کاشف اسرار- مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان از شناسایی بقایای شهر تاریخی کهنه گوراب در منطقه املش شمالی با ۵۰ هکتار مساحت از دوران اوایل اسلامی خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار،شهرود امیر انتخابی هشتبری ،امروز با اعلام این خبر،اظهار کرد:بررسی‌های فشرده و گمانه‌زنی در محوطه باستانی کهنه گوراب منجر به کشف بقایایی از شهر گمشده کهنه گوراب شد.

وی خاطر نشان کرد: گمانه‌زنی باستان شناسی در منطقه با مجوز پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به سرپرستی سولماز رئوف منجر به شناسایی شهر گمشده کهنه گوراب شد.

به گفته این مسئول،در متون دوران اسلامی از جمله سید ظهیرالدین مرعشی از منطقه کهنه گوراب به عنوان بخشی از شهر تاریخی تمیجان، در زمان حکومت منطقه‌ای آل کیا یاد شده است.

امیر انتخابی هشتبری،یاد آور شد:سیاحان زیادی از جمله رابینو و خودزکو که در دوره قاجار از گیلان بازدید کردند به اهمیت این شهر اشاره کردند.

وی ابراز کرد: هئیت باستان‌شناسی مستقر در این محوطه بر این باورند که به احتمال زیاد این محوطه قابل تطبیق با کهنه گوراب ذکر شده در متون تاریخی است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در خصوص موقعیت محوطه مورد کاوش اظهار کرد: این محوطه، بسیار گسترده با مساحتی بیش از ۵۰ هکتار که بخشی از آن در زیر خانه‌های روستاهای کهنه گوراب، لگموج، شکرپس، پیش بیجار و استاد کلایه قرار دارد.

امیر انتخابی هشتبری،ادامه داد: بخش دیگر آن نیز امروزه به دلیل وجود زمین‌های کشت برنج تخریب شده است.

وی با اعلام بیش از ۱۵ گمانه زنی برای آشکار شدن حریم این محوطه باستانی،تاکید کرد:همچنان به دلیل گستردگی محوطه، کار ادامه دارد.

به گفته این مسئول، بر اساس اطلاعات بدست آمده از بررسی سطحی و گمانه‌های حاصل از فعالیت هئیت باستان‌شناسی کهنه گوراب، شواهد استقراری از دوران اوایل اسلامی قابل شناسایی است.

امیر انتخابی هشتبری،معتقد است: این محوطه یکی از شاخص‌ترین محوطه‌های اسلامی شرق گیلان است؛ وجود بقعه‌های مربوط به خاندان آل کیا، قبرستان‌ها، حمام‌ها، خانه‌ها و درختان قدیمی در اطراف این محوطه همگی حاکی از اهمیت این محوطه است.

وی در انتها ابراز امیدواری کرد، با تداوم این پژوهش‌ها در فصول آینده نقاط تاریک این دوران آشکار گردد،ضمن این که کهنه گوراب تحت عنوان محوطه لگموج A و B در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :