کاشف اسرار-مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با تاکید بر این که بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی استان کار آیی لازم را ندارند و در جذب گردشگران خارجی به صورت ضعیف عمل شده است از بازنگری عملکرد دفاتر قبلی خبر داد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از رشت،شهرود امیر انتخابی هشتبری امروز در جریان افتتاح دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی “آذران مهر گیل”و”سفر سازان ساحلی”در شهر رشت به مناسبت فرا رسیدن هفته صنایع دستی،۳ ماموریت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان را پرداختن توام به حوزه های میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان عنوان کرد.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۷۰ دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در گیلان،اظهار کرد:تعداد زیادی از این دفاتر در شهرستان رشت وجود دارد ،ضمن این که اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان درصدد است دفاتر جدیدی در استان تاسیس و وارد سیستم بکند.

این مسئول با اشاره به وجود جاذبه های متعدد گردشگری در زمینه های سلامت،مذهبی و تاریخی،از عدم کارایی بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری قبلی و قدیمی این استان ابراز ناخرسندی کرد و گفت:متاسفانه برای جذب گردشگران مذهبی کشورهای حاشیه خلیج فارس برای حضور در بقعه متبرکه خواهر امام(س)رشت تبلیغاتی صورت نگرفته است.

امیر انتخابی هشتبری با تصریح بر این که بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی قبلی در گیلان در جذب گردشگران خارجی به صورت ضعیف عمل شده است و تعداد گردشگران ورودی به درد ما نمی خورد، از بازنگری عملکرد دفاتر قبلی خبر داد.

وی با اشاره به وجود ۱ هزار و ۸۰ اثر و محوطه تاریخی ثبت شده گیلان در فهرست آثار ملی ایران،وجود این آثار را یکی از مزیت های مهم بخش گردشگری این استان برشمرد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان به تبیین وضعیت بخش صنایع دستی استان پرداخت و خاطر نشان کرد:روستای فشتکه بخش خمام شهرستان رشت و روستای قاسم آباد شهرستان رودسر ۲ قطب بسیار مهم صنایع دستی استان در جذب گردشگران،اشتغال زایی،فروش محصولات بومی و کسب درآمد در استان می باشند.

به گفته امیر انتخابی هشتبری،بازدید مدیرکل آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و ناظران بین المللی از روستای قاسم آباد جهت ثبت جهانی چادرشب قاسم آباد شهرستان رودسر در ۲۴ خرداد ماه جاری در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان جهت جذب بیشتر گردشگران و رونق تولید ملی در دستور کار قرار دارد.

وی وجود گردشگری سلامت را یکی دیگر از مهم ترین مزیت های گردشگری گیلان ذکر کرد و متذکر شد:گیلان یک استان مرزی است و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری خیلی خوب می توانند با برنامه ریزی و سیاست گذاری درست در جذب گردشگران از کشور جمهوری آذربایجان که در این حوزه ضعیف است،ثاثیر گذار زیادی داشته باشند.

این مسئول با بیان این که رونق و توسعه گردشگری و ایجاد نشاط اجتماعی برای هم وطنان مهم می باشد،معتقد است:تولید ثرورت در کل کشور از اهمیت به سزایی برخوردار است.

امیر انتخابی هشتبری با اشاره به این که از زمان شروع به کار دولت یازدهم توسعه صنعت گردشگری امری بسیار مهم محسوب می شود،لازمه اصلی ایجاد این تحول را ورودی گردشگران خارجی دانست.

وی جذب گردشگران خارجی جزو اولویت های بسیار مهم حوزه گردشگری کشورمان بیان کرد و گفت:دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی گیلان برای جذب گردشگران خارجی کشورهای هدف من جمله :آذربایجان،ارمنستان ،گرجستان و افغانستان باید برنامه ریزی خاصی ترسیم و اجرایی کنند.

مدیرکل میراث قرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان هم چنین جذب گردشگران خارجی برای حوزه های تاریخی،مذهبی و سلامت این استان جهت رونق اشتغال زایی و درآمد زایی بسیار مورد تاکید قرار داد

امیر انتخابی هشتبری،هم چنین برنامه ریزی و اطلاع رسانی توسط دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی استان جهت جذب بیشتر گردشگران از جمهوری آذربایجان به عنوان اولین کشور شیعه به لحاظ درصد جمعیت ساکن بسیار ضروری دانست.

وی در تبیین وضعیت بخش گردشگری سلامت جمهوری آذربایجان،بیان کرد:این کشور در بخش گردشگری سلامت خوش بختانه یا بذبختانه جزو کشورهای ضعیف تلقی می شود و ما می توانیم از این فرصت طلایی به نفع استان خودمان استفاده بکنیم.

این مسئول،در تبیین مهمترین برنامه ها و سیاست های اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان برای نظارت و همکاری کردن با دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی استان،برنامه محوری را یکی از این سیاست ها عنوان کرد.

امیر انتخابی هشتبری با نکوهش از این که برخی از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری گیلان فقط در ایام پیک سفر کرکره های خود را بالا می دهند تا گردشگران به دفاتر مراجعه بکنند تا تور ببندند و زمان عید نوروز به آذربایجان،ارمنستان و ترکیه اعزام بکنند،اذعان کرد:متاسفانه این گونه دفاتر برای دیگر ماههای سال برنامه ای نداشته و به همان میزان گردشگر به خارج اعزام می کنند، جذب گردشگران خارجی به داخل استان ندارند.

وی با تصریح بر این که میزان عملکرد مناسب دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در جذب گردشگران خارجی برای اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بسیار مهم می باشد،اولتیماتوم داد:از دفاتری بیشتر حمایت می شود که حتمآ برنامه ای برای برگزاری تورهای ورودی خارجی داشته باشند.

مدیرکل میراث قرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ،اعتقاد دارد:جذب گردشگران داخلی،نقشی برای ارز آوری و تولید ثرورت ندارد و از این جیب به ان جیب کردن است ولی جذب گردشران خارجی سبب اشتغال زایی و کاهش میزان و آفت بیکاران برای قشر جوان می شود.

امیر انتخابی هشتبری ،اظهار کرد:کشورهایی در صنعت گردشگری پیشرفته ئمی باشند که دفاتر خدمات مسافرتی و جهان گردی آنان در سطح ملی و بین المللی فعال شدند که دارای ارتباطات بین المللی خودشان را زیاد کردند.

وی با تاکید بر این که برای جذب گردشگران خارجی به گیلان دغدغه امنیتی ندارد،خاطر نشان کرد:گردشگرانی که وارد خاک کشورمان می شود از ضوابط حاکم از جمله رعایت حجاب شرعی و سرو انواع غذا و نوشیدنی به صورت حلال اطلاعات کافی دارند و نوع گردشگری انتخابی آنان در حوزه های سلامت،آثار تاریخی و طبیعی و مذهبی است.

این مسئول با ابراز خرسندی شدید از این که گیلان در داشتن جاذبه های متعدد در حوزه های تاریخی و طبیعی،مذهبی و سلامت غنی جهت جذب گردشگران خارجی می باشد،متذکر شد:متاسفانه گردشگران ورودی از مرز آستارا بیشتر به سمت اردبیل می روند و آمار دقیق آن در اختیار اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان است.

امیر انتخابی هشتبری در ادامه خطاب به مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری جدید احداث و حتی قدیمی خواستار داشتن برنامه ریزی مناسب جهت جذب گردشگران خارجی و نداشتن روزمره گی شد و از جمله شروط حمایت کردناز این آژانس ها در صورت تلاش برای پذیرش گردشگران ورودی خارجی تاکید کرد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه ای به صورت ماهیانه با انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری گیلان،بیان کرد:می توانید در انتخابات پیش روی انجمن یاد شده شرکت بکید و به اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان برنامه بدهید.

به گفته مدیرکل میراث قرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،نمایندگان انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی استان در شورای سیاست گذاری این دستگاه اجرائی عضویت دارند ولی متاسفانه بسیاری از اعضای دفاتر به افرادی که رای داده اند،فاقد ارتباطات هستند !

امیر انتخابی هشتبری از تدارک دیدن برگزاری انتخابات انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و جهان گردی گیلان ظرف چند ماه آینده خبر داد و یاد آور شد:معاون گردشگری اداره کل در روز جاری با صدور نامه ای فرصت کم باقی مانده به زمان اتمام دوره مسئولیت اعضای هیات مدیره واحدهای پذیرایی و سفره خانه ها را متذکر و ابلاغ کرده است.

مدیر سابق پژوهش های گردشگری مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ،داشتن ارتباطات بسیار خوب دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری گیلان با تور گردانان بسیار ضروری و حائز اهمیت دانست.

امیر انتخابی تالش اعتقاد دارد:دفاتر خدمات مسافرتی به عنوان بازوان قدرت مند اداره کل میراث قرهنگی،صنایع دستی و گردشگری محسوب می شوند و هر چه قدر قدرت مند تر باشند می توانند به سیاست های تدوین شده توسط این دستگاه اجرائی در توسعه گردشگری سلامت،مذهبی و سایر موارد کمک کنند.

وی به تبیین دیگر دلایل عدم جذب قابل قبول گردشگران خارجی به گیلان پرداخت و نصریح کرد:این استان فاقد اثر جهانی ثبت شده در یونسکو است و تمام تلاش ما بیشتر برای ثبت جهانی ماسوله و پس از آن قلعه رودخان شهرستان فومن متمرکز شده است.

این مسئول،خاطر نشان کرد: بازدید مدیرکل آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و ناظران بین المللی از روستای قاسم آباد جهت ثبت جهانی چادرشب قاسم آباد شهرستان رودسر در ۲۴ خرداد ماه جاری در دستور کار اداره کل استان جهت جذب بیشتر گردشگران خارجی،کاهش نرخ بیکاری و رونق تولید ملی در دستور کار قرار دارد.

امیر انتخابی هشتبری،با ابراز ناخرسندی شدید مبنی بر این که با گذشت ۴۴ سال هنوز شهر تاریخی ماسوله در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت نشده است،افزود:قلعه رودخان با داشتن ویژگی های خوب هم تاکنون ثبت نشده است.

وی هم چنین از مذاکره استانداری با یک شرکت برای تهیه یک نرم افزار از تمام زیر ساخت های گردشگری استان جهت ارائه به همگان خبر داد. و گفت:هفته آینده هتلی ۴ ستاره در شاندرومن به بهره برداری می رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان با اذعان بر این که ظرفیت پذیرش هتل های استان در ایام پیک سفر به دلیل نرخ بالای آنها پر نمی شود و هر گردشگری نمی تواند از این اماکن اقامتی استفاده بکند،خاطر نشان کرد:ترجیح برخی از گردشگران استفاده از مسافر کاشانه ها و اقامت های بوم گردی است.

امیر انتخابی در پایان خطاب به مدیران دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری گیلان هشدار داد:باید در تمام فصول سال رویداد جهت جذب گردشگران تعریف بشود و محل اقامت گردشگران فقط در شهرستان رشت نیست،بلکه برای دیگر شهرستانها هم محل اقامت در نظر گرفته بشود تا سبب توسعه گردشگری و افزایش درآمد بشود.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :