کاشف  اسرار-مدیرعامل  شرکت  توزیع  نیروی برق گیلان،دستگاههای  اجرائی و موسسات  عمومی  با میزان بذهی ۲۸ میلیارد تومان را رکورداربزرگترین بدهکاران  مصرف برق در این استان ،اعلام کرد .

جمشید طالبی  در گفتگوی اختصاصی  با  خبرنگار کاشف اسرار ،اظهار کرد: برای تقویت شبکه های برق و جلوگیری از نوسان و ضعف برق نیاز به منابع مالی از طریق پرداخت هزینه های برق مصرفی مشترکین می باشد.

وی  خاطر نشان کرد: فروش انشعاب ، نصب تجهیزات (کابل و کنتور) و تسریع در ارائه خدمات پس از فروش انرژی , منوط به پرداخت به موقع هزینه های برق مصرفی  خواهد بود .

به گفته این  مقام مسئول،سرویس دهی به مشترکین برق ,  ارائه خدمات مطلوب و رفع ضعف برقها ، اصلاح شبکه های برق فرسوده و جلوگیری از قطع برق ناخواسته  ؛ پرداخت قبل از مهلت مقرر بهای برق مصرف مشترکین تنها منبع بزرگ مالی  برای انجام خدمات فوق الذکر در شرکت توزیع برق استان گیلان  می باشد

طالبی ،متذکر شد: این شرکت در حال حاضر  بیش از یک میلیون و سیصد هزار مشترک  داشته و ارائه خدمات دهی مطلوب به مشترکین در کل استان منوط به پرداخت هزیه های برق مصرفی توسط مشترکین می باشد .

وی  اذعان کرد: با عنایت به اینکه قبوض برق برای مشترکین خانگی و تجاری به طور متوسط هر دو ماه یک بار صادر می شود و امکان پرداخت قبوض از طریق یارانه نقدی انرژی  وجود دارد ،  افزایش انباشتگی بدهی های بهای برق مصرفی و عدم تحقق وصول مطالبات که یکی از منابع اصلی مالی مورد نیاز برای پرداخت یارانه خانوارها و نهایتا رفع مشکلات تولید ، انتقال و توزیع برق می باشد ، ضربه شدیدی به وزارت نیرو در امر سرویس دهی و نگهداری هزاران کیلومتر شبکه و دستگاه پست برق وارد می نماید.

مدیر عامل  توزیع نیروی برق گیلان، بیان کرد: این شرکت  در حال حاضر حدود   ۱۰۰  میلیارد تومان  از مشترکین خود در سطح استان طلب دارد که بیشترین سهم بدهی مربوط به مشترکین خانگی ، ادارات و دستگاههای دولتی می باشد،که میزان بدهی  مشترکین خانگی حدود ۱۸ میلیارد تومان،دستگاههای اجرائی و موسسات عمومی حدود ۲۸ میلیارد تومان،کشاورزی ۲۰ میلیارد تومان ،صنعت و معدن حدود ۲۰ میلیارد تومان  و  در سایر موارد ۱۴ میلیارد تومان است.

طالبی از مشترکین درخواست  کرد که بدهی بهای برق مصرفی را قبل از مهلت مقرر درج شده در  قبض برق پرداخت نمایند تا طبق آیین نامه تعرفه های وزارت نیرو مجبور به قطع برق مشترک نشوند .

وی ابراز کرد: این شرکت نیز به نوبه خود ، موظف به پیگیری مطالبات معوق و  وصول بدهی های برق طبق ضوابط مورد عمل می باشد .

این مسئول،تاکید کرد :  انتظار این است مشترکین بدهکار نسبت به پرداخت قبل از مهلت درج شده در قبوض برق پای بند باشند تا این شرکت هم بتواند نسبت به تعهدات خود در مورد تعویض شبکه های فرسوده ، اصلاح و بازسازی شبکه های برق با توجه به رشد جمعیت و رشد مصرف برق عمل  نماید.

طالبی،ادامه داد: از سوئی دیگر،مشترکین نیز دچار خاموشی های ناخواسته ناشی از عدم سرویس دهی و تعمیرات تجهیزات برق نشوند ، تا بدین وسیله نقش خود را در خدمات رسانی به شهروندان محترم ایفا نماید.

وی ضمن دعوت از مشترکین برای صرفه جوئی در مصرف برق خصوصا در ساعات اوج مصرف  ( ۲۰ الی ۲۴ شب )   اظهار داشت: در صورت عدم دریافت قبوض برق ،  مشترکین می توانند شماره اشتراک خود را به سامانه ۱۰۰۰۱۳۱۱۲۱ پیامک بزنند و بلافاصله آخرین مبلغ بدهی همراه با شناسه قبض و شناسه پرداخت برای مشترک ارسال  میشود  و مبلغ بدهی را از طریق انواع روشهای الکترونیکی و شماره تلفن ۱۵۲۱ پرداخت نمایند. .

مدیرعامل توزیع برق گیلان همچنین از ادارات و دستگاههای دولتی استان در خصوص صرفه جوئی انرژی  در شش ماهه اول سال  . در راستای  دستورالعمل شرکت توانیر درخواست نمود که: با توجه به نیاز شبکه سراسری برق به کنترل مصرف انرژی و تاکید وزارت نیرو لازم است ؛با خاموش نمودن سیستم های سرمایشی  و روشنایی و سایر تجهیزات پس از پایان وقت اداری و تنظیم ترموستات و دمای محل کار ؛ نسبت به صرفه جویی انرژی اقدام نمایند .

طالبی ،اعتقاد دارد  این شرکت نیز موظف به مراجعه و بررسی روند صرفه جویی انرژی توسط  ادارات خواهد بود.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :