DSC_0035DSC_0021DSC_0017کاشف اسرار-بار دیگر،۲۹ اردیبهشت  ماه که متقارن با روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی می باشد از راه رسید و اذهان مردم و گردشگران بیشتر سوق به آشنایی با آثار تاریخی بر جای مانده از نیاکان خویش پیدا کرده و مسوولان ذیربط در سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کشور؛تلاش در معرفی هر چه بهتر آثار تاریخی بر جای مانده به مردم،دارند.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،دلیل تلاش مسوولان سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور بر این است که این سازمان به استناد قانون مصوب دهم بهمن ماه ۱۳۶۴ و با هدف عبرت از حرکت فرهنگی انسان و بقا هویت شخصیت فرهنگی جامعه وزمینه میراثفرهنگی که شامل پژوهش، نظارت، حفظ و احیاء و معرفی ،تشکیل شده است.

از جمله وظایف قانونی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور بر اساس بندهای «دو» و «۱۰» ماده سه تشکیل آن، در زمینه میراث فرهنگی(ثبت آثار ارزشمند و غیر منقول فرهنگی و تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذیربط) و نیز(تهیه و اجرای طرح‌های لازم به منظور حراست، حفاظت، تعمیر، مرمت و احیاء آثار، بنا‌ها و مجموعه‌های با ارزش فرهنگی و تاریخی) – است.

اظهار نظر در کلیه طرح‌های عمرانی جامع و تفضیلی در رابطه با مناطق فرهنگی و تاریخی و موافقت نهایی درباره محوطه‌ها و بافت‌ها و اماکن فرهنگی و تاریخی ارزش مند در موارد مذکور و جلوگیری از هرگونه تخریب آن‌ها از جمله وظایف سازمان میراث فرهنگی کشور طبق بند یازدهم ماده سه قانون تشکیل این تشکیلات دولتی است.

طبق آمار  اعلام شده از سوی ولی جهانی (رییس مرکز باستان شناسی گیلان )منتشر شده در ۲۶ آذر ماه سال گذشته،در این استان  ۳ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده اند که از این تعداد، ۲ هزار و ۵۰۰ اثر دارای ارزش تاریخی می باشد و تا آن تاریخ ،یک هزار و ۳۰ اثر تاریخی این ایالت در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

یکی از آثار تاریخی ثبت شده گیلان در فهرست آثار ملی ایران ،سر درب حمام گلزار رشت می باشد که در سبزه میدان، محله پیر سرا، کنار فروشگاه صابری به شماره پلاک ۶ و در نزدیکی خیابان سردار جنگل(سام)، این شهر واقع شده است.

سر در حمام تاریخی گلزار متعلق به دوره قاجار برای ارث رسیدن برای آیندگان ما توسط سازمان میراث فرهنگی کشور به شماره ۱۱۱۴۸ در یازدهم مهر ماه ۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

به دلیل عدم استفاده از حمام تاریخی گلزار رشت، چندین سال است این بنا به صورت متروکه و خارج از انتفاع باقیمانده است که از ویژگی‌های مهم این حمام می‌توان به سر در ورودی کاشیکاری شده زیبا متعلق به اواخر دوره قاجار (احمد شاه قاجار) اشاره کرد.

باتوجه به تغییر کاربری بناهایی از این دست می‌تواند به عنوان جاذبه گردشگری و اقتصادی مورد توجه قرار گیرد، اما این مسئله موقعی قابل اجراست که از اصل بنا چیزی باقیمانده باشد.

وضعیت  حمام تاریخی گلزار رشت از سالیان گذشته تاکنون نگران کننده می باشد،به طوری که خبرگزاری ایلنا  به قلم نگارنده،در اسفند ماه ۱۳۸۹،گزارشی را تحت عنوان:«بی تفاوتی میراث فرهنگی در مرمت حمام تاریخی رشت»،بر روی خروجی خود قرار داد و منتشر کرد.

این رسانه در ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ گزارشی را بار دیگر درباره وضعیت نگران کننده حمام تاریخی گلزار رشت و با تیتر:«بخشی از سقف سر در اثر ملی حمام گلزار رشت تخریب شد»منتشر کرد و به صراحت نوشت:«بی‌تفاوتی اداره کل میراث فرهنگی گیلان در ۲۷ ماه پس از درج گزارش ایلنا، سبب شد عوامل شهرداری و آتش نشانی شهر رشت برای حفظ جان عابرین پیاده نسبت به تخریب بخشی از سقف سردر حمام گلزار رشت اقدام کنند».

حال با گذشت حدود ۶۲ ماه از درج اولین گزارش در خبرگزاری ایلنا ،وضعیت حمام تاریخی گلزارر رشت با توجه به وجود رطوبت در آب و هوای گیلان زمین،نگران کننده تر شده  و خبرنگار کاشف اسرار،برای  نشان عمق وضعیت نگران کننده این اثر تاریخی  نسبت به تهیه عکس در بعد از ظهر  ۲۹ اردبهشت ماه جاری اقدام کرده که در این گزارش منتشر شده  است.

همان طور  که می دانید هیچ شخص حقیقی  و یا حقوقی طبق قوانین موجود حق جلوگیری از مرمت آثار تاریخی ثبت شده را ندارد،اینک سوال می شود،آیا تاکنون اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان  نسبت  مرمت این بنا اقدامی کرده است؟

ضرورت دارد هرچه سریع‌ تر مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اقدام عاجل جهت مرمت حمام تاریخی گلزار رشت را در دستور کار نهاد خود قرار دهند در غیر این‌صورت در آینده شاهد از بین رفتن این بنا تاریخی هم خواهیم بود.

پایان پیام

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :