کاشف اسرار- مدیرکل آموزش و پرورش گیلان از قرار داشتن این استان در رتبه چهارم باسوادی در کشور خبر داد و اذعان کرد: در استان ۱۲ مدرسه با یک دانش آموز و ۳۰ مدرسه با ۲ دانش آموز فعالیت دارند.

به گزارش کاشف اسرار،نادر جهان آرا در گفتگوی خبری ساعت ۲۰ شبکه باران با اعلام این خبر،افزود : ۹۷ درصد جمعیت گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال استان باسواد هستند.

وی با بیان اینکه کودکان ۴ و ۵ سال تمام ، پیش دبستانی و کودکان ۶ سال تمام لازم التعلیم هستند،متذکر شد : ۹۹ درصد کودکان ۶ ساله معادل ۳۳ هزار دانش آموز در گیلان تحت پوشش تحصیلی قرار دارند.

این مسئول با اشاره به وجود ۱۲ مدرسه با یک دانش آموز و ۳۰ مدرسه با ۲ دانش آموز در گیلان ،تاکید کرد : در مدارس شهری کودکان تا سن ۹ سالگی و در مدارس روستایی کودکان تا سن ۱۰ و ۱۱ سالگی که از تحصیل جا مانده باشند می توانند در پایه اول ابتدایی ثبت نام کنند.

جهان آرای ،ابراز کرد: بافت فرهنگی استان ، علاقمندی و نگاه ویژه گیلانیان به سواد آموزی و اقبال عمومی از نهضت سواد آموزی موجب کسب رتبه چهارمی با سوادی گیلان در کشور شد.

وی برگزاری جشنواره جابرن حیان در مقطع ابتدایی ، لیگ علمی و جشنواره نوجوان خوارزمی در مقطع متوسطه اول و همچنین برگزاری جشنواره جوان خوارزمی و المپیاد های علمی را از جمله فعالیت های آموزش و پرورش برای ایجاد و افزایش شور و نشاط در مدارس عنوان کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان به اجرای ۲ طرح نماد و یاریگر زندگی در مدارس برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی و کمک به دانش آموزان آسیب دیده اشاره کرد .

به گفته جهان آرای،برای تربیت نسل آینده ساز حضور افراد ۶ تا ۱۸ ساله ضروری است و تعامل والدین دانش آموزان با اولیا مدارس برای تحقق این امر ضروری است.

وی از جذب تعدادی از معلمان حق التدریس بر اساس نیاز و جنسیت خبر داد و گفت : از سال ۹۴ تا کنون هزار و ۲۰۰ مربی حق التدریس جذب شدند که گیلان از این نظر پارسال بالاترین رتبه را در کشور داشت و تا پایان امسال ۱۵۰ نفر دیگر نیز جذب می شوند.

این مسئول ،ارتقا علمی دانش آموزان ، آماده کردن کنکور سراسری دانش آموزان ، تقویت بنیه علمی دانش آموزان ، افزایش مشارکت خیران در ساخت مدرسه ، توسعه کمی و کیفی دوره های تحصیلی به ویژه در مقطع پیش دبستانی و دبستان از محورهای مهم برگزاری نشست های شورای آموزش و پرورش استان برشمرد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :