کاشف اسرار-معاون امور پیشگیری بهزیستی گیلان از تدارک دیدن برگزاری کارگاه کاهش آسیب و پیشگیری از HIVبه میزبانی بهزیستی استان گیلان از ۱۸ تا ۲۰ آذر ماه در محل کادوس رشت خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از بهزیستی،فرحناز نوبخت با اعلام این خبر،اظهار کرد:این کارگاه با حضور کارشناسان سازمان بهزیستی وکارکنان مراکز غیر دولتی از استان های آذربایجان شرقی ، گلستان ، خراسان شمالی ، قم ، اردبیل ، کردستان ، زنجان ، قزوین و سمنان در تاریخ ۱۸ لغایت ۲۰ آذرماه در محل کادوس رشت برگزار می شود.

وی متذکر شد:این کارگاه منطقه ایی و با حمایت مالی صندوق جهانی مبارزه با ایدز وبا همکاری سازمان بهزیستی برگزار خواهد شد که حدود ۴۰ نفر از کارشناسان از استانهای مختلف شرکت خواهند نمود ودر پایان برای شرکت کنندگان گواهی آموزشی صادر خواهد شد.

این مسئول،معتقد است:آموزش کارشناسان می تواند در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه و کنترل بیماری های ناشی از اعتیاد به ویژه ایدز موثر واقع شود.

نوبخت،تاکید کرد: در این کارگاه سه روزه  در خصوص آموزش های لازم در خصوص رویکرد نوین آموزش اچ آی وی ، مروری بر توصیه تست اچ آی وی ،مروری بر فرم های الکترونیک ثبت خدمات وگزارش دهی ،اصول کاهش آسیب ،هپاتیت ، سل ،بیماری های آمیزشی و … ارائه می شود.

به گفته معاون مدیرکل بهزیستی گیلان، این استان دارای ۳ مرکز گذری (DIC) کاهش آسیب اعتیاد که دو مرکز در شهرستان رشت و یک مرکزدرتالش و دو مرکز شلتر (پناهگاه شبانه ) در شهرستان تالش وانزلی وهمچنین دو مرکز موبایل سنتر در شهرستان رشت ولاهیجان می باشد.

نوبخت ادامه داد:در تمام این مراکز به افرادی که دارای رفتارهای پرخطر می باشند ضمن آموزش های لازم در خصوص پیشگیری از انتقال وسرایت بیماریهای عفونی و مقاربتی ، بسته های بهداشتی که شامل سرنگ وسرسوزن وکاندوم نیزداده می شود .

وی اذعان کرد:در استان گیلان ۸۳ درصد از مبتلایان به بیماری ایدز از آقایان و۱۷ درصد آنان خانم ها می باشند که از این تعداد ۵۷ درصد تزریقی و۳۸ درصد از طریق جنسی مبتلا شده اند .

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :