کاشف اسرار-معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از کسب مقام برتر در سه حوزه عملکردی “حمایت از تولید،توسعه و ترویج و هم چنین بازرگانی و صادرات” در ایران و تجلیل توسط مقامات کشوری خبر داد.

سلمان شاه محمدی در گفتگو با خبرنگار کاشف اسرار در انزلی با اعلام این خبر،اظهار کرد:کسب این مقام مرهون عملکرد خوب هنرمندان و هم چنین اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بوده است.

وی  در تبیین چگونگی دست یابی به این دست آورد کشوری،خاطر نشان کرد:اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان،در طی دو سال متوالی دارای مقام برتر کشوری در حوزه بازرگانی و برپائی نمایشگاه های صنایع دستی ،بوده است.

این مسئول که دارای مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بازرگانی است،ابراز کرد:میزان برگزاری نمایشگاه ها و فروشگاه های صنایع دستی در کسب این مقام بسیار تاثیر گذار بوده است.

شاه محمدی با اعلام برگزاری بیش از ۹۰۰ غرفه صنایع دستی نوروز امسال در گیلان،تاکید کرد:به زودی تعداد بازارچه های صنایع دستی این استان به ۹ مکان خواهد رسید.

وی رویکرد اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در ایجاد بازارچه های صنایع دستی را مدیریت توسط دولت ندانست و اذعان کرد:ترغیب بخش خصوصی  و شهرداری ها،برای اداره بازارچه ها در دستور کار قرار دارد .

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،اعتقاد دارد:”اگر بخواهیم بخش دولتی را  در مدیریت بازارچه های صنایع دستی راه بیندازیم ،در مدیریت آن دچار مشکل خواهیم داشت».

شاه محمدی،یاد آور شد:بازارچه های صنایع دستی گیلان در مناطق “محله پیرسرای رشت،قلعه رودخان فومن،موزه میراث روستایی گیلان،چابکسر،کاروانسرای تی تی،هپی لند،فومن و ماسوله “،واقع شده است.

وی تاکید کرد:به مناسبت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل،یکی از بارچه های صنایع دستی گیلان با حدود ۲۵ غرفه در فومن افتتاح خواهد شد،ضمن این که کلنگ احداث یکی از بازارچه ها در استان به زمین زده می شود.

این مسئول،با اشاره به نام گذاری امسال تحت عنوان “روستا”،تصریح کرد:معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،امسال در پنج روستای آموزش صنایع دستی و راه اندازی کارگاه ها را فعال کرده است.

شاه محمدی،این روستاها را قاسم آباد سفلی ، قاسم آباد علیا ،سخت جان،حلیمه جان،عنبران و دهنه سر شیجان ذکر کرد و افزود:یک تعداد از پروژه های دهه فجر  شامل کارگاه،فروشگاه و مرکز خلاقیت صنایع دستی روستایی در روستاها به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر به بهره برداری می رسد.

وی روند فعلی صنایع دستی گیلان را خوب ارزیابی  و بیان کرد:تقریبآ بحث صادرات صنایع دستی استان به صورت چمدانی و کانتینری در دو رشته حصیر بافی و سفال کاری،به مقصد اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس،سازمان دهی شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،برآورد کرد تا پایان امسال بیش از ۱٫۵ میلیون دلار صادرات صنایع دستی خواهیم داشت.

شاه محمدی،از مهم ترین دلایل کسب این موفقیت در دولت تدبیر و امید در مقایسه با دولت های نهم و دهم،تاکید بر تولید بر مبنای ذائقه مشتری باشد، و  نباید بر اساس ذهنیات تولید کننده صورت بگیرد.

وی ارتقای کیفیت را یکی دیگر از تاکیدات معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی  گیلان بر شمرد که به صورت جدی به آنها پرداخته و جواب مثبت هم گرفته شده است.

این مسئول،از برخورد شدید و محرومیت اشخاصی که در نمایشگاه های صنایع دستی ،محصولات غیر ایرانی ارائه کند خبر داد و تصریح کرد:اشخاصی که صنایع دستی ایرانی تولید می کنند،با شرکت در نمایشگاه های بیشتر،پرداخت تسهیلات و پیگیری امور بیمه ای آنها،مورد تشویق قرار خواهند گرفت.

شاه محمدی ،ادامه داد: برخورد با مجریان متخلف برگزاری نمایشگاههای صنایع دستی در راستای اجازه ارائه صنایع دستی غیر ایرانی در دستور کار جدی قرار دارد و برای آنها دیگر مجوز جدید صادر نخواهد شد.

وی برخورد با هنرمندانی که در نمایشگاه های صنایع دستی که توسط اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،برپا می شود  و نسبت به عرضه صنایع دستی غیر ایرانی اقدام بکنند را مورد تاکید قرار داد که دیگر اجازه فعالیت به آنان نخواهیم داد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،در پایان ابراز کرد:برآورد فروش صنایع دستی استات از دی ماه سال گذشته تاکنون،حدود۳۰۰ میلیارد ریال است.

لازم به ذکر می باشد،شاه محمدی از شهریور ماه ۱۳۹۳،عهده دار این سمت است .

پایان پیام

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :