کاشف اسرار-سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان،ایجاد بنادر کانونی و شبکه ای در ناحیه خزر و نیز توسعه گردشگری دریایی از طریق ایجاد مجتمع گردشگری و تفریحی  دریایی را از مهم ترین سیست های استراتژیک کاری خویش برشمرد.

به گزارش کاشف اسرار،حسین چراغی در مراسم تودیع مدیرکل و معارفه سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان در ابتدای سخنان خود،اظهار کرد:در سرزمینی زندگی می کنیم که بوی اسلام ناب محمدی می دهد و آن را هدیه ای از طرف خدا می دانیم تا با بهره از منویات مقام معظم رهبری بتوانیم از این مواهب بهره مند شویم.

وی ضمن تشکر از مدیر عامل و اعضای هیات عامل سازمان ،استاندار و نمایندگان مجلس به جهت اعتماد واگذاری این مسولیت اشاره و اظهار کرد تا بتوانیم با کمک همه مسئولین و همکاران به اهداف مورد نظر سازمان دست یابیم .

این مسئول،تدوین برنامه استراتژیک برای رشد و توسعه بنادر  استان گیلان در جهت استفاده از فرصت های بازار در تجارت منطقه ای و حوزه ی گردشگری دریایی از جمله اهداف مهمی دانست که در امسال دنبال می کند.

چراغی، رویکرد متوازن به توسعه بنادر استان با توجه به مزیت های نسبی و رقابتی هر بندر،تمرکز بر فعالیت های بندری و دریایی که متضمن اشتغال پایدار است،ایجاد بنادر کانونی و شبکه ای در ناحیه خزر و نیز  تقویت فعالیت های ارزش افزوده و تقویت کانال های توزیع و لجستیک بندری، افزایش تنوع کالا به منظور افزایش صادرات- ترانزیت – واردات از طریق بنادر استان را از دیگر سیاست های کاری خویش بیان کرد.

به گفته وی توسعه و تقویت حمل و نقل کانتینری در خزر، توسعه گردشگری دریایی از طریق ایجاد مجتمع گردشگری و تفریحی  دریایی ( مارینا )،استقرار نظام یکپارچه مدیریتی، فرآیندی و نرم افزاری و نیز توانمند سازی و آموزش نیروی انسانی کارامد در حوزه حمل و نقل دریایی و تبدیل شدن به هاب اموزشی کشور در صنعت دریایی و بندری؛از دیگر برنامه هاست.

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان در پایان به  توسعه دریا محور و بهره گیری از پتانسیل های اشتغال زایی صنایع دریایی را از رسالت ها و مأموریت های استان برای ایفای نقش اجتماعی بندر ،عنوان کرد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی کشور  نیز در این مراسم طی سخنانی با اشاره به ۵۸۰۰ کیلومتر خط ساحلی کشور،گفت:ایران دارای موقعیت ویژه خدادادی و چهار راه اقتصادی جهان است.

علی جهان دیده،ادامه داد: امیدوارم بر اساس نامگذاری مبارک رهبر انقلاب به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بیشتر سعی و تلاش کرده و اگر کمی همت خود را افزایش دهیم حتی میتوان در بخش های مختلف کارگر جذب کنیم.

*** اختصاص یک هزار میلیارد ریال وام برای خرید شناورهای مسافری

وی از اختصاص یک هزار میلیارد ریال وام برای خرید شناورهای مسافری و گردشگری خبر داد و با اشاره به مناسب بودن مسیر ساحلی خزر برای گردشگری دریایی، بر لزوم جذب سرمایه گذار جهت توسعه حمل و نقل دریایی تاکید کرد.

این مسئول با اشاره به موقعیت خاص ایران در کریدورهای حمل و نقل بین المللی، توسعه حمل و نقل دریایی باری و مسافری را مورد تاکید قرار داد و متذکر شد:جمعیت ۳۰۰ میلیون نفری کشورهای حوزه خزر و همسود (CIS) ، واقع شدن ایران در چهار راه اقتصاد جهانی و مسیر کریدورهای متعدد از مزیت های ایران است.

جهان دیده استفاده بهینه از این مزیت ها را ضروری دانست و خاطر نشان کرد:اگر مزیت دریایی به درستی استفاده و صنعت دریا و حمل و نقل دریایی را فعال کنیم، نه تنها قادر به ایجاد اشتغال برای بیکاران کشور خواهیم بود بلکه می توانیم از کشورهای دیگر نیز کارگر جذب کنیم.

به گفته وی،سازمان بنادر وام های صفر درصد و سه درصد برای بخش توریسم و شناور به مقدار هزار میلیارد تومان برای جذب سرمایه گذار اختصاص داده است.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی کشور در خصوص سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان گفت:چراغی جوان باتجربه و با دانشی است که امیدواریم در آینده به خوبی عمل کند.

مدیرکل سابق بنادر و دریانوردی گیلان  نیز در این مراسم طی سخنانی با بیان اینکه اگر موفقیتی در این چند سال بوده بر اساس تعامل همه ی ارگان ها بوده است اظهار کرد: در توسعه بنادر استان گیلان را مدیون مهندس سعید نژاد هستیم.

سیدعلی نعیمی با بیان این که وفاق خوبی بین نماینده مجلس و مسئولین شهرستان و اداره بنادر وجود داشت که این امر موجب پیشرفت بندر شد،خاطر نشان کرد:در طول در طول بیش از ۳۰ سال سابقه خود در هر شهری که بودم خدمت کردم،ضمن این که امیدوارم همان طور که مسئولین به بنده کمک کردند به سرپرست جدید نیز کمک کنند تا شاهد عملکرد و توسعه بهتر زیر ساخت ها باشیم.

*** چشمان جوانان انزلی به توسعه بنادر دوخته شده است

نماینده مردم انزلی نیز در این مراسم با اشاره به بازنشستگی نعیمی اظهار کرد: وی سه دهه برای نظام و کشور زحمت کشیده است. ایشان بازنشسته نیستند بلکه باز ایستاده هستند و انشاالله شهدا از ایشان راضی باشند.

حسن خسته بند در مورد سرپرست جدید اداره کل بنادر استان گیلان گفت: حسین چراغی، مهندس جوانی هستند که در حوزه کاری خود خبره و کارشناس می باشد.

وی با بیان اینکه برای توسعه شهرستان و کشور باید از مزیت های منطقه آزاد و کشتی سازی استفاده شود، تصریح کرد: باید از منظر استراتژیک در دریاها حضور داشته باشیم و بندر انزلی با سابقه ی بیش از ۲ قرن پتانسیل بالایی دارد.

این مقام با تاکید بر تقویت کریدور شمال و جنوب گفت: با تقویت این کریدور از نظر زمان و هزینه ها می توان هزینه ها را کاهش داد. وی با اشاره به تکمیل راه آهن گیلان اظهار کرد: طرح راه آهن هنگامی توجیه اقتصادی دارد که به انزلی بیاید.

خسته بند افزود: توسعه بندر فقط به نفع شهر انزلی نیست بلکه برای همه ی کشور است انزلی یک شهر استراتژیک کشور است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. نماینده انزلی در پایان یادآور شد: اقتصاد کشور و چشم جوانان این شهر به توسعه اداره بندر است که توسعه این صنعت موجب توسعه توریسم ، تجارت و اشتغال است.

پایان پیام

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :