کاشف اسرار-۲۵ خرداد ماه امسال بود شهردار غیر بومی و فعلی رشت در مراسم معارفه خویش با حضور معاون وزیر کشور،اصحاب رسانه،استاندار گیلان،نمایندگان مجلس و تعدادی از مقامات و شهروندان وعده هایی مطرح کرد.

“ناصر حاج محمدی”که اهل شاهرود استان سمنان می باشد یکی از وعده های خویش را این گونه مطرح کرد:” از این به بعد شهرداری دو شیفته کار خواهد کرد و ۴ هزار پرسنل در شهرداری برای سه شفیت کار هم کافی است “.

از دیگر وعده های وی در معارفه بر آن تاکید کرد،این مطلب بود:”امروز به معاون عمرانی وزیر و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور ، استاندار و تمامی افراد این شهر قول میدهم که طبق برنامه و دستورالعمل های ارائه کار شروع و از فردا در جمع شهروندان حضور خواهم داشت مردم نباید شهردار را در پشت درهای بسته بیابند“.

از زمان مطرح نمودن این وعده ها و تاکید شهردار فعلی رشت حدود ۷ ماه یعنی ۲۰۰ روز سپری شده و فقط برای اثبات وعده دو تا سه شیفته کردن ساعت کاری شهرداری کافی می باشد ساعت حدود ۱۴:۳۰ به ستاد مرکزی این نهاد در میدان گیل مراجعه کنید تا شاهد خروج اکثریت کارکنان و استفاده از اتوبوس های درون شهری و خودروهای شخصی به دلیل اتمام وقت اداری باشید.

بدنه متورم شهرداری رشت از پرسنلی رنج می برد که با گذشت سال ها هنوز به همان کار یک شیفته خودشان هم عادت نکرده اند.

اجبار کردن این افراد به فعالیت دو یا سه شیفته، نه تنها مقاومت آن ها را در پی خواهد داشت بلکه با توجه به ساختار سنتی مناسبات قدرت در شهرداری و وابستگی اکثریت کارکنان به یک یا چند عضو شورای شهر رشت، می تواند تبعاتی را برای شهردار به همراه داشته باشد و دلیل عدم تحقق وعده شهردار در روز معارفه در هاله ای از ابهام می باشد و نیاز به تنویر افکار عمومی دارد. 

وعده دیگر “حاج محمدی” نماندن مردم پشت درب های بسته بوده است.وی تاکنون نه تنها به برخی اصحاب رسانه های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و… وقت ملاقات نداده ،بلکه هیچ مصاحبه عمومی ترتیب نداده است آیا به برخی شهروندان در دفتر کار خویش وقت ملاقات داده است؟اگر وقت ملاقات داده نام و نام خانوادگی ملاقات کنندگان با ذکر شماره تلفن همراه و تصویر ملاقت کنندگان در دفتر کاری شهردار در اختیار بگذارند

شهروندان در جمعه اول هر ماه می توانند با این مسئول در محل مصلی رشت یا هنگام حضور در برنامه عمومی ملاقات کنند ،ضمن این که پاسخگوی تماس های تلفنی و پیامک های ارسالی هم نیست!مستندات موجود است

از آن جایی که شهرداری یک تشکیلات عریض و طویل بوده و دارای مراجعه کننده های بسیاری در طول روز می باشد و نهادی عمومی غیر دولتی محسوب می شود مشمول “حقوق شهروندی در نظام اداری”مصوبه شورای عالی اداری و ابلاغیه رئیس جمهوری به سال ۹۵ است.

بند دهم ماده هشتم مصوبه مذکور تاکید دارد:” دستگاه های اجرایی باید متناسب به مراجعات، به منظور بهبود مستمر نظام ارائه خدمت و افزایش رضایتمندی مراجعان، به طرق مناسب اطلاع رسانی نموده و حسب میزان اهمیتی که اطلاع مردم از فعالیت های آنها دارد، جلسات پرسش و پاسخ با اصحاب رسانه برگزار کنند”حال سوال می شود چرا حدود ۷ ماه نشست خبری برپا نکرده است؟

ماده شانزدهم مصوبه مذکور تصریح دارد:” بالاترین مقام دستگاه اجرایی، مسئول اجرای این مصوبه بوده و مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی مشمول در تمامی سطوح سازمانی، مکلف به رعایت مفاد آن هستند”

ماده بیستم هم می گوید:”نقض یا عدم رعایت حقوق و الزامات مندرج در مصوبه و دستورالعمل های آن؛ در چارچوب ماده (۲۰) آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان، حسب مورد از مصادیق بندهای ماده (۸) قانون رسیدگی به تخلفات  اداری کارمندان محسوب می شود و شکایات واصله از مردم یا دستگاه های نظارتی، ضمن بررسی و تطبیق با مقررات توسط واحدهای ذیربط، بر احقاق حقوق آنان از منظر تخلفات مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی، در هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری مربوط مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت…..تبصره ۲- اجرای این ماده نافی حقوق قانونی مردم برای مراجعه و طرح شکایات احتمالی در سایر مراجع قانونی و قضایی نمی باشد.”.

عدم پاسخگویی شهردار رشت و انجام مصاحبه عمومی طی این مدت در حالی است که مقام معظم رهبری فرمودند:” اگر زحمات شما [خبرنگارها] نباشد، این لحظه‌ها هرگز ماندگار نمی‌شود… شما آن را حفظ می‌کنید و در اختیار افکار مردم قرار می‌دهید. بدون این دوربین‌ها، قلم‌ها و دلسوزی‌هاى شما براى تهیه و تنظیم اخبار و مطالب، این کارهاى ما مثل یک چیزهاى تثبیت نشده است”.

لازم به ذکر می باشد حسب بخش  بند ۴۸ تدابیر ابلاغیه رهبر انقلاب اسلامی بر الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی دفتر ایشان در ۲۲ مهر ماه امسال بر ارتقای نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام و پیشگیری از تداخل منافع شخصیت حقیقی و حقوقی مسئولان و کارکنان حکومت و برخورد بدون تبعیض با مفسدان به ویژه در سطوح مدیریتی تاکید شده است.

امام خامنه ای: افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است.

در کنار این، نظام پاسخگویی را برای خودتان متحتم بدانید. واقعا وزیر در حوزه‌ی کار خودش، مدیران وزارتی در حوزه‌ی کار خودشان، معاونان هر کدام در حوزه‌ی کار خودشان پاسخگو باشند. یعنی هم در برابر خطایی که انجام می‌گیرد، واقعا پاسخگو باشند؛ هم در برابر کار لازمی که باید انجام می‌گرفته و انجام نمی‌گیرد، پاسخگو باشند.

“کاشف اسرار”قضاوت را به خوانندگان می سپارد…….

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :