کاشف اسرار- با پیش‌بینی سازمان هواشناسی که از یک هفته قبل همه فضای مجازی و حقیقی جامعه را خبردار کرده بود، موج بارشی قوی با ریزش برف شدید گیلان را فرا گرفت و در مدت حدود ۳۶ساعت بین نیم متر تا بیش از یک متر در سراسر استان برف بارید.

علی رغم اعلام آمادگی برخی از مسئولین ذیربط در بخش های استانی،شهرستانی و شهری در گیلان برای مواجه شدن با برف،بارش سنگین و چندین روزه این نعمت الهی،تعدادی از مدیران غافل گیر شدند.

مسدود شدن برخی از راه های مواصلاتی جاده ای،انسداد راه های اصلی و فرعی در برخی از شهرها و روستا،نداشتن آب و برق،افتادن برخی از اشجار و تیرهای برق،آب گرفتگی معابر،عدم پاک سازی به موقع برف و ایجاد ترافیک،مرگ برخی از هم استانی ها بر اثر ریزش بهمن، محاصره وسایل نقلیه با سرنشین در برف و…سبب این شد برخی از مسئولان کشوری به استان عزیمت کنند.

عزیمت و حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه،وزیران نیرو و راه و شهر سازی و هم چنین معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در گیلان ،حاکی از بی کفایتی برخی از مسئولان و تلاش مدیران ستادی برای بازگشت اوضاع به حالت اولیه در استان مظلوم بود.

انجام گشت های متعدد هوایی به وسیله بال گرد برخی از مسئولان کشوری بر افراز برخی از راه های مواصلاتی جاده ای،شهری و روستایی برای گشت و کنترل و اخذ تصمیم نهایی، حکایت از بی تدبیری برخی مسئولان شاغل در گیلان داشت.

آن چه بیش از همه رنج آور بود و سبب تمسخر گیلانیان در بین هم وطنان و حتی کشورهای خارجی شد،انتشار تصاویری در فضای مجازی توسط برخی از شهروندان گیلانی که در این استان و یا سایر استان ها مشغول به کار هستند،از درب ورودی ستاد بحران مدیریت استانداری گیلان آن هم مملو از برف بود.

نتیجه تصویری برای برف ستاد بحران استانداری گیلان

برخی از کاندیداهای انتخابات مجلس از فرصت استفاده کرده و برای کسب رای مردم به بیان انتقاد از تعدادی مسئولان پرداخته اند و بنا به ضرب المثل قدیمی:”از آب گل آلود ماهی می گیرند”.

گیلان که از قدیم الایام در برخی از بخش های فرهنگی،ورزشی،اجتماعی و….در سطح کشور در به دست آوردن اولین ها زبان زد خاص و عام بود،با بارش سنگین برف اخیر به تیتر اول اخبار سیما در چندین روز اخیر در بخش های مختلف خبری تبدیل شد.

طی چند روز اخیر مردم به شدت از عملکرد مدیرکل ستاد بحران استانداری گیلان، توزیع برق، بخشدار رودبنه،مدیران‌ کل راه و شهرسازی و حمل و نقل جاده ای،فرماندار رشت،اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار رشت گله کردند و فقط برخی از مسئولان استانی،شهرستانی و شهری به بیان عذرخواهی بسنده کردند.

ستاد مدیریت بحران استانداری با وجود سابقه برف‌ سال‌های ۸۳، ۸۶، ۹۲ و ۹۵، در برف اخیر قافله را باخت و مدیریت فعلی که در آذر ماه سال گذشته به این سمت منصوب شد،ناتوانی خود را در حل مشکلات ناشی از نعمت سپید الهی به همگان نشان داد.

هم وطنان و هم استانی ها در سنوات گذشته هنگام بروز حوادث حداقل انتظار داشتند مسئولان ذیربط به بیان عذرخواهی بسنده کنند ولی مدتهاست برخی از مسئولان به دنبال بروز حوادث به عذرخواهی اکتفا می کنند ولی این عذرخواهی به یک اپیدمی و رفع انتقادات تبدیل شده است،بنابراین بیان عذرخواهی مکفی نیست.

هم استانی ها هنوز حادثه تلخ بارش سنگین برف در سال ۸۳ و مقارن زمان پست استاندار ی گیلان توسط مدیر غیر بومی آن هم:”مسعود سلطانی فر”را فراموش نکرده اند که نه تنها برکنار نشد،بلکه طی زمان فعالیت دولت تدبیر و امید،ابتدا معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بود و چند سالی در پست وزارت ورزش و جوانان فعالیت می کنند.

برخی از گیلانیان این سئوال در ذهن آنان تداعی شده که آیا انتقادات از برخی مسئولین و تقاضای آنان برای عزل برخی مسئولین بی کفایت به نتجه خواهد رسید و یا هم چون”سلطانی فر”ارتقای سمت خواهند گرفت؟

النهایه انتظار می رود همان طور که رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت از وضعیت بحران زده استان گیلان اطلاع پیدا کرده اند مدیرانی که بی کفایت بوده اند و حتی این امر موجب انتقاد نماینده ولی فقیه در استان را فراهم آورده،را برکنار کنند و یا مدیران ذیربط با وجدان خود حرف بزنند و استعفا بدهند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :