کاشف اسرار- نماینده مردم اردکان در دوره های ششم تا دهم،رئیس فراکسیون محیط زیست دوره نهم مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی محیط زیست کشور،به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی محیط زیست ،پیامی را منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،متن کامل محمد رضا تابش که دانش آموخته کارشناسی تا دکترا در رشته محیط زیست می باشد،به شرح ذیل است:

بسمه تعالی
«مبارزه با تجارت غیر قانونی حیات وحش»، موضوعی است که برای «روز جهانی محیط زیست» امسال انتخاب شده است. در محیط زیست، همه ی عناصر و روابط به یک اندازه مهم هستند.

در این قالب، اهمیت حیات وحش و عواقب ناگوار تجارت غیرقانونی آنها به همان اندازه ی آب و کمبود آن، هواو آلودگی آن، خاک و فرسایش آن و منابع طبیعی و تخریب آن است.

همین اهمیت موجب شده است که کشورمان از سال ۱۳۵۵بطور قانونی، عضو «کنوانسیون جهانی منع تجارت گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض (CITES)» باشد.

با وجود این و در حالی که بر اساس قانون، خرید و فروش جانوران وحشی و اجزای آنها مستلزم اخذ پروانه یا اجازه از سازمان حفاظت محیط زیست است، متاسفانه اخبار و گزارش ها، از وجود معضل تجارت غیرقانونی حیات وحش در کشورمان حکایت می کنند.

«کافی نبودن آگاهی های محیط زیستی» مهمترین دلیلی است که برای بروز و گسترش مشکلات محیط زیستی ذکر می شود. ۴۴ سال پیش که سازمان ملل متحد روز پنجم ژوئن سال میلادی را ( برابر شانزدهم خرداد سال خورشیدی) به عنوان روز جهانی محیط زیست انتخاب کرد، یک هدف اصلی برای آن داشت: افزایش آگاهی های زیست محیطی.
با گرامی داشت این روز و افزایش آگاهی های محیط زیستی، می توان امید داشت که نقش آفرینان حکومت، بازار و جامعه ی مدنی بتوانند با عمل به وظائف دینی، قانونی و داوطلبانه ی خود، برای حیات وحش کشورمان وضعیت بهتری را فراهم کنند.

پایان پیام

اشتراک این خبر در :