کاشف اسرار-روند آغاز ساخت و تحویل  مسکن مهر رشت واقع در محله”تالشان پرد “در دولت نهم و دهم آغاز گردیده و هم اکنون یکی از مناطق پرجمعیت این شهر محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،طرح مسکن مهر در ابتدا در قالب بند د تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت،البته ذکر این نکته نیز ضروری است که این طرح که در حقیقت شامل اجاره بلند مدت زمین جهت احداث مسکن است،

در طرح جامع مسکن نیز پیشنهاد شده بود. اما حجم پیشنهاد شده در آن طرح بسیار کمتر  بود که در دولت دهم از ۲۰ هزار واحد در سال به ۵/۱ میلیون واحد در سال افزایش یافت.

مبنای اصلی مسکن مهر بر این امر مبتنی است که ارزش زمین، بخش قابل توجهی از هزینه تمام شده مسکن را به خود اختصاص می‌دهد. این سهم در کل کشور در دوره ۳۵ ساله برابر ۴۰ درصد و در دهه اخیر برابر ۴۵ درصد بوده است.

با گذشت چندین سال از سکونت برخی از شهروندان در سایت مسکن مهر تالشان پرد رشت،طبق آمار اعلامی از سوی مدیرکل راه و شهرسازی گیلان در اردیبهشت ماه امسال، از ۵۲هزار واحد مسکن مهر رشت تاکنون ۴۰ هزار واحد تحویل متقاضیان شده است.

مدتهاست تعدادی تابلوی استقرار ایستگاه اتوبوس شرکت اتوبوس رانی شهرداری رشت در سایت مسکن مهر نصب گردیده،لکن از راه اندازی و در نظر گرفتن دستگاههای اتوبوس برای ایاب و ذهاب شهروندان،مهمانان و ساکنین خبری نیست که وجود این تابلوهای تزئینی، سبب آزار شده است.

یکی از ساکنین  و نمایندگان اهالی مسکن مهر رشت در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار در این رابطه،اظهار کرد:کرایه خودروی شخصی از مسکن مهر تالشان پرد تا فلکه گاز یک هزار و ۲۰۰تومان می باشد و با این که محدوده مسکن مهر تابلوی ایستگاه اتوبوس دارد، اما اصلا اتوبوس شرکت واحد نقشی  در حمل و نقل عمومی،ندارد .

به گفته محمد باقری،اگر اهالی مسکن مهر تالشان پرد رشت؛ که از قشرضغیف جامعه هستند بخواهند با خودروی تاکسی یا شخصی تا مرکزشهر بروند،فقط کرایه رفت آنان بیشتر از ۲ هزار تومان است .

وی خاطر نشان کرد: خودروی ون هم که درمبدا کامل پر می شود و سایر افرادی که در مکانهای دیگر مسکن مهر منتظر ون هستند،باید به طور ایستاده تا مقصد این مسافت طولانی رو طی کنند.

به گفته این شهروند ساکن مسکن مهر رشت، خودروهای سواری ون از مبدا تا ایستگاه مقصد تمام شهر را دور می زند و یک مسافت ۲۰ دقیقه ای تا سبزه میدان بالغ بر یک ساعت و ربع طول می کشد.

باقری در پایان از پایگاه خبری کاشف اسرار درخواست کرد برای حل این معضل با انعکاس خبر در این رسانه به فریاد مردم مسکن مهر برسند تا  نسبت به در نظر گرفتن  حداقل یک دستگاه اتوبوس شرکت واحد از سوی مدیران شهری اقدام عاجل بشود.

یک عضو شورای اسلامی شهر رشت در گفتگو با خبرنگار کاشف اسرار با اشاره به این که تعدادی از اتوبوس های شرکت اتوبوس رانی آماده نشده است،اظهار کرد:حدود ۷۰ دستگاه اتوبوس آماده در شهر وجود داشته که متاسفانه به دلیل وجود مشکلاتی، تعداد محدودی از این اتوبوس ها در سطح شهر فعالیت می کنند.

محمد حسین واثق کارگر نیا،خاطر نشان کرد:با توجه به سکونت جمعیت انبوه حدود ۵۰ هزار نفری در مسکن مهر رشت که غالبآ هم از قشر آسیب پذیر جامعه هستند،متاسفانه فاقد وسیله انبوه بر عمومی که با هزینه بسیار نازل در سطح شهر به شهروندان خدمات رسانی می کند،مواجه هستند.

وی متذکرشد: اخیرآ بودجه خرید بیش از ۲۰ دستگاه اتوبوس در شورای شهر رشت مصوب شده که در اختیار شهرداری گذاشته شده است.

رئیس پلیس اسبق شهرستان رشت،اضافه کرد:شهرداری هم طبق قراردادی که دارد،انشالله در آینده بسیار نزدیک و شاید هم تا قبل از سال جدید تحصیلی ؛تعداد اتوبوس هایی که اعتبار آن را دراختیار شهرداری گذاشته شده ،خریداری و در اختیار شهروندان قرار بگیرد.

واثق کارگرنیا،در پایان،مسکن مهر رشت را جزو اولویت های اصلی در اختیار گذاشتن اتوبوس های شرکت واحد برای ساکنین و شهروندان عنوان و اذعان کرد:اگر این تعداد اتوبوس تخصیص پیدا بکند،به طور یقین تعدادی از این دستگاهها در این مسیر در خدمت مردم قرار خواهد گرفت.

پایان پیام

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :