کاشف اسرار-معاون معماری و شهرسازی شهرداری رشت با پیش بینی رسیدن جمعیت این شهر تا سال ۱۴۰۴ شمسی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری،حداکثر میزان ارتفاع ساخت و ساز به غیر از منطقه دو شهر را ده طبقه،عنوان کرد و بیش از این متراژ را قابل بررسی دانست.

مجید نوروزی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار،پیشاپیش با گرامی داشت یکم آبان متقارن با روز آمار و برنامه ریزی،اظهار کرد:بر اساس تخمین های صورت گرفته توسط شهرداری رشت،هم اکنون این شهر دارای حدود ۷۴۰ هزار نفر جمعیت است.

وی با اشاره به اجرای طرح سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در ماه جاری،ذکر دقیق میزان جمعیت شهر رشت را منوط به پایان این سرشماری و اعلام نتایج آن،بیان کرد.

این مسئول،زمان تصویب آخرین طرح جامع شهر رشت را مربوط به سال ۸۹ عنوان و خاطر نشان کرد:طرح تفضیلی جدید این شهر در دست تهیه است.

نوروزی ،متذکر شد:بر اساس طرح جامع ؛شهر رشت دارای ملک می باشد و طبق حدس و گمانه زنی،حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد در طرح تفضیلی جدید کم و یا زیاد خواهد شد.

به گفته وی،در طرح تفضیلی جدید پیش بینی حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت را در رشت پوشش بدهد،ضمن این که تمام محاسبات مربوط به سطح سکونت،خدمات و نوع کاربری های املاک بر اساس این میزان جمعیت در نظر گرفته شده است.

این مقام ارشد معماری و شهرسازی شهرداری رشت با اعلام اجرایی شدن طرح تفضیلی در مناطق یک و چهار این شهر،یاد آور شد:پاسخگویی به متقاضیان صدور پروانه ساخت و ساز املاک در این مناطق بر اساس طرح تفضیلی جدید است.

نوروزی،با ابراز خرسندی از این که طرح های تفضیلی مناطق ۲-۳-۴ و ۵ در دست انجام است،اذعان کرد:منطقه دو شهرداری محدوده میانی و بازار رشت را شامل می شود ولی با توجه به اهمیت تاریخی و میراث فرهنگی این محدوده،نیاز به هماهنگی های دقیق با اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان دارد.

وی اضافه کرد:هم اکنون شرکت مهندسین مشاور نقش جهان پارس به عنوان مشاور طرح،در حال هماهنگی و تدقیق طرح با طرح های اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری  استان است.

این مسئول،یاد آور شد:کارفرمای طرح تفضیلی شهر رشت؛اداره کل راه و راه شهرسازی گیلان بوده و بعد از این که طرح به تصویب رسید؛شهرداری رشت به عنوان مجری طرح،وارد فاز عملیاتی آن می شود.

نوروزی در تبیین هدف از تهیه و تصویب طرح تفضیلی برای شهر رشت،تصریح کرد:هدف از تهیه این طرح ها بر اساس تدقیق طرح جامع می باشد و طرح جامع مقیاس یک دهم هزار ولی طرح تفضیلی یک دو هزار و کوچکتر و دقیق تر برای مرحله اجراست.

وی به تبیین دلایل معایب طرح تفضیلی شهر رشت مصوب سال ۱۳۷۲ پرداخت و بیان کرد:۲۳ سال از زمان عمر این طرح سپری شده و خیلی از املاک با توجه به تکنولوژی موجود در آن زمان از نظر عکس برداری های ماهواره ای و هوایی،آن دقت لازم را نداشت و بسیاری از نوع کاربری ها و حدود اربعه املاک و اراضی اشتباه بوده است.

به گفته این مسئول،به دلیل معایب موجود در طرح تفضیلی مصوب ۱۳۷۲،وقتی شهروندان برای دریافت پاسخ به شهرداری مراجعه می کردند،با طولانی شدن وقت،نقشه برداری های پی در پی و مسایل و مقررات طرح تفضیلی مواجه شدند.

نوروزی،اضافه کرد:ضمن این که سطح و سطوح نیازهای طرح تفضیلی بر اساس همان زمان پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر این که با اجرای طرح تفضیلی جدید شهر رشت یک سری از کاربری های املاک با توجه به نیاز ها تغییر می کند و ممکن است در نوع کاربری املاک صورت بگیرد که مدنظر خریداران و تملک کنندگان نباشد،میزان تفاوت طرح جدید با قدیم را حدود ۳۰ درصد ذکر کرد.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری رشت،اظهار کرد:میزان تغییرات در محدوده منطقه دو شهرداری به دلیل ساخته بودن املاک کمتر می باشد ولی احتمالآ در مناطق حاشیه ای ۱-۴ و ۵ به دلیل وجود زمین های بایر؛ و وجود بسیاری از املاک نسقی،بیشتر و حدود اربعه آنها پیدا نیست،بیشتر خواهد بود و سعی می شود با آخرین وضعیت موجود تطبیق داده بشود.

نوروزی از در دست تصویب بودن طرح تفضیلی منطقه سه رشت شهرداری رشت خبر داد و یادآور شد:کارهای طراحی،تائیدها و کنترل ها انجام شده و به زودی پس از تصویب در سایت شهرداری هم چون مناطق یک و چهار قرار خواهد گرفت.

وی مهم ترین بحث در حوزه معماری و شهرسازی شهرداری رشت را مربوط به ساخت و ساز و طرح های تفضیلی برشمرد و تاکید کرد:در تمام مناطق شهر رشت به غیر از منطقه دو؛حداکثر ارتفاع ساخت و ساز املاک برای متقاضیان،حداکثر ۱۰ طبقه تعیین شده و تعیین کننده  میزان ارتفاع ساخت و ساز  در بافت تاریخی،با میراث فرهنگی است.

این مسئول،خاطر نشان کرد:حداکثر ارتفاع ساخت و ساز بیش از ده طبقه در مناطق یک-سه-چهار و پنج برای دارندگان زمین های بیش از هزار متر مربع قابل بررسی است ولی در محلات مختلف این رقم فرق می کند.

نوروزی،به حداکثر میزان ارتفاع ساخت و ساز در بافت تاریخی منطقه ۲ را در حریم درجه یک ۸٫۵  ود در درجه دو،۱۲ متر اعلام کرد و گفت:برای بافت خواهر امام(س)رشت،سنگ فرش کردن نه پیاده راه سازی مد نظر است.

وی  با تصریح بر این که شعار معاونت معماری و شهرسازی رشت؛”خلاف نکنید و با پروانه بسازید”،است،از شهروندان و سازندگان املاک درخواست اکید کرد طبق پروانه نسبت به ساخت و ساز اقدام کنند،تا در آینده مشکلاتی نظیر آب گرفتگی های سطحی،بروز معضل ترافیک،کوچک شدن پارک های بازی،قطع برق و بروز خسارت به لوازم الکترونیکی و…نشوند.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری رشت در پایان با بیان این که در کشور ۵ شرکت دارای قابلیت ،توانایی تهیه طرح های تفضیلی را دارند و مورد تائید شورای عالی می باشد ،تهیه طرح تفضیلی رشت بر عهده شرکت مهندسین مشاور نقش جهان پارس بوده که بخشی از  تهیه طرح تفضیلی تهران،اصفهان و شیراز را در سوابق کاری خود دارد.

پایان پیام

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :