کاشف اسرار-از زمان انتصاب مدیرکل فعلی اوقاف و امور خیریه گیلان به این سمت از تیر ماه ۹۶تاکنون حدود ۲۸ ماه سپری شده است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،از زمان شروع به فعالیت”ستار علیزاده”تا لحظه انتشار این گزارش،تاکنون نسبت به برگزاری نشست های خبری متعدد آن هم به صورت گزینشی و تبعیضی از حیث دعوت از خبرنگاران اقدام کرده که مصداق عدم تبعیت از مضوبه شورای عالی اداری در راستای حقوق شهروندی و ابلاغیه رییس جمهوری در زمستان ۹۵ است.

به طور نمونه یکی از نشست های خبری که در اوایل انتصاب این مقام مسوول به مناسبت نشاط بهاری برگزار شد با اعمال مشقت بود به طوری که خبرنگاران با حضور در بخش انتظامات اداره کل در صورتی که نام و نام خانوادگی و نام رسانه محل خدمت در لیست از قبل تهیه شده بود می توانست به دفتر مدیرکل مراجعه کند.

پس از حضور خبرنگار خوش اقبال در دفتر مدیرکل ،کارت ملی او و کپی آن دریافت شد و پس از طی مراحل فوق و حین شرکت در نشست خبری لیست دیگری هم از آنان در مقابل آنان قرار داده شد ،حتی هدیه ای اعطا نشد و مشخص نیست دلیل تهیه لیست های متعدد و اخذ اصل و کپی کارت ملی برای چی بود؟ !

یک:برابر ماده ۵ قانون مطبوعات؛کسب و انتشار اخبار داخلی و خارجی که به منظور افزایش آگاهی عمومی و حفظ مصالح جامعه باشد با رعایت این قانون حق قانونی‌مطبوعات است.متخلف به شرط داشتن شاکی به حکم دادگاه به انفصال خدمت از شش ماه تا دو سال و در صورت تکرار به انفصال دائم از‌خدمات دولتی محکوم خواهد شد.

دو:طبق بند ۱۱ ماده هشتم مصوبه شورای عالی اداری در زمستان ۹۵ در راستای حقوق شهروندی در نظام اداری که توسط رئیس جمهوری فعلی هم ابلاغ گردیده بر این نکته تاکید شد:”در جلسات پرسش و پاسخی که از سوی سخنگوی دستگاه اجرایی یا روابط عمومی دستگاه برگزار می شود، نباید تبعیضی از حیث دعوت، شرکت، طرح پرسش، ارائه پاسخ و سایر موارد، علیه رسانه های منتقد صورت گیرد.

حسب بند ۳ ماده ۹ این مصوبه،دستگاه های اجرایی به آزادی بیان نظرهای شخصی، ارزیابی های انتقادی و پیشنهادهای اصلاحی مراجعین و رسانه ها احترام گذاشته و فضای تحمل نظرات مخالف را در درون خود نهادینه کنند.

ماده ۱۶ و بند ۱ ماده ۱۸ این مصوبه تاکید دارد:بالاترین مقام دستگاه اجرایی، مسئول اجرای این مصوبه بوده و مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی مشمول در تمامی سطوح سازمانی، مکلف به رعایت مفاد آن هستند.مسئولیت هدایت، راهبری، پیگیری و نظارت بر اجرای این مصوبه در سطح استان به عهده استاندار است.

ضمانت اجرای بی توجهی مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان و نیز مدیر روابط عمومی این دستگاه اجرائی به این مصوبه  برابر ماده ۱۹چیست؟

نقض یا عدم رعایت حقوق و الزامات مندرج در این مصوبه و دستورالعمل های آن؛ در چارچوب ماده (۲۰) آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان، حسب مورد از مصادیق بندهای ماده (۸) قانون رسیدگی به تخلفات  اداری کارمندان محسوب می شود و شکایات واصله از مردم یا دستگاه های نظارتی، ضمن بررسی و تطبیق با مقررات توسط واحدهای ذیربط، بر احقاق حقوق آنان از منظر تخلفات مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی، در هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری مربوط مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.تبصره ۲- اجرای این ماده نافی حقوق قانونی مردم برای مراجعه و طرح شکایات احتمالی در سایر مراجع قانونی و قضایی نمی باشد.

سه:برابر مصوبه هیات وزیران در نیمه اول سال جاری و نیز ماده ۲۸  لایحه قانون مطبوعات و خبرگزاری ها:”تهیه خبر از داخل اماکن و تأسیسات متعلق به مؤسسات عمومی یا مؤسسات خصوصی مأمور به خدمات عمومی که تردد عمومی در آنها مجاز یا آزاد است، بلامانع می باشد”.

برابر ماده ۶۸ ، روزنامه‏ نگاران برای‌ انجام‌ کار خود با رعایت حدود مقرر در این قانون از حقوقی من جمله این موارد برخوردار هستند:اطلاعات‌ مورد نظر را جستجو، جمع‌ آوری‌، مطالبه‌، دریافت و منتشر کنند.در صحنه‌ بلایای‌ طبیعی‌، حوادث‌ و وضعیتهای دارای نفع عمومی یا ارزش خبری،‌ حضور یافته‌ و گزارش‌ تهیه‌ کنند.در اجتماعات، راهپیمایی‌ها، تظاهرات، تجمعات، نشستهای عمومی‌، مناسبتها و رخدادهای‌ مهم‌ عمومی‌ حضور یافته‌ و آنها را تحت‌ پوشش‌ خبری‌ قرار دهند.

چهار:با توجه به این که بر اساس مصوبه هیات دولت در سال ۸۶، وظایف و اختیارات روابط عمومی دستگاه های اجرایی تصویب و ابلاغ شده است،برابر ماده ۷، روابط عمومی‌ها موظف به همکاری و تعامل مناسب با تمامی رسانه‌های قانونی و رعایت سیاستهای مربوط ابلاغی موضوع آیین‌نامه ساماندهی فعالیت پایگاههای اطلاع رسانی (سایتهای) ایرانی، موضوع تصویب نامه شماره ۱۰۹۰۶۰/ت ۳۵۷۴۱ هـ مورخ ۵/۹/۱۳۸۵ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند

پنج:آیا مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف گیلان حسب تبصره دو ماده ۲ و نیز ماده ۴ این آئین نامه منصوب شده است؟این مصوبه تاکید دارد:” به منظور ایجاد ساختار مناسب روابط عمومی، دستگاههای اجرایی موظفند جذب ظرفیت سازمانی مصوب روابط عمومی را از سهمیه استخدامی ستادی و استانی خود از میان دارندگان مدارک تحصیلی دانشگاهی روابط عمومی و رشته‌های مرتبط و یا دارندگان تجربه کاری در زمینه روابط عمومی را در اولویت قرار داده و جهت ارتقای پستهای حوزه روابط عمومی اقدام نمایند”.

“مدیر روابط عمومی دستگاههای اجرایی در سطح ستادی از سوی عالی‌ترین مقام دستگاه و از میان افراد دارای خلاقیت، تحرک و آگاهی سیاسی – اجتماعی و رسانه‌ای و تا حد امکان مرتبط با رشته روابط عمومی با هماهنگی سخنگو و در سازمانها و ادارات زیر مجموعه هر دستگاه با هماهنگی مدیر روابط عمومی دستگاه مربوط انتخاب خواهد شد و به صورت مستقیم زیر نظر مقام منصوب کننده فعالیت خواهد کرد.

شش:حسب بخش  بند ۴۸ تدابیر ابلاغیه رهبر انقلاب اسلامی بر الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی دفتر ایشان در ۲۲ مهر ماه امسال بر ارتقای نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام و پیشگیری از تداخل منافع شخصیت حقیقی و حقوقی مسئولان و کارکنان حکومت و برخورد بدون تبعیض با مفسدان به ویژه در سطوح مدیریتی تاکید شده است.

هفت:با توجه به این که مدیر روابط عمومی دستگاه اجرائی مذکور از تعدادی رسانه ها برای حضور در نشست اخیر به مناسبت هفته وقف دعوت به عمل آورده است،آیا نام این حوزه به جای”روابط عمومی”به”روابط خصوصی با تعدادی از اشخاص “بگذارند،بهتر نیست؟

هشت- هشت-روابط عمومی اداره کل اوقاف گیلان شهریور ماه امسال با صدور جوابیه ای خطاب به خبرگزاری فارس در بخشی از آن مدعی شد:” درب اتاق مدیرکل اوقاف گیلان‌ همواره به روی خبرنگاران و اصحاب رسانه باز بوده و تاکنون بارها و بارها اطلاعات فعالیت‌های مختلف اوقاف گیلان در اختیار اصحاب رسانه قرار گرفته ..”این در حالی می باشد خبرنگار پایگاه خبری کاشف اسرار”بارها با مدیرکل دستگاه اجرایی فوق تماس تلفنی برقرار کرده نه تنها “ستار علیزاده”پاسخگو نبوده،النهایه به این سوال پاسخ بدهند آیا برای عبور خبرنگار از بخش انتظامات با دستگاه الکترونیکی مشقت وجود دارد یا خیر؟ !

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :