کاشف اسرار-معاون فرهنگی  و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان از شناسایی ۳۰ بقاع جعلی و تخریب برخی از آنها در این استان  و تخریب توسط برخی خانواده های سازنده و یا ادارات اوقاف شهرستانها،خبر داد.

محمد قاسم پور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف  اسرار با اعلام وجود بیش از ۹۴۰ بقاع متبرکه در گیلان،اظهار کرد:این بقاع در سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه این استان به ثبت رسیده و شناسنامه دار است.

وی با اشاره به طیف بندی بقاع متبرکه گیلان در سطح شهرستانی،استانی و ملی؛خاطر نشان کرد:این استان دارای قریب به ۴۰ بقعه ملی است .

این مسئول،درباره ساخت بقاع جعلی در گیلان،اذعان کرد:متاسفانه طی سنوات گذشته و حال،برخی اشخاص در برخی از نقاط گیلان نسبت به ساخت بقاع جعلی همت گماشته اند/

قاسم پور،تصریح کرد:برخی از بقاع جعلی،سادات جلیل القدری  می باشند که مورد احترام مردم منطقه بوده اند و زمانی به رحمت خدا رفتند،اشخاصی  خواستند بر روی مزار آنان ،بقعه ای احداث کنند.

به گفته وی،متاسفانه برخی از افراد سودجو که خیلی برای اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان،مهم است،با انگیزه های شخصی و مادی،خواب  و رویاخود را بهانه  کرده اند و  یا گذشتگان ما گفته اند در فلان مکان بقعه ای است.

معاون مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان در تبیین شگردهای این گونه افراد سودجو برای رسیدن به اهداف خود،تاکید کرد:این اشخاص با بستن پارچه سبز به درختان و برخی دیگر حتی پا را فراتر گذاشته اند و خانه های کوچکی بر روی آنها درست کرده اند و بقعه سازی می کنند.

قاسم پور،درباره چگونگی برخورد با سازندگان بقاع جعلی در گیلان،بیان کرد:طبق دستور العمل سازمان اوقاف و امور خیریه؛باید با این گونه موارد  و خرافه پرستی مبارزه کند و هیچ مکان جدیدی را نمی توانیم و این اجازه را نداریم که بقعه جدیدی ساخته بشود.

وی با تاکید بر این که برخورد با سازندگان بقاع جعلی در دستور کار اوقاف و امور خیریه گیلان قرار دارد،متذکر شد:این گونه بقاع باید تخریب بشوند.

این مسئول،به هیات امنای بقاع متبرکه گیلان،قبرستان های عمومی و مردم ساکنین روستاها؛توصیه اکید کرد ،نباید اجازه بدهند بقاع جعلی ساخته بشود،

قاسم پور،ادامه داد:ادارات اوقاف و امور خیریه در شهرستانها موظف هستند به خانواده هایی که نسبت به ساخت این گونه بقاع ابلاغ کنند تا نسبت به برچیدان این گونه مسائل خرافی،اقدام کنند.

به گفته وی،ادارات اوقاف و امور خیریه شهرستانها موظف هستند،در صورتی که خانواده ها نسبت به برچیدن بقاع جعلی اقدام ننمایند از طریق مراجع ذی صلاح و شورای تامین،نسبت به تخریب این گونه بقاع اقدام کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان در پایان ،اولتیماتوم داد:در صورتی که این گونه خانواده ها نسبت به تخریب اقدام نکنند،به طور یقین مراجع ذی صلاح و دادگستری جرایمی را برای متخلفین لحاظ خواهد کرد و اوقاف این مساله را پیگیری می کند.

پایان

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :