کاشف اسرار-مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۷ کشور،گفت : به زودی خرید تضمینی ۷۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از سوی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۷ کشور،آغاز می شود.

رمضان کامران پی در گفتگوی اختصاصی با کاشف اسرار با اعلام این خبر، اظهار کرد: قیمت خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان هر کیلو ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال از سوی تعیین شده و نسبت به سال زراعی گذشته ۱۰ درصد افزایش نرخ خرید،یافته است.

وی با تاکید بر این که  گندم  تضمینی مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده به واحدهای تولیدی جهت تولید آرد یارانه ای به قیمت ۶۶ هزار و ۵۰۰ ریال فروخته می شود،افزود: واردات قطعی گندم به لحاظ خودکفایی در این محصول استراتژیک ممنوع شده است.

این مسئول با بیان این که بیش از ۸۰ مرکز خرید گندم در منطقه کشور، برای خریداری گندم مازاد بر نیاز کشاورزان اختصاص یافته است،متذکر شد: در استان گیلان ،۱۸ هزار و ۵۰۰تن برای تولید گندم پیش بینی  گردیده که از این مقدار دو هزار و ۶۵۰ تن برآورد خرید تضمینی شده است.

کامران پی،یاد آور شد: در سال گذشته مقدار یک هزار تن خرید تضمینی  گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به ارزش حدود ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خریداری شده است.

وی  افزود :در سال جاری ۳ مرکز خرید در شهرستان های رودبار،سیاهکل و سیلوی سراوان رشت پیش بینی شده که از نیمه دوم خرداد ماه امسال عملیات خرید تضمینی  گندم مازاد بر نیاز کشاورزان آغاز خواهد شد.

به گفته مدیر کل غله گیلان، میزان مصرف  سالانه گندم در این استان ،۲۲۰ الی ۲۴۰هزار تن بوده و ظرفیت ذخیره سازی مازاد گندم ۲۸۰ هزار تن می باشد که ظرفیت ۱۲۰ هزار تن مربوط به سیلوهای دولتی و بقیه مربوط به مراکز ذخیره سازی بخش خصوصی است.

کامران پی  از فعالیت بیش از ۳ هزار و ۶۸۰ واحد نانوایی در گیلان خبر داد و افزود: از این تعداد ۵۶۰ واحد به صورت آزاد پز فعالیت می کنند و بیش از ۶۰ درصد واحدهای نانوایی «بربری» و بقیه به ترتیب؛ لواش ،سنگک و تافتونتولید می کنند.

وی آرد نانوایی را مشمول استاندارد اجباری دانست و تاکید کرد: هر ناانوایی در گیلان،باید  به تناسب  نوع پخت از آرد استاندارد شده مربوطه استفاده کنند و از سویی دیگر هم اکنون بیش از ۹۵ درصد نان تولیدی استان به صورت سنتی تولید می شود.

مدیر عامل غله و خدمات بازرگانی منطقه ۷ کشور در پایان ،تصریح کرد: بر اساس مصوبه دولت،از ایجاد واحدهای صنعتی کوچک حمایت می شود و سرمایه گذاران در این بخش می توانند نسبت به پیگیری اخذ مجوز احداث و احدصنعتی  کوچک،اقدام کنند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :