اختصاصی کاشف اسرار- از زمان انتصاب محمد پور ناصرانی به سمت مدیر منطقه یک شهرداری رشت،حدود سیزده ماه سپری شده و در طی این مدت شهروندان و گردشگران هنگام عبور از برخی از معابر عمومی، نظاره گر نصب برخی از بنرهای بزرگ  رنگی بر املاک تعدادی از مالکین متخلف و بدهکار این محدوده شهری هستند،البته در دیگر مناطق شهرداری چنین برخوردهای قانونی صورت پذیرفته است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار، بر روی بنر بزرگ منطقه ۱ شهرداری چنین عباراتی نصب منقوش شده است : «این ملک به علت دارا بودن تخلف ساختمانی مطابق رای کمیسیون ماده ۱۰۰به شهرداری بدهکار می باشد و مالک حق هیچ گونه بهره برداری از ملک را تا تعیین تکلیف نسبت به پرداخت بدهی نخواهد داشت.در صورت عدم مراجعه به شهرداری منطقه ۱ مبنی بر پرداخت یا تقسیط بدهی ،حکم استنکافی وفق بند ذیل تبصره های ۲ و ۳ ماده ۱۰۰مبنی بر تخریب ملک از کمیسیون ماده ۱۰۰ اخذ و با قع انشعابات آب،برق و گاز؛رای تخریب اجرا خواهد شد.شایان ذکر است جمع آوری بنر مذکور بدون مجوز شهرداری در حکم تخریب اموال عمومی بوده و پیگردد قانونی دارد».بنرتخلف ساختمانی منطقه دیلمان رشت

نصب این بنرها از سوی منطقه یک شهرداری برای اجرای ماده ۱۰۰ قانون شهرداریها صورت پذیرفته است،که قانون گذار در این ماده قانونی مقرر داشته است : «مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ نمایند.شهرداری می‌تواند از عملیات ساختمانی ساختمانهای بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه به وسیله مأمورین خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیرمحصور واقع باشد جلوگیری کند».

مدیر منطقه یک شهرداری رشت در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار در رابطه با میزان  تخلفات و بدهی های مالکین این محدوده شهری به شهرداری،اظهار کرد :شهرداری منطقه یک  رشت ،بابت مطالبات قطعی شده از آرای کمیسیون ماده صد و کمیسیون ماده ۷۷بالغ بر ۸۵۰ میلیارد ریال از مودیان طلب دارد.

وی در رابطه با دلایل نصب بنر اخطاریه بر املاک برخی از مالکین بدهکار این محدوده به شهرداری، خاطر نشان کرد:منطقه یک سعی بر تعامل با مودیان بدهکار دارد تا بدهی خود را وصول نماید که هر از گاهی به ناچار برای تحقق حقوق شهروندان و اجرای به موقع پروژها از اهرم های قانونی خود بهره می برد.

این مسوول با تاکید بر این که یک دهم از کل جمعیت و املاک منطقه یک شهرداری رشت،به موقع عوارض خود را پرداخت می کنند،اذعان کرد: از آن جایی که شهرداری رشت از هیچ گونه منبع دیگری درآمد نداشته و از بودجه های دولتی بی بهره است چطور باید انتظار داشت شهر رشت در توسعه و زیبا سازی و امورات عمرانی و خدمات شهری با سرعت بتواند به جایگاهی که در خور شان و لایق شهر اولین هاست، دست یابد؟

پور ناصرانی ،هزینه جمع آوری زباله و رفت و روب در سطح محدوده منطقه یک شهرداری رشت  را  هر ماهه بالغ بر۶۰۰میلیون تومان عنوان کرد و متذکر شد :  اگر شهروندان با شهرداری همکاری و مثل برخی از شهر ها به تفکیک زباله توجه بیشتری می کردند و حجم زباله تر کاهش می یافت ،مجبور به جمع آوری زباله هر شب نمی  گردیدیم.

وی تصریح کرد : اگر شهروندان دارای ملک در  منطقه یک شهرداری رشت همکاری می کردند و هر یک شب و یا  دو شب در میان زباله ها از درب منازل جمع آوری می گردید، چقدر در هزینه ها صرفه جویی میشد؟

این مسوول معتقد است در صورت همکاری شهروندان منطقه یک شهرداری رشت برای جمع آوری زباله در هر یک یا دو شب  از درب منازل،از بابت کاهش هزینه ها ،شهرداری به محلات توجه و خدمات بیشتر و بهتر و در ساختن محلات و ارتقا سطح زندگی شهروندان گام موثری بر میداشت شهر با شهروندانش توسعه پیدا می کند.

پور ناصرانی،ابراز کرد : نباید انتظار داشت نقش شهروندان کم رنگ باشد ولی شهر سرعت در توسعه داشته باشد.

وی یاد آور نشد : شهرداری نیازمند همراهی شرکت های خدمات رسان شهری است تا با جلوگیری از ارائه خدمات به املاک دارای تخلف و و بدهکار حقوق شهروندان پایمال نشود.

مدیر منطقه یک شهرداری رشت، اعتقاد دارد،شهرداری قادر به جلوگیری از تخلفات ساختمانی بدون حمایت های دستگاه های قضایی و نظارتی و شرکت های خدمات رسان شهری نیست.

پور ناصرانی،بیان داشت : تعامل بین دستگاه ها به دلیل نبود مدیریت واحد شهری، لطمه جبران ناپذیری بر پیکره شهر ها وارد می کند که امیدوارم مورد توجه نمایندگان در مجلس شورای اسلامی شهر قرار بگیرد تا شهرداری نقش واقعی خود را در خدمت به شهروندان پررنگ تر به انجام برساند،شهروندان نیز می توانند در ساختن شهر خودشان با پرداخت به موقع عوارض و بدهی های خود یاریگر شهرداری  باشند.

به گفته وی، طی یکسال اخیر با نگاه حاکم بر این دستگاه خدمت رسان با حضور و سیاست سید محمد علی ثابت قدم  به عنوان شهردار و حمایت اعضای شورای اسلامی، شهر امورات عمرانی و احداث پل و خیابان و پارک و فضای سبز در حال انجام و گواه بر ادعای خواستن برای شهری زیبا برای رشتوندان است.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :