کاشف اسرار- یکی از ابنیه های تاریخی ثبت شده استان گیلان و شهرستان رشت،ساختمان »خانه قدیری رشت»می باشد،که در محله سبزه میدان شهر رشت و در کوچه احتساب در مجاورت سینما ۲۲ بهمن واقع شده است.

ساختمان قدیری سوم خرداد95.jpg-3

به گزارش کاشف اسرار،ساختمان قدیری رشت که به نام اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری هم معروف می باشد و قدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی تعلق دارد،برای حفظ و حراست از آن و به یادگار ماندن برای آیندگان به شماره با شماره ۲۶۸۶ و به تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹،در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ساختمان قدیری سوم خرداد95.jpg-4

طی سالیان گذشته تاکنون تعدادی از کارکنان زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان(رشت)در این ساختمان،مشغول به فعالیت اداری هستند،ولیکن بنا به مشاهدات خبرنگار کاشف اسرار در ۳ خرداد ماه امسال،برخی از گچ بری های این بنا دچار ریزش شده و یا وجود رطوبت بر برخی از دیوارهای آن قابل رویت است.

گفتنی است،پس از ثبت یک اثر در فهرست آثار ملی کشور، آن اثر مشمول ضوابط و قوانین سازمان میراث فرهنگی کشور در خصوص حفظ آثار ملی قرار خواهد گرفت که درآن صراحتاً اعلام شده است، “به موجب ثبت یک اثر ، ساختمان مذبور، تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی کشور می باشد .

از سویی دیگر،هر گونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت اثر شود ممنوع است در ضمن مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و و نظارت سازمان مذکور ممکن و تخلف از آن برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ کتاب پنجم قانون مجازاتهای اسلامی تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده جرم محسوب می شود و مرتکب، مشمول مجازاتهای قانونی خواهد شد.

 

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :