کاشف اسرار- یک ظهر از فصل بهار ۹۵ است ،در گرما گرم یک روز از «فصل بهار »،خنکای باد شمالی از دریای کاسپین از مسافران و بازدیدکنندگان «منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی» استقبال می کند.

به گزارش کاشف اسرار،بعداز پرداخت مبلغی پول به باجه ورودی، شما می توانید با خودرو وارد ،«تنها منطقه آزادشمال کشور»،شوید،البته درقبال این وجه برگه یا بلیط ورودی به شما تحویل نمی گردد.

برخی ازخانواده ها برای آماده سازی مقدمات نهار به سمت ساحل می روند و فرصتی می یابیم تا سری به مراکز خرید سه گانه بزنیم. بین مرکزخرید ونوس و کاسپین کارگران مشغول چیدن صندلی و آماده سازی سن برای مراسم میلاد حضرت قائم(عج) هستند،اما نکته قابل توجه از میان برداشتن فنس های محصور کرده است.

فنس منطقه ازاد

 

آغاز عملیات اجرایی فنس کشی محدوده منطقه آزاد انزلی به تاریخ یکم دی ماه ۱۳۹۲ و با دستور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان، در راستای اجرایی نمودن مصوبه هیأت دولت در خصوص اجرای طرح کالای همراه مسافر در منطقه آزاد انزلی از سوی این سازمان و با نظارت حوزه نظارت گمرکات گیلان انجام شد.
فنس کشی محدوده مجتمع های تجاری فاز تجارت منطقه به طول ۱۴۲۵ متر و ارتفاع ۳۲۰ سانتی متر از سوی معاونت فنی و عمرانی منطقه آزاد انزلی  و با اهدافعملیاتی نمودن اجرای مرحله نخست مصوبه کالای همراه مسافر، محصور نمودن محدوده گمرکی اجرای طرح در منطقه با نظارت و تأیید گمرک، فراهم نمودن امکان نظارت وحراست گمرکی از تردد کالا در محدوده اجرایی طرح و جلوگیری از قاچاق کالا به سرزمین اصلی  بوده است.

برخلاف روزهای تعطیل قبل از ازدحام جمعیت خبری نیست .گشتی دربازار ونوس وستاره شمال می زنیم.همه جا تبلیغ برندهای معروف بر سر درب غرفه ها خود نمایی می کند،اما دقت در اجناس عرضه شده به وضوح بیانگر غیر اورجینال بودن  برخی برندهای معروف است.

در صحبت با برخی از غرفه ها مشخص می شود که برخی از اجناس نه مستقیم از خارج بلکه از بازار داخل کشور برای فروش و عرضه تهیه می گردند،به خصوص نگرانی هایم درخصوص مواد غذایی ،آرایشی و بهداشتی و مکمل ها دوچندان می شود.

عدم وجود برچسب یا نشانی از تحت کنترل بودن این محصولات ،شایسته است سازمان منطقه آزاد نسبت به چگونگی اعمال مقرات و کنترلهای بهداشتی و تطابق با استانداردها شهروندان را مطلع نماید؟

توجه به مواد قانونی ذیل خالی از لطف نیست:

مطابق ماده ۲۷ از قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۳ به منظور ایجاد هماهنگی در فعالیت های مناطق آزاد، حسب مورد با تأیید  وزیر ذیربط به یکی از دو روش زیر عمل خواهد شد:

الف – دستگاه های اجرایی ( وابسته به قوه مجریه ) اختیارات خود در منطقه را به رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازما ن های مناطق آزاد تفویض نمایند.

ب  مدیران، رؤسا و سرپرستان دستگاه های اجرایی مستقر در مناطق آزاد به پیشنهاد رییس هیأت مدیره و عامل سازمان و به حکم بالاترین مقام دستگاه اجرایی منصوب می شوند.

همچنین به موجب ماده ۴ ازفصل دوم  مقررات صادرات،واردات و امورگمرکی مناطق آزاد ترتیب ورود کالا به منطقه تابع ضوابط تعیین شده به وسیله سازمان منطقه است که با کمترین تشریفات انجام می شود، ولی در هر حال رعایت مقررات و ضوابط بهداشتی، امنیتی، فرهنگی و استاندارد براساس ضوابط مورد عمل در منطقه الزامی است.

اینک سوال می شود،آیا فنس های جمع آوری شده به مکانی انتقال داده شده است؟اگر پاسخ مثبت است،مکان آرن را اعلام  کنند،کجاست؟آیا در حال نگهداری است؟آیا برای مکانی دیگر استفاده شده یا فروخته شده است؟ چقدر برای تهیه و نصب این فنس ها هزینه شده است؟اگر فروخته شده به کدام اشخاص حقیقی و یا حقوقی بوده و مبلغ فروش  آن چه قدر بوده است؟

چرا در سال ۱۳۹۲ عملیات فنس کشی آغاز شد ولی در بهار امسال،جمع آوری شد؟آیا برای فنس کشی مطالعاتی صورت گرفت که حال امسال جمع آوری شده است؟لطفا اسناد و مدارک سوالات یاد شده را در اختیار بگذارند تا منتشر کنیم.

گفتنی است،رهایی از فنس به معنی عدم نظارت بر اجرای طرح کالای همراه منطقه آزاد انزلی نیست،بلکه محل کار ارزیابان گمرک به درب خروجی از منطقه که در نزدیکی ایستگاه آتش نشانی می باشد ،انتقال یافته و این پرسنل گمرک در هنگام خروج خودروها نسبت به بازرسی خودرو اقدام می کنند.

 

از سویی دیگر،انتخاب تیتر:منطقه آزاد انزلی،آزاد شد»،به منظور انعکاس جمع آوری فنس از دور تا دور فاز تجارت و مجتمع های تجاری است.

پایان پیام

اشتراک این خبر در :