشکل‌های مردم نهاد در این خصوص نباید نادیده گرفته شود.

ساده‌کار اضافه کرد: در کنار اقدامات سخت افزاری در بهسازی و رفع معضل ترافیکی به اقدامات نرم افزاری همچون آموزش شهروندان و فرهنگ سازی نیز باید توجه کرد.

” جانشین فرماندهی انتظامی شهرستان آستارا نیز طی سخنانی مشکلات ترافیکی شهر را یکی از دغدغه‌های نیروی‌انتظامی، مردم و مسؤولان دانست

” مجید تقی‌زاده افزود: با توجه به حجم خودروها از سمت شرق و غرب شهرستان و طرح ایجاد رینگ یک طرفه هسته مرکزی شهر و خیایان‌های منتهی به آن در عبور و مرور وسایل نقلیه، خط کشی مسیر پارک خودروها، ایجاد پارکینک‌های مناسب در بازارچه‌ها، ایجاد پل عابر پیاده در مسیر پر تردد، نور پردازی مناسب در سطح شهر، استفاده از پارکبانان و پارکومتر برای انتظام بخشی به منظور جلوگیری از پارک دوبل با استفاده از دوربین‌های ثبت تخلفات و همچنین اطلاع رسانی و آموزش شهروندان را به ترتیب اولویت مطرح و از جمله راه‌های برون رفت معضل ترافیکی شهر ذکر کرد.

وی در پایان، طرح روان‌سازی ترافیکی شهر با مشارکت شهرداری با همراهی مسؤولان و با بهره‌مندی از اساتید فنی و مهندسی حوزه ترافیک با مد نظر قرار دادن مطالبات مردم، شورا و کارگروه ترافیک را میسر خواند.

جامعه شناس و عضو شورای پژوهشی پلیس استان گفت: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که دارای ارزش‌ها و باورهای مشترک هستیم و ایجاد هرگونه طرحی در حل مشکلات ترافیکی شهر باید متناسب با خواسته‌ها و انتظارات مردم با مد نظر قرار دادن بافت اجتماعی و فرهنگی همراه باشد.

” ابراهیم مسعودنیا ” پیوست اجتماعی و فرهنگی در تدوین طرح روان‌سازی ترافیکی شهر آستارا را بسیار مهم و ضروری دانست و گفت: در عین حال نبایستی از بعد آموزش و اقناع سازی شهروندان غافل شد.

یکی از اساتید فنی و مهندسی دانشگاه گیلان و عضو شورای پژوهسی پلیس استان، مهمترین راه برون رفت معضلات ترافیکی شهر را نگاه علمی به مهندسی شهر، به‌سازی و اصلاح خیابان‌ها، ساخت پارکینگ‌ها، نصب علایم، تابلوها و تقاطع‌ها دانست .

ایرج برگ گل ” افزود: ایجاد رینگ یک طرفه تردد ترافیک شهر و توسعه معابر و خیابان‌ها در حل مشکلات و گره‌های ترافیکی نبایستی نارضایتی شهروندان را به همراه داشته باشد.

این مراسم با حضور اساتید دانشگاه گیلان و اعضای شورای پژوهشی پلیس استان، رئیس و کارشناسان دفتر تحقیقات کاربردی، جانشین فرماندهی انتظامی و رئیس راهور آن شهرستان و کارشناسان کارگروه ترافیک برگزار شد منبع:پایگاه خبری پلیس

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :