اختصاصی کاشف اسرار -سرپرست گروه فرهنگی و هنری «گیل آیین» از برگزاری ششمین جشنواره فرهنگی بهار نارنج  لنگرود،در ساعت ۱۶بعد از ظهر امروز جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه در پارک فجر این شهر،خبر داد.

جمشید حسین زاده در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار با اعلام این خبر،اظهار کرد : برگزاری چنین برنامه‌هایی در جذب گردشگر تاثیر می‌گذارد.

به گفته وی،تهیه مربای بهار نارنج، پخت آش محلی، عرق‌گیری بهار نارنج، تهیه و پخت شیرینی مخصوص لنگرود و اجرای برنامه‌های فرهنگی نظیر لافند بازی، موسیقی محلی، مراسم شکرگزاری و… از جمله برنامه‌های این جشنواره است

این فعال فرهنگی و هنری با اشاره به تولد خود در سال ۱۳۵۶ شمسی،اظهار کرد: زاده شهرستان شفت استان گیلان هستم و فعالیت هنری خود را از ۱۷ سالگی و  به سرپرستی پدرم آغاز کردم.

حسین زاده با تاکید بر این که تاکنون هنر لافند بازی را در جشنواره های بین المللی باکو،بلاروس،تاجیکستان و فرانسه به معرض نمایش گذاشته است،اذعان کرد: هم اکنون تعداد افراد و گروههای لافند باز محدود است.

وی در پایان«لافند بازی»، را شغل اصلی خود ندانست و تاکید کرد: یکی از رسوم گیلانیان پس از اجرای مراسم لافند بازی ،دوران کردن و پرداخت پول توسط تماشاگران و مردم می باشد که این پول ،روزی  حلال برای امرار معاش هنرمندان لافند بازی محسوب می شود.

گفتنی است،بهار نارنج دارای خواص دارویی بوده و در تقویت معده بسیار موثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می‌برد.
بهار نارنج برای کنترل تشنج‌ها و حمله قلبی موثر بوده و اشتهاآور و ضدسرفه است. برای تسکین ناراحتی‌های سینه و تپش قلب، بهار نارنج بهترین مسکن است و روی سیستم عصبی بدن اثر دارویی دارد.
بهار نارنج آرامش‌بخش و ضد هیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می‌ده

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :