اختصاصی کاشف اسرار-در آستانه فرا رسیدن دوازدهم اردیبهشت ؛روز جهانی کار و کارگر،مقام معظم رهبری در هشتم اردیبهشت ماه جاری  در دیدار با هزاران کارگران،با تجلیل از وفاداری و ثبات قدم جامعه کارگری در قبال انقلاب و نظام، بر «حل مشکلات جامعه کارگری»، «تقویت تولید داخلی»، «ضرورت مقابله جدی با قاچاق کالا» و «ممنوعیت واردات کالاهای دارای مشابه ایرانی» تأکید کردند.

حضرت آیت الله سید علی خامنه ای در بخشی از سخنان که در پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر شده،خاطر نشان کردند:« برخی فروشگاهها مقیدند که جز تولید داخلی نفروشند که باید به این انسانهای با غیرت آفرین گفت».

ایشان افزودند: «البته در برخی فروشگاههای عمدتاً بزرگ و گاه وابسته به دستگاههای دولتی، همه اجناس، خارجی است که این کارِ زشت، عملاً موجب بیکاری کارگر ایرانی و بهبود وضع کارگر خارجی می شود».

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار، از آن جایی که مقام معظم رهبری،ولی امر مسلمین جهان هستند و ولایت فقیه در رهبری جامعه اسلامی و اداره امور اجتماعی ملت اسلامی در هر عصر و زمان از ارکان مذهب حقه اثنی عشری که ریشه در اصل امامت دارد،اطلاعات از فرمایشات معظم له،لازم الاجراست.

دلیل تاکید بر لازم الاجرا بودن فرامین مقام معظم رهبری این است که بر اساس مذهب شیعه،همه مسلمانان باید از اوامر ولایی ولی فقیه اطاعت نموده و تسلیم امر و نهی او باشند و این حکم شامل فقهای عظام هم می شود، چه برسد به مقلدین  آنها.

از سویی دیگر مقام معظم رهبری در آخرین دیدارشان با کارگران ضمن انتقاد از برخی فروشگاههای عمدتا بزرگ و گاه وابسته به دستگاههای دولتی،تاکید کردند:«  برخی فروشگاهها مقیدند که جز تولید داخلی نفروشند که باید به این انسانهای با غیرت آفرین گفت».

هم اکنون در رشت ،تعدادی از فروشگاه در حال فعالیت صنفی هستند که جزء کالای تولید داخلی،کالای دیگری نمی فروشند که یکی از آنها در بلوار امام خمینی(ره) و دیگری در کاروانسرای طاقی بزرگ  این شهر،استقرار دارند.

نکته جالب  و تحسین برانگیز بر سر درب و تابلوی یکی از این فروشگاهها چنین عبارات و شعاری منقوش شده است : «پوشاک ایرانی-حمایت از تولید داخلی».

البته این نکته را باید مورد اذعان قرار داد،که برخی از فروشندگان پوشاک قاچاق در ایران،برای فرار از برخورد قانونی با آنان ،در کنار اجناس خود،کالاهایی ایرانی قرار می دهند،و بارکد و مارک آنان را جدا یا پنهان می کنند،این در حالی می باشد،این نوع تخلفات از چشمان تیز بین بازرسان تعزیرات حکومتی و اتاق اصناف؛ پنهان نمی ماند.

از سویی دیگر ،طی سال های اخیر اقتصاد کشور به واسطه اعمال تحریم های اقتصادی غرب با مشکلاتی مواجه شده است.اما اصلی ترین مشکلی که پس از بروز تحریم ها رخ داده تامین کالاهایی است که مردم به آنها نیاز دارند. کالاهایی که عمده آنها به واسطه عدم توجه به تولید داخل و حمایت های لازم از صنعت با خروج گسترده ارز وارد کشور می شود.

اعمال تحریم های اقتصادی در سال های اخیر این موضوع را بیش از گذشته ضروری کرده است که باید بیش از گذشته به تولید داخل توجه شود؛ چرا که با توسعه صنایع بومی می توان به راحتی بخش قابل توجهی از نیازهای اساسی مردم به کالاهای مختلف را در داخل کشور برطرف کرد.

این موضوع علاوه بر بی نیازی به کشورهای غربی مزایای فراوانی را نیز برای اقتصاد کشور به همراه دارد. بیکاری یکی از دغدغه های اصلی اقتصاد ایران در سال های اخیر بوده است و این در حالی است که صنایع کشور پتانسیل ایجاد اشتغال پایدار به صورت گسترده دارند.

در صورت حمایت از تولید داخل می توان امیدوار بود که با برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نرخ بیکاری کاهش یابد و مشکل بیکاری در اقتصاد ایران برطرف شود.

مزیت دیگری که می توان در راستای حمایت از تولید داخل به آن اشاره کرد جلوگیری از خروج ارز به منظور واردات کالاهای غیر ضروری است.

در شرایطی که ایجاد اشتغال، جلوگیری از خروج ارز و رشد اقتصادی سه ویژگی مهم حمایت از تولید داخل هستند، ضروری است که از تولید داخل حمایت ویژه ای صورت بگیرد و تمام نهادها این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند.

همانطور که اخیر حجت الاسلام حسن روحانی گفته است دولت تدبیر و امید از آغاز به کار حمایت از تولید داخلی را از مأموریت‌های مهم خود می‌داند و با استقبال از این موضوع، وزارت صنعت، معدن و تجارت را مأمور نمود که مصوبه خرداد ماه گذشته دولت مبنی بر تعیین فهرست کالاهای مشابه تولید داخلی و ممنوعیت خرید و واردات آن برای کلیه دستگاه‌های دولتی و عمومی را با توجه به افزایش مستمر قابلیت‌های تولیدی به ویژه در حوزه تولیدات دانش‌بنیان را مورد بازنگری قرار داده و فهرست جدید این کالاها را به دولت ارایه نماید.

پایان پیام

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :