کاشف اسرار-رئیس هیات ورزش های روستایی و بازیهای بومی رشت از تدارک دیدن برگزاری اولین جشنواره گیاه”لی”دارای کاربرد در حصیر بافی مقارن با ۲۰ تیر ماه جاری در روستای تیسیه بخش خمام این شهرستان خبر داد.

سهیل ایمانی امشب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام این خبر،اظهار کرد: لی یا گالی از جمله گیاهانی است، که به خودی خود رشد کرده و نیاز به مراقبت ویژه‌ای ندارد .

گیاه لی

لی یا گالی از جمله گیاهانی است، که به خودی خود رشد کرده و نیاز به مراقبت ویژه‌ای ندارد و در کنار مرداب‌ها  نیز کنار ساحل به راحتی قابل تهیه است. اوایل فصل تابستان زمان چیدن این گیاه و خشک کردن آن می‌باشد. بهترین محل برای نگهداری گیاه خشک شده لی، در پشت‌بام خانه‌های روستایی است. زیرا گرمای موجود در آن فضا از تغییر رنگ و پوسیدگی الیاف بر اثر رطوبت موجود در هوای گیلان جلوگیری می‌کند .پس از خشک کردن الیاف، رنگ‌های موردنیاز تهیه و برخی الیاف رنگ آمیزی می‌شوند. الیاف مناسب برای بافت، به سه دسته تقسیم می شوند: الیاف ریز جهت تهیه ریسه و اتصال نوارها به یکدیگر- الیاف متوسط جهت بافت نوار اولیه و تهیه انواع تولیدات-الیاف درشت برای تهیه بافته‌های داری که از ارزش و ظرافت کمتری در بافت برخوردار است.

وی با بیان این که گیاه”لی”سنوات گذشته در کنار مرداب‌ها  نیز کنار ساحل به راحتی قابل تهیه بود،خاطر نشان کرد: اوایل فصل تابستان زمان چیدن این گیاه و خشک کردن آن می‌باشد.

به گفته این کارمند اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،بهترین محل برای نگهداری گیاه خشک شده لی، در پشت‌بام خانه‌های روستایی است. زیرا گرمای موجود در آن فضا از تغییر رنگ و پوسیدگی الیاف بر اثر رطوبت موجود در هوای گیلان جلوگیری می‌کند .

سهیلی،متذکر شد:گیاه”لی”پس از خشک کردن الیاف، رنگ‌های موردنیاز تهیه و برخی الیاف رنگ آمیزی می‌شوند.

به گفته وی، الیاف مناسب برای بافت، به سه دسته تقسیم می شوند: الیاف ریز جهت تهیه ریسه و اتصال نوارها به یکدیگر- الیاف متوسط جهت بافت نوار اولیه و تهیه انواع تولیدات-الیاف درشت برای تهیه بافته‌های داری که از ارزش و ظرافت کمتری در بافت برخوردار است.

رئیس هیات ورزش های روستایی و بازیهای بومی رشت از تدارک دیدن برگزاری اولین جشنواره گیاه”لی”دارای کاربرد در حصیر بافی به صورت شهرستانی مقارن با ۲۰ تیر ماه جاری در روستای تیسیه بخش خمام این شهرستان خبر داد

سهیلی در تبیین اهداف تدارک دیدن برگزاری این جشنواره از ساعت ۱۷ تا ۲۱برگزار می شود،اذعان کرد:بر روی حصیر بافی کار می شود ولی ماده اولیه آن گیاه”لی “می باشد،لکن متاسفانه کسی به آن اهمیتی نمی دهد،نایاب و گران شده و هر بسته آن ۲۰۰ هزار ریال است.

وی برگزار کنندگان این جشنواره را دهیاری و شورای اسلامی روستا،صندوق اعتبارات خانه بهداشت محل و هم چنین هیات ورزش های روستایی و بازیهای بومی شهرستان رشت بیان کرد.

این مسئول اجرای برنامه سنتی و آئینی لافند بازی توسط پهلوان بین المللی”جمشید حسین زاده”از شهرستان شفت،بازی های بومی و محلی ،موسیقی سنتی و ارائه توضیحات کارشناسان با حضور اهالی روستا و گردشگران و مقامات از محورهای برگزاری جشنواره مذکور است.

به گفته سهیلی، این روستا در دهستان کته‌سرخمام قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۲۱ نفر (۵۲۱خانوار) بوده‌است

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :