کاشف اسرار- مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از تدارک دیدن برگزاری اولین جشنواره گردشگری کشاورزی اشکور روز جاری در روستای شوک بخش رحیم آباد شهرستان رودسر خبر داد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،شهرود امیر انتخابی هشتبری امروز با اعلام این خبر،اظهار کرد:اولین جشنواره گردشگری کشاورزی اشکور،جشن الهی خورد تاوه(آفتاب خواهی)و برداشت گل گاو زبان از ساعت ۱۵ آغاز می شود.

به گفته وی، این جشنواره به همت فرمانداری رودسر ، بخشداری رحیم آباد، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان ، سازمان جهاد کشاورزی استان و شهرداری و شورای شهر رحیم آباد برگزار می شود.

این مسئول از برنامه های پیش بینی شده این جشنواره را مراسم آئینی، لافند بازی توسط پهلوان بین المللی”جمشید حسین زاده”و همسرش از شهرستان شفت، موسیقی فولک، نمایش آئینی، پانل تخصصی ریشه های تاریخی و تمدنی نمایشگاه صنایع دستی و کشاورزی منطقه اشکور عنوان کرد.

شوک از روستا‌های اشکور سفلی (جیر ولایت) است که باغ‌های فندق، گردو، به و سیب محلی آن را در برگرفته‌اند. «به» نرم و شیرین این روستا شهرت خوبی دارد. از محصولات دیگر روستا، گندم و گل گاوزبان است. به قول محلی‌ها، واژه «شوک» تغییر یافته شه‌وک و شاه‌وک، به معنی محل شاه است.

در منطقه اشکور مراسم و آیین‌هایی برگزار می‌شود که برخی از آنان عبارتند از «الهی خور دتاوه»، رابچره، عروس گله (عروس گلی)، تبری خوانی، شیلان کشی، مراسم شیردوشان و کت زدن شیر، رسم یشماق (رو گرفتن، مچه گرفته) نوعروسان و همچنین اجرای بازی‌های قیش بازی، لاخن بازی، گوله بله‌ بازی، گودره بازی، اچان اچان (با فتحه الف) و …

جمعیت روستای شوک ۶۰۰ نفر است و ۹۰ درصد آن‌ها باسوادند. بیش از ۶۰ نفر در این روستا تحصیلات دانشگاهی دارند که ۱۴ نفرشان از خانم‌ها هستند. ارتفاع روستا ۲۰۰۰ متر از سطح دریاست.

خانه‌های روستا بر اساس معماری بومی ساخته شده‌اند و ایوان‌هایی با نرده‌های چوبی دارند که گل‌های رنگارنگ از آن‌ها آویزان است. غازها و اردک‌ها در حیاط خانه‌ها سرگرم کار خود بودند و زنی بر سر چشمه، لباس می‌شست و پیرزنی بر روی پله‌های خانه‌اش نشسته بود و به ما که غریب بودیم، نگاه می‌کرد.   

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :