کاشف اسرار-ساعت ۱۹ امروز چهارمین جشنواره جوکول با تلاوت آیاتی از قرآن مجید توسط “ساعد اصلانی”و اجرای زنده سرود ملی به وسیله گروه موزیک شهرداری رشت آغاز شد و مجری برنامه”محمد تجدد “بود.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،در مراسم افتتاحیه؛شهردار رشت و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر، معاونین توسعه مدیریت و گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی گیلان و هم چنین مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان حضور داشتند.

“سید امیر حسین علوی امندانی،محمد حسن علی پور کسبخی،محمد حسن عاقل منش،رضا رسولی،اسماعیل حاجی پور و فاطمه شیرزاد کوزانی” از اعضای حاضر شورای اسلامی شهرو “فرهام زاهد آجی بوزایه،احمد رمضان پور نرگسی،حجت جذب،محمد تقی عبدالهی و بهراد ذاکری)غائیبین مراسم افتتاحیه بودند.

استقبال مراسم از مراسم افتتاحیه،برپایی غرفه های متعدد فروش و یا تولید صنایع دستی و اقلام متعدد خوراکی،ملبس شدن تعدادی از بانوان در حال انجام تولید جوکول و اجرای مراسم لافند بازی بدون حضور سورنا نواز و نقاره زن و پخش نوار آن از موارد قابل رویت برای همگان بود.

“ناصر حاج محمدی)شهردار رشت،(حسین میرزایی ولدی)معاون توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،(محمد حسن عاقل منش)رئیس کمیسیون فرهنگی و فاطمه شیرزاد کوزانی(عضو شورای اسلامی شهر ) و (علی رضا حسنی لفمجانی)سخنرانان مراسم افتتاحیه آن هم کوتاه بودند.

شهرداری رشت برای ایجاد نشاط در بین شهروندان تلاش دارد”

رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت طی سخنانی در این مراسم ،اظهار کرد :شهرداری رشت به خدمات همه جنبه در بخش های عمرانی،خدماتی،اجتماعی و فرهنگی می پردازد.

علی رضا حسنی لفمجانی با اشاره به همت والای اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار رشت برای ایجاد نشاط برای شهروندان و گردشگران برای برگزاری جشن های متعدد فرهنگی در پیاده راه هسته مرکزی شهر،از جمله این جشن ها را چهارمین جشنواره جوکول عنوان کرد

وی مدت برگزاری جشنواره را از امروز به مدت ۴ روز اعلام و ابراز امیدواری کرد شهروندان شاهد تداوم برگزاری این گونه جشن ها در سطح شهر باشند.

“عرضه و فروش ۶۰ نوع محصول از جوکول در جشنواره”

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن عاقل-منش-چهارمین-جشنواره-جوکول-1024x768.jpg است

رئیس کمیسون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت هم طی سخنانی در این مراسم با اشاره به برگزاری سه دوره جشنواره جوکول(برنج نارس)در هسته مرکزی شهر،اظهار کرد:امروز شاهد افتتاح چهارمین جشنواره مذکور به همت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، سازمان فرهنگی شهرداری رشت،هنرمندان و اصحاب رسانه هستیم.

محمد حسن(مهران)عاقل منش با بیان طرح پرسش برخی از شهروندان و گردشگران مبنی بر این که چرا برنج نارس توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری رشت در هسته مرکزی شهر تبلیغ می شود،تاکید کرد:به این سئوال”حسین میرزایی ولدی”به عنوان سرپرست اداره  میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشت و معاون توسعه مدیریت اداره کل استان که در برنامه حضور دارند،پاسخ خواهند داد.

وی با بیان این که پاس داشت آداب و رسوم نیاکان تاثیر به سزایی در معرفی و توسعه فرهنگی و جذب گردشگران به شهر رشت به  عنوان شهر اولین ها دارد،تاکید کرد:باید در پاس داشت این آئین ها تلاش بشود و برپایی این جشنواره و به نمایش گذاشتن ادوات خرمن کوب و تولید جوکول ،سبب آشنایی نسل امروز با سختی های تولید این محصول در حدود ۱ قرن گذشته است.

این مسئول با تصریح بر این که تولید برنج با رنج و تلاش روستائیان و کشاورزان به عمل می آید و بر روی سفره های ایرانیان قرار می گیرد،خاطر نشان کرد: جوکول در زبان گیلکی به برنج سبز نارس و معطری که رنگ آن به زردی متمایل است، اطلاق میشود.

عاقل منش،ادامه داد: این واژه از دو کلمه جو به معنای برنج و کول به معنای نارس تشکیل شده است و در واقع جوکول برنج نارسی است که در گذشته‌های دور، گیلانی‌ها پس از فرآوری با شکر آن را به عنوان تنقلات و آجیل استفاده می‌کردند.

وی متذکر شد:جوکول را به مقدار کم می چینند و دود می دهند و خام می خورند.این محصول در واقع نوبرانه ی برنج است و هرچه تازه تر باشد، نرم تر و خوش طعم تر است و هر چه بیشتر بماند،سفت و خشک تر می شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت در پایان از عرضه و فروش ۶۰ نوع محصول تهیه شده از جوکول به همت بانوان حاضر در جشنواره اعم از نوشیدنی جات،شیرینی جات و غذاهای متنوع خبر داد.

ثبت ملی رشت به عنوان برگزار کننده جشنواره جوکول در دستور کار قرار گرفت

معاون توسعه مدیریت اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان و سرپرست اداره شهرستان رشت هم طی سخنانی از اصحاب رسانه،اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار،علی الخصوص سازمان فرهنگی شهرداری،راهنمایان گردشگری،هنرمندان ،نیروهای انتظامی و نظامی در برپایی این جشنواره قدردانی کرد.

حسین میرزایی ولدی”با تقدیر و تشکر از هنرمندان صنایع دستی و شاغلین مشاغل خانگی مرتبط با حوزه فعالیت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛یکی از اهداف برگزاری این جشنواره را لذت بردن مردم و ایجاد شور و نشاط حاضرین ذکر کرد.

وی هدف اصلی از برگزاری این گونه جشنواره ها را ایجاد اشتغال و معرفی شهر رشت به عنوان مقصد گردشگری با کمک فعالین بخش گردشگری و صنایع دستی،هنرمندان،راهنمایان گردشگری و اصحاب رسانه بیان کرد.

این مسئول با اشاره به برگزاری چندین جلسه در محل استقرار سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت برای برپایی جشنواره مذکور،یکی از درخواست مدیریت شهری ثبت جشنواره جوکول شهر رشت به عنوان” ثبت ملی”بوده،که این تقاضا مورد موافقت مدیرکل میراث فرهنگی گیلان قرار گرفته است.

میرزایی ولدی” با قول دادن پیگیری برای ثبت رشت به عنوان شهر برگزاری جشنواره جوکول در سطح ملی از شهرداری رشت درخواست کرد مستندات برگزاری این جشنواره را تا روز آینده به اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان ارائه بدهند،ضمن این کهثبت ملی آن مستلزم برگزاری جشنواره هر ساله مقارن با مرداد ماه در شهر یا شهرستان رشت است.

شهردار رشت هم طی سخنانی در مراسم افتتاح جشنواره مذکور،اظهار کرد :بنده به عنوان اهل شاهرود و شهروند ایرانی ولی چون اهل استان گیلان نبوده ام،امروز با برگزاری این جشنواره متوجه شده ام جوکول چیست

ناصر حاج محمدی با تاکید بر این که برگزاری چنین برنامه هایی برای جذب گردشگر بسیار موثر است،اظهار کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا از برگزاری این آیین ها در تولید ثروت استفاده می شود.

وی با اشاره به سابقه و پیشینه فرهنگی شهر رشت افزود: حق شهر اولین ها است که جشنواره جوکول به ثبت ملی برسد، برگزاری آیین های بومی و محلی را در مراودات فرهنگی شهرهای کشور مهم دانست.

این مسئول با تصریح بر این که باید با برگزاری این جشنواره ها پیوند های اجتماعی رقم بخورد،خاطر نشان کرد: شهرداری یک نهاد خدمتگزار است و با تمام انرژی در جهت بهبود کیفیت زندگی مردم همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت.

حاج محمدی از زیباسازی سیما و منظر شهر رشت نیز در آینده ای نزدیک خبر داد و آن را حق شهروندان این شهر دانست و  اذعان کرد:رشت از نظر زیبایی از بهترین های خاورمیانه و از نظر فرهنگی از پیشگامان منطقه است و از این رو باید با شایستگی با این شهر برخورد کرد..

وی در پایان از حضور گرم شهروندان رشت در این آیین بومی و محلی  و هم چنین اصحاب رسانه در پوشش خبری آن قدردانی و ابراز کرد: از تمام برنامه های فرهنگی شهر با تمام توان حمایت خواهیم کرد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :