کاشف اسرار-رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل آب منطقه ای گیلان،اعتقاد دارد:با انجام شخم زمستانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی می شود.

به گزارش کاشف اسرار،کاظم لطفی  درباره میزان اراضی زیر کشت گیلان،اظهار کرد:اراضی زیر کشت برنج استان ۲۳۸ هزار  هکتار  می باشد که از این میزان حدود ۱۸۰ هزار هکتار تحت پوشش شبکه آبیاری و زهکشی سفیدرود است.

وی متذکر شد:اگر بتوانیم شخم زمستانه را با همین آبهای موجود بدون تکیه به آب سد سفید رود انجام بدهیم چیزی حدود ۳۰۰میلیون متر مکعب صرفه جویی خواهیم داشت.

  به گفته این مسئول،اگر بتوانیم در شخم دوم از آبهای سطحی استفاده کنیم و رها سازی  آب را از اردبیهشت ماه داشته باشیم قطعأ چیزی حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب ذخیره آب را خواهیم داشت.

لطفی ،با تصریح  بر این که باید با همکاری کشاورزان عزیز پتانسیل منابع آبی زیرزمینی و سطحی را مدیریت کنیم،خاطر نشان کرد: دراین راستا از ماههای آذر و دی با بهره گیری از۱۲ تا ۲۰ دستگاه بیل مکانیکی زنجیره ای و دو دستگاه لودر بحث لایروبی انهار و رودخانه را آغاز کرده و تا پایان بهمن ماه این هدف گذاری در کل استان صورت خواهد گرفت .

وی ضمن تقدیر از تلاش کشاورزان گیلانی،ابراز کرد: توصیه من به کشاورزان عزیز علی الخصوص شالیکاران این است که از زمان باقی مانده برای شخم زمستانه استفاده کنند.

این مسئول،یاد آور شد:به طور متوسط برای شخم اول در مزارع برنج گیلان چیزی در حدود ۵ هزار متر مکعب به ازای هر هکتار آب لازم  است.

لطفا در پایان،بیان کرد:اگر در فصل زمستان با بهره گیری از آبهای سطحی و  باران این شخم انجام شود،به طور یقین با این صرفه جویی در پشت سد برای بعد از عید ذخیره خوبی خواهیم داشت.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :