کاشف اسرار-صبح امروز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نماینده دولت برای افتتاح پروژه هایی در گیلان وارد فرودگاه سردار جنگل رشت شد و مورد استقبال استاندار و برخی از مقامات استانی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،یکی از برنامه های علی جنتی  که از قبل توسط روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اطلاع رسانی گردید،حضور و سخنرانی در نشست با اصحاب فرهنگ و هنر،رسانه و قرآن در ساعت ۱۶٫۳۰ بعد از ظهر امروز بود.

برخی از اصحاب فرهنگ و هنر گیلان که قبل از ساعت یاد شده خود را به محل نشست واقع در سالن خاتم الانبیا(ص)رشت رسانده بودند،برای نشستن در ردیف های دوم تا چهارم صندلی های سالن با ممانعت برخی از افراد انتظامات سالن به دلیل رزرو کردن برای وزیر و هیات همراه مواجه شدند.

ممانعت  انتظامات سالن ، دل خوری برخی از  اصحاب فرهنگ و هنر گردید ولیکن در کمال بهت و تعجب یکی از بازاریان  که در شغل خوار و بار فروشی فعالیت می کند،به راحتی توانست در ردیف سوم  صندلی های وسط سالن بنشیند و با ممانعت کسی هم مواجه نشود!؟

photo_2016-08-27_22-55-05

مراسم با حدود یک ساعت تاخیر و با پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوتی از آیات قرآن کریم توسط یکی از نوجوانان آغاز گردید و مجری گری بر عهده سید وحید فخر موسوی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته شده بود.

استاندار گیلان  و معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ  و ارشاد اسلامی هم قبل از سخنان مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان خود را به مراسم رساندند و حضور محمد علی نجفی موجب تشویق توسط برخی از حاضرین در نشست شد.

ایراد سخنان نمایندگان اهالی هنر سینما،کانون های فرهنگی مساجد،کتابداران و کتاب خانه ها،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم چنین رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی،رو نمایی از کتاب و فیلم نمایش خانگی استانی و در آخر سر طرح سخنان  غیر جامع در بیان مشکلات توسط مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان در پایان مراسم و قبل از سخنان وزیر،موجی از اعتراضات اهالی رسانه را بر انگیخت.

یکی از مدیران مسئول هفته نامه های گیلان در هنگام حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پشت تریبون برای ایراد سخنرانی ،از جای خود بلند شد و نسبت به بیان برخی از مشکلات اصحاب رسانه استان گیلان پرداخت و مورد توجه “علی جنتی” قرار گرفت.

jhtw_35

خلیل اخوان اصغری طی سخنانی با اشاره به دیدار خود با وزیر در مراسم ترحیم خواهر رئیس دولت اصلاحات در تهران،معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را یکی از بهترین معاونین در طی ادوار گذشته تاکنون نامید و در ادامه از برخی سیاست های “حسین انتظامی “گلایه و ابراز ناخرسندی کرد.

وی با اشاره به معرفی برخی از اصحاب رسانه توسط مدیرعامل وقت صندوق هنرمندان به سازمان تامین اجتماعی برای انعقاد قرار داد با برخورداری بخشی از کمک دولت  جهت تامین خدمات درمانی،لغو یک باره خدمات درمانی را نادرست و سبب تحمیل هزینه به قشر کم درآمد خبرنگار دانست و متذکر شد:برخی از همکاران حتی بیمه پایه هم ندارند.

photo_2016-08-28_21-38-07

عضو صندوق هنر،در ادامه به موضوع قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب مجلس شورای اسلامی اشاره وز خاطر نشان کرد:اجرای این قانون بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته شده ولی دبیرخانه معاونت مطبوعاتی تخطی از اجرای این قانون  و ارائیه تصاویر مکاتبات و دستورات در هامش آن،خودداری می کند.

اخوان اصغری،متذکر شد:در نیمه دوم  سال گذشته نامه ای را خطاب به معاون امور مطبوعاتی تنظیم و طبق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات،تقاضای اخذ تصویر از مکاتبات و اسناد مرتبط با خویش را کردم ولیکن تاکنون هیچ پاسخی ابلاغ نشده است.

وی تصریح کرد: طبق ماده ۷این قانون،مؤسسه عمومی نمی تواند از متقاضی دسترسی به اطلاعات هیچ گونه دلیل یا توجیهی جهت تقاضایش مطالبه کند.

pic-65

این فعال رسانه ای، ادامه داد:ماده ۸ این قانون تاکید دارد”مؤسسه عمومی یا خصوصی باید به درخواست دسترسی به اطلاعات در سریعترین زمان ممکن پاسخ دهد و در هر صورت مدت زمان پاسخ نمی تواند حداکثر بیش از ده روز از زمان دریافت درخواست باشد.

اخوان اصغری،یاد آور شد:طبق بند الف ماده یک آئین نامه قانون یاد شده،اطلاعات به” هر نوع داده از جمله صوت، تصویر، فیلم، نوشته، نشانه، نقشه، اعداد و یا ترکیبی از آنها که در اسناد مندرج باشد یا به صورت نرم‌افزاری ذخیره گردیده و یا با هر وسیله دیگری ضبط شده باشد”.گفته می شود

وی یکی دیگر از مشکلات متقاضیان اخذ مدیرمسئولی  را در مرحله ارایه پرونده به هیات نظارت بر مطبوعات را درخواست شرکت در آزمون قانون مطبوعات ذکر و تاکید کرد: در سایت جامع رسانه های کشور،شرکت در آزمون قانون مطبوعات ،اختیاری قید گردیده،بنابراین این گونه درخواست سبب ها معطلی متقاضیان خواهد شد.

photo_2016-08-28_21-38-09

“علی جنتی”وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی”پس از شنیدن گلایه های این روزنامه نگار در پشت تریبون تاکید کرد:”آقای انتظامی در محل حاضر و پاسخگوی شما خواهند بود”لکن معاون مطبوعاتی پاسخگو نشد.

گفتنی است اجرای برنامه  موسیقی توسط گروه فولکوریک از شهرستان سیاهکل که باعث خوشحالی ناصر وحدتی یکی از خوانندگان قدیمی و پر طرفدار گیلانی که در ردیف اول که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نشسته بود،شد و وی با بالا آمدن به بالای سن و طی سخنانی و بیان نکاتی زیبا در خصوص جایگاه موسیقی و اجرای ترانه ای،سبب تشویق های مکرر حاضرین در سالن شد.

یکی از سخنرانان مراسم رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی بود ولی مهرداد بائوج لاهوتی در بیانات خود برای رفع مشکلات اصحاب رسانه،مطالبی را بیان نکرد.

پایان پیام

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :