کاشف اسرار-رئیس امور تحقیقات وفن آوری سازمان برنامه و بودجه کشور از برخی شایعه سازی ها و سخن پراکنی ها بسیار زیاد علیه فن آوری تراریخته در ایران ،عمده این افراد در سطوح بالای سازمان حفاظت محیط زیست کشور مستقر و دارای تابعیت کانادایی و آمریکایی  است،انتقاد کرد.

بهزاد قره یاضی در حاشیه سفر به گیلان و در گفتگو با خبرنگار کاشف اسرار،با بیان این که بخش تحقیقات در کشور مورد توجه  ویژه مقام معظم رهبری ،است،اظهار کرد:دولت تدبیر و امید هم گام های بلندی برای تحقق منویات معظم له برداشته است.

وی خاطر نشان کرد:در تاسیس شرکت های دانش بنیان ،شناسایی و حمایت از آنها ،رشد بی سابقه ای داشته ایم و در ابتدای شروع به فعالیت دولت یازدهم،تعداد شرکت های دانش بنیان از ۵۵به ۲ هزار و ۶۰۰شرکت افزایش یافت و مشغول به فعالیت هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با ابراز خرسندی از صادرات گسترده در حوزه های تحقیقات توسط شرکت های دانش بنیان،تصریح کرد:برای اولین بار در حوزه تحقیقات ،اعتبار بیش از یک درصدی از تولید ناخالص ملی در لایحه بودجه به قانون تبدیل شد.

قره یاضی،ادامه داد:برای نخستین بار اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای مربوط به تجهیز و تکمیل آزمایش گاهها  و موسسات آموزش عالی و پژوهشی به صورت ۱۰۰ درصد در نیمه اول امسال اختصاص دادیم.

وی متذکر شد:تلاش می کنیم با تذکر مشفقانه مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیات وزیران دارند،بلافاصله معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور هم دستورات لازم در این زمینه صادر کردند.

به گفته این مسئول،امسال نه تنها ۱۰۰ درصد اعتبارات پژوهشی مجموعه های تحقیقاتی کشور را تخصیص بدهیم ،بلکه با عملیاتی کردن جدول ۱۴،بالاترین تخصیص طول ده سال اخیر کشور را در حوزه پژوهش رقم زده شود.

قره یاضی ،در تبیین میزان بودجه بخش پژوهش دولت فعلی نسبت به دولت گذشته،اذعان کرد:در دولت گذشته سقف ۴۲صدم درصد از تولید ناخاص داخلی را برای پژوهش در نظر گرفتند و هرگز هم تحقق پیدا نکرد.

وی یاد آور شد:طبق برآورد صورت گرفته،در بیشترین حالت ۳۶ صدم آن تحقق پیدا کرد و امسال ۱٫۱ دهم درصد از تولید ناخالص ملی برای حوزه تحقیق در نظر گرفته شده است.

رئیس امور تحقیقات وفن آوری سازمان برنامه و بودجه کشور،ابراز امیدواری کرد حداقل تا ۷ دهم درصد بتوان به حوزه تحقیق ایران،تخصیص آن را داشته باشیم و تلاش خواهیم کرد به ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

قره یاضی،تاکید کرد:۱۵ هزار میلیارد تومان برای امسال در حوزه پژوهش اعتبار در نظر گرفته شده و یکی از دلایل برای عدم تحقق سقف ۴۲ درصدی برای پژوهش،انحلال سازمان برنامه و بودجه کشور بوده است.

وی اعتقاد دارد یکی دیگر از دلایل برای دست نیافتن به این سقف ،نگاه و نگرش تحقیقات ممکن است به دولت های متفاوت فرق داشته باشد و دولت یازدهم به ویژه با هدایت رئیس سازمان برنامه و بودجه،تحقق منویات مقام معظم رهبری در سرلوحه برنامه های خود قرار دادند.

این مسئول،بیان کرد:رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بدون پرده و رو در بایستی  باید گفت که هیچ فرصتی را برای تذکر به اهمیت پژوهش از دست ندادند و همواره بالاترین دست حمایت از پژوهش،فن آوری،تولید ملی و داخلی را مد نظر قرار داشته اند.

قره یاضی با تاکید بر این که  برای اختصاص بودجه در حوزه تحقیقات هیج تفاوتی بین دستگاههای کشور وجود ندارد،افزود: آن چه که قانون تصویب کرده در اختیار دستگاهها گذاشته می شود.

وی با اشاره به وظیفه نظارتی سازمان برنامه و بودجه کشور در اختصاص بودجه به دستگاهها،خاطر نشان کرد:سازمان برنامه و بودجه نسبت به انجام وظیفه قانونی خود کوتاهی کند،کمک خواهد کرد تا بتواند این کوتاهی را به تقویت و انجام وظیفه تبدیل بشود.

عضو هیات علمی دانشگاه،اظهار کرد:سازمان برنامه و بودجه از ابزار بودجه برای تادیب و تنبیه دستگاه استفاده نمی کند.

قره یاضی،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از نظر اعتبارات بودجه ای مظلوم دانست و تصریح کرد:دستگاههایی در کشور فعالیت دارند که از اعتبارات بیشتر و بهتری برخوردار هستند.

وی یکی از مباحثی که توسط سازمان برنامه و بودجه در برنامه ششم توسعه قرار داده است را توسعه کشت محصولات ارگانیک و استفاده از کود و سموم زیستی و نیز توسعه کشت محصولات تراریخته به ویژه برنج و پنبه،ذکر کرد .

این مقام سازمان برنامه و بودجه کشور،استفاده از سموم شیمیایی برای سلامت انسان خطر ناک دانست و اضافه کرد:بیشترین سموم شیمیایی برای پنبه و برنج در کشور مصرف می شود.

قره یاضی ،میران بالای سرطان در شمال کشور به خاطر مصرف بالای سموم شیمیایی عنوان کرد و متذکر شد:با فن آوری تراریخته و تولید برنج  و پنبه تراریخته قادر خواهیم بود ،مصرف سم دیازنول را به صفر کاهش بدهیم .

به گفته وی،با استفاده از فن آوری تراریخته ، محیط زیست و غذای سالم تر و محصول بیشتر به قیمت مناسبت تر در اختیار مصرف کنندگان قرار داده می شود و سود بیشترای برای کشاورزان به ارمغان می آورد.

رئیس امور تحقیقات وفن آوری سازمان برنامه و بودجه کشوربا ابراز تاسف از برخی شایعه سازی ها و سخن پراکنی ها بسیار زیاد علیه فن آوری تراریخته در ایران،اذعان کرد:ریشه این شایعه پراکنی به فن آوری هراسی در کسانی که دارای تابعیت های دوگانه هستند.

قره ریاضی،مدعی شد: عمده این افراد در سطوح بالای سازمان حفاظت محیط زیست کشور مستقر و دارای تابعیت کانادایی و آمریکایی  است و مانع تحقق اقتصاد مقاومتی،تولید ملی و هم چنین فن آوری داخلی می شوند.

وی در پایان،ادعا کرد؛ هدف و سعی این گونه افراد را مراجعه به نمایندگان و مشوش کردن ذهن این عزیزان و سروران مانع از تولید داخلی شده و هم چنان راه واردات را باز نگه دارند.

پایان پیام

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :