کاشف اسرار-مطالعات باستان شناختی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن در شیرچاک از مناطق کوهستانی بخش رانکوه شهرستان املش در حال انجام است.

به گزارش  کاشف اسرار به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، ولی جهانی با اعلام این خبر افزود: این مطالعات با مجوز پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور با هدف نجات بخشی آثار فرهنگی و به ‌صورت کاوش اضطراری از ۱۷ اردیبهشت ماه امسال شروع شده و تا پایان خرداد ماه سالجاری ادامه خواهد داشت.

مسئول مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان تصریح کرد: در این فصل از مطالعات، تیمی از کارشناسان باستان شناسی، انسان شناسی زیستی، گیاه باستان شناس، جانور شناس و زمین شناس کار مطالعات علمی در این مجموعه باستانی را انجام می‌دهند.

وی با اشاره به شناسایی این محوطه باستانی در سال ۹۲ خاطرنشان کرد:  نخستین فصل از پژوهش‌های میدانی  این محوطه در تابستان سال ۹۳ و با هدف تعیین حریم مجموعه باستانی انجام گرفت.

سرپرست تیم باستان‌شناسی مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش با تأکید بر اینکه با کاوش در این محوطه شواهدی از آثار تدفینی و معماری سنگی مربوط به ادوار تاریخی اشکانی، ساسانی و اسلامی به‌دست آمده اذعان داشت: تعداد چهارده گور با دربر داشتن آثاری از تدفین به سبک چاله ای و گورهای دخمه‌ای که به احتمال مربوط به دوره پارتی و ساسانی است توسط پنج کارگاه کاوش در محوطه گورستانی در شرقی‌ترین بخش این مجموعه باستانی مورد شناسایی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در بخش مسکونی- استقراری در ضلع شمالی مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش، شواهدی از معماری سنگی و فضاهای مسکونی مشاهده شده است افزود: اظهار نظر نهایی درباره دوره فرهنگی این آثار تدفینی و مسکونی منوط به بررسی و مطالعه بیشتر و مشخص شدن نتایج تاریخ‌گذاری مطلق و مطالعات آزمایشگاهی است.

جهانی در پایان تصریح کرد:این کاوش در مجموعه باستانی لیارسنگ بن شیرچاک املش برای اولین بار پس از ۱۱۳ سال کاوش‌های علمی در گورستان بر روی گورهای چاله تدفینی با همان سبک ۱۷۰۰ سال قبل انجام می شود که با توجه به گستردگی گورستان لیارسنگ بن و عدم امکان حفاظت از آن، احتمال تمدید کاوش وجود دارد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :