کاشف اسرار- انزلی: یکی از مصوبات ارزشمند دور سوم سفر رئیس جمهوری و هیات وزیران به گیلان در بهمن ماه ۸۹، اعطای مجوز تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد انزلی تا شعاع ۵۰ کیلومتر از نقاط مرزی این منطقه جهت شکوفایی اقتصادی این استان و شمال کشور بود.
به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از انزلی، بالاخره بعد از گذشت حدود ۱۵ ماه از برگزاری هشتاد و پنجمین جلسه استانی دولت آن هم در استان گیلان (رشت)، با حضور مهدی سعادتی (استاندار اسبق گیلان) و نیز علی رضا بهمنی (مدیر عامل اسبق منطقه آزاد انزلی)، اصحاب رسانه و جمعی از مسئولان استانی و محلی، از پلاک قابل تردد بر روی خودروهای خارجی وارداتی این منطقه، رونمایی شد.
طبق این مجوز، تردد خودرو با پلاک منطقه آزاد انزلی با همکاری استانداری، گمرک و نیروی انتظامی کشور به اجرا درآمد و تا شعاع ۵۰ کیلومتر (هوایی) از مرزهای این منطقه حق تردد دارند که این محدوده تردد شهرهای رشت، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، صومعه سرا، فومن، لاهیجان و لنگرود را در برمی گرفت.
اجرای این مصوبه بسیار مهم و ارزشمند دولت در گیلان، در حالی می‌باشد از ۱۶شهرستان این استان فقط ساکنین ۱۴شهرستان از مزایای تردد خودروهای منطقه آزاد انزلی برخوردارند و برخورداری هر چه سریع‌تر شهرستانهای باقی مانده گیلان محروم از مزایای تردد خودروهای خارجی با پلاک منطقه آزاد انزلی سبب افزایش تعداد گردشگران درون استانی خواهد شد.
مدیر روابط عمومی منطقه آزاد انزلی در گفتگو با خبرنگار کاشف اسرار در انزلی،اظهار کرد:مصوبه تردد خودرو با پلاک منطقه آزاد انزلی در دولت پیشین مصوب و در تعداد محدودی از شهرهای استان گیلان اعمال شد.
 امین افقی ،خاطر نشان کرد: در سال ۹۳ با اقدامات و هماهنگیهای صورت گرفته و افزایش محدوده تردد خودرو ،به غیر از آستارا و تالش، تمامی شهرستان های استان گیلان از این ظرفیت منطقه بهره مند شدند،
وی با تاکید بر این که برنامه ها و اقدامات انجام شده سازمان منطقه آزاد انزلی در سالهای اخیر موجب تحولات شگرفی در مسیر توسعه این منطقه شده است ،اذعان کرد: سازمان منطقه آزاد انزلی از پیگیری منتخب مردم شهرستانهای رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی برای افزایش محدوده تردد خودرو به عنوان یک مطالبه عمومی مردم استان استقبال می  کند.
این مسوول اعتقاد دارد،پیگیری نمایندگان گیلانی برای تحقق این امر همچون نمایندگان سایر استانهایی که مسیر تردد خودورهای منطقه آزاد در آنها توسعه یافته است.
مقررات، ضوابط کلی استفاده از خودرو با پلاک منطقه ازاد انزلیشعاع تردد خودرو های با پلاک منطقه آزاد انزلی ۵۰ کیلومتر بوده که در نقاط مرزی تردد با تابلو مشخص گردیده است.آخرین نقاط تردد خودرو ها که با تابلو مشخص گردیده اند عبارتند از :

الف ) نقاط اصلی محدوده تردد :

۱.مسیر رشت به رودبار بعد از امام زاده هاشم

۲.مسیر رشت به تالش نرسیده به سه راه اسالم

۳.مسیر رشت به رودسر قبل از پلیس راه چابکسر

خودروهای با پلاک منطقه آزاد انزلی نمی توانند از نقاط تعیین شده خارج گردند و در صورت خروج از محدوده تعیین شده، ضمن تعیین جرایم سنگین ،خودروی مربوط توسط پلیس توقیف و طبق قانون قاچاق با آن برخورد می گردد.

امکان خرید و پلاک گذاری برای هر شخص حقیقی و حقوقی یک دستگاه خودرو در سال وجود دارد.

خودرو های سواری قابل پلاک در منطقه می بایست تولید سال جاری و حداکثر یک سال پایین تر از سال جاری بوده و نو باشد.

بر روی کلیه خودروها دستگاه GPS نصب می گردد و صاحب خودرو می بایست از هرگونه دستکاری در دستگاه مذکور خودداری نمایند.

از آنجایی که جهت ترخیص خودرو با پلاک منطقه آزاد انزلی پروانه ورود موقت گمرکی صادر می گردد و صدور این پروانه مستلزم ارائه تضامین بیمه ای می باشد
لذا ارائه ضمانتهای لازم به شرکت بیمه مستقر در سازمان بعهده فرد متقاضی خودرو می باشد و شرکت وارد کننده و منطقه آزاد انزلی هیچگونه مسئولیتی در این خصوص ندارد

نقل و انتقال خودرو بعد از ترخیص بلامانع است و این انتقال براساس ضوابط تعیین شده منطقه آزاد انزلی صورت خواهد پذیرفت.

به منظور خروج خودرو ها از محدوده تردد خودرو ، متقاضی می بایست مجوزهای لازم را از گمرک جمهوری اسلامی ایران اخذ نماید.

پایان پیام
Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :