کاشف اسرار-مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان از اجرای طرح همیاری مهارتی روستائیان برای نخستین بار در کشور در یکی از روستاهای شهرستان شفت،خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار،رحیم عطایی‌پور در دیدار با فرماندار ماسال  به تبیین رویکرد جدید سازمان فنی و حرفه‌ای در ترویج و آموزش مشاغل و تقویت معیشت اقتصادی خانوارهای روستاهایی پرداخت.

وی اظهار کرد: با تمرکز و هم‌افزایی تمام دستگاه‌ها زمینه آموزش و ترویج مشاغل باغی، زراعی، صنایع دستی، شیلات و آبزیان، پرورش دام و …در روستاهای گیلان شناسایی و اجرایی می‌شود.

این مسئول به اجرای طرح همیاری مهارتی روستائیان در گیلان اشاره و خاطر نشان کرد: مشارکت جهاد کشاورزی، بسیج سازندگی، تعاون روستایی، صندوق کارآفرینی، کمیته امداد و بهزیستی در پیشبرد طرح مذکور مهم است.

عطائی پور با بیان اینکه طرح همیاری مهارتی روستائیان برای نخستین بار در کشور در یکی از روستاهای شهرستان شفت اجرایی شده است، اضافه کرد: طرح مذکور با استقبال خوب روستائیان مواجه شده است.

وی  از اجرای طرح همیاری مهارتی روستائیان در تمام شهرستان‌ها خبر داد و بیان کرد: طرح مذکور با هم‌افزایی و مشارکت تمام دستگاه‌ها می‌تواند در توسعه اقتصاد مقاومتی در روستاها موثر باشد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلانبر نقش موثر کمیته امداد، بهزیستی و صندوق کارآفرینی برای رونق کسب و کار و تقویت اقتصاد مقاومتی در روستاها تأکید کرد .

عطایی پور،متذکر شد: نهادهای مذکور با ارائه تسهیلات کم بهره، تکمیل‌کننده طرح همیاری مهارتی روستائیان به منظور راه‌اندازی مشاغل در روستاها هستند.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های طبیعی، اقتصادی و فرهنگی در ماسال، اذعان کرد: فعالیت‌های صنایع دستی، کشاورزی و دامداری در روستاها نیازمند سیاست‌های حمایتی جدید محسوب می‌شود .

به گفته این مسئول،استفاده از ظرفیت کارآفرینان موفق و سازمان‌های مردم‌نهاد به منظور بهره بردن از فرصت‌های محیطی و تقویت اقتصاد معیشتی خانوارهای روستایی حائز اهمیت است.

عطائی پور اعتقاد دارد:”تقویت اقتصاد معیشتی  سبب ماندگاری روستائیان در روستاها  و تقویت اقتصاد معیشتی موجب حفظ محیط زیست و منابع طبیعی در روستاها می‌شود.

*مشارکت دستگاه‌ها راهگشای اشتغال روستایی

فرماندار ماسال نیز در این دیدار رویکرد سازمان فنی و حرفه‌ای را فراگیر ذکر کرد و گفت: مشارکت و هم‌افزایی سازمان مذکور با دیگر بخش‌های دولتی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری و توسعه اشتغال می‌تواند راهگشا باشد.

محمود قاسم‌نژاد به قابلیت‌های کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و …در روستاهای گیلان اشاره کرد و افزود: رشد فعالیت‌های اقتصادی نیازمند سازماندهی و نظام‌مند کردن قابلیت‌های مذکور است.

وی پرورش دام و طیور، شیلات و آبزیان، باغداری و پرورش گیاهان زینتی از تجربه‌های موفق در ماسال برشمرد.

این مسئول،ابراز کرد:ماسال در زمینه تولید صنایع دستی، چوبی و شالبافی قابلیت بالایی دارد و توسعه این صنایع در ایجاد جاذبه برای گردشگران و اشتغالزایی در منطقه تاثیرگذار است.

قاسم نژاد بر تشکیل کارگروه مشترکی با حضور اداره‌ها در راستای اجرای طرح همیاری مهارتی روستائیان در این شهرستان تأکید کرد .

وی یادآور شد: استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها و تشکل‌های غیر دولتی در اجرای طرح مذکور مهم است.

فرماندار ماسال در پایان،تصریح کرد: دولت از تمام ظرفیت خود برای تقویت اقتصاد مقاومتی و برطرف کردن تهدیدهای جنگ اقتصادی استفاده می‌کند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :