کاشف اسرار-یکی از مدیران ارشد شهرداری رشت؛معاونت معماری و شهرسازی می باشد که در سال ۷۶ به سمت مدیریت شهرسازی منصوب گردید که بالاترین سمت شهرسازی را دارا بوده است.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،”به دنبال درخواست شورای اسلامی شهر رشت در سال ۸۴ ؛از شهردار اسبق برای تشکیل معاونت معماری و شهرسازی،”مجید نوروزی”در اواخر سال ۸۴ به این سمت برگزیده شد و تاکنون هیچ شهرداری وی را از این سمت کنار نگذاشته و دو دهه بر صندلی این مسند،تکیه زده  و راز ماندگاری این مدیر ۲۰ ساله چیست؟

 

یکی از مهم ترین طرح هایی که در دوره مجید نوروزی در شهر رشت به اجرا درآمد و مورد اعتراض بازاریان و ساکنین این محدوده قرار گرفت،پیاده راه سازی و اعمال محدودیت ترافیکی در سال گذشته بوده است.

کلیات طرح احداث پیاده راه هسته مرکزی شهر رشت با اکثریت قاطع آرا در جلسه شرای هماهنگی ترافیک گیلان در ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۴ به تصویب رسید و عملیات عمرانی اجرای طرح از آبان ماه سال گذشته آغاز شد و سبب اعتراض بازاریان این شهر و امضای طوماری خطاب به استاندار گیلان شد.

اجرای طرح های پیاده راه سازی و محدودیت ترافیکی سبب عدم دسترسی سواره به املاکی در خیابان بحرالعلوم ،راسته چوبفروشان و…گردیده و شرایط انتفاع از زمین و املاک موجود در محدوده بازار شده و این موضوع مورد اذعان معاون معماری و شهرسازی شهرداری رشت قرار گرفته است.

بنا به مستندات موجود نزد کاشف اسرار،شهرداری رشت به خاطر اجرای طرح پیاده راه سازی و محدودیت ترافیکی حاضر به تهاتر و یا خریداری برخی املاک قدیمی در بافت بازار(خیابان بحرالعلوم ، راسته چوبفروشان و…)نیست.

بنا به آن چه که در سایت های خبری مننشر شده؛شهرداری به دنبال خریداری گاراژ جفرودی واقع در میدان شهرداری   بوده  و طرح خرید آن را به شورای اسلامی شهر را ارایه کرده بود که با مخالفت پارلمان شهری مواجه گردید؛که در پشت آن رستوران “مثلث”متعلق به یکی از اشخاص حقوقی،بوده است!؟

طبق قانون نحوه تقویم ،ابنیه ،املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری ها؛مصوب مجلس شورای اسلامی اقدام ولی شهرداری رشت،قادر به خریداری کلیه املاک موجود در بازار نیست،ضمن اینکه  هرگونه ساخت وساز در محدوده تاریخی بازار منوط به اخذ مجوز از میراث فرهنگی و رعایت ضوابط از جمله تعداد طبقات است.

طبق اصل ۴۰ قانون اساسی؛”هیچکس‏ نمی‏ تواند اعمال‏ حق‏ خویش‏ را وسیله‏ اضرار به‏ غیر یا تجاوز
به‏ منافع عمومی‏ قرار دهد”،ضمن این که به موجب ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها مصوب ۲۹ آبان ماه ۱۳۶۷؛کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات، سازمانها، نهادها، شرکت‌های دولتی یا وابسته به دولت و شهرداریها و مؤسساتی که شمول قانون بر آنها‌مستلزم ذکر نام باشد،مکلف می‌باشند در طرح‌های عمومی یا عمرانی که ضرورت اجراء آنها توسط وزیر یا بالاترین مقام دستگاه اجرایی با رعایت‌ضوابط مربوطه تصویب و اعلان شده باشد و در اراضی و املاک شرعی و قانونی اشخاص اعم از (‌حقیقی و حقوق) قرار داشته و در داخل محدوده‌شهرها و شهرکها و حریم استحفاظی آنها باشد، پس از اعلام رسمی وجود طرح، حداکثر ظرف مدت هجده ماه نسبت به انجام معامله قطعی و انتقال‌اسناد رسمی و پرداخت بهاء یا عوض آن طبق قوانین مربوطه اقدام نمایند.

در پایان لازم به ذکر است؛در دین اسلام بر قاعده نفی”لاضرر ولاضرار فی الاسلام” و قاعده”نفی عسر و حرج”تاکید شده است.

گفتنی است برخی از رسانه ها خبری مبنی بر خداحافظی نوروزی “مجید نوروزی”از این سمت منتشر شده که”کاشف اسرار”درصدد انتشار صحت و یا سقم این خبر از زبان این مسئول،است.

پایان پیام

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :