کاشف اسرار-مدیرکل استاندارد گیلان از  ارتقای آزمایشگاه زیتون و فرآورده های آن در رودبار از مرجع استانی به ملی،خبر داد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از رودبار،داریوش اشکانی پور در مراسم افتتاح اداره استاندارد شهرستان رودبار،با تبریک فرا رسیدن سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب،اظهار کرد:شکر گزار امنیت و آسایش حاکم بر کشور عزیزمان ،ایران اسلامی هستم.

وی به تبیین جایگاه زیتون رودبار در گیلان پرداخت و خاطر نشان کرد:این شهرستان مرتفع ترین منطقه استان با سطح زیر کشت ۸ هزار و ۶۶۲ هکتار زیتون می باشد که ۷ هزار و ۸۰۴ هکتار آن بارده است.

به گفته این مسئول،در رودبار،۱۷ هزار و ۳۵۰ تن زیتون و ۹۱۱ تن روغن زیتون به صورت سالیانه در صدر تولید زیتون در کشور قرار دارد.

اشکانی پور،ابراز کرد:زیتون در ایران با نام رودبار عجین شده و شرایط جغرافیایی مناسب و در کنار فرهنگ غالب تولید زیتون در منطفه از یک طرف و راه اندازی راه آهن قزوین-رشت- انزلی به آستارا در آینده نزدیک،و اتصال ارتباط ریلی کشور به کشورهای حوزه قفقاز از سوئی دیگر،نوید بخش افق روشن و شکوفایی اقتصاد وابسته به زیتون در منطقه است.

وی به پروژه اداری و آزمایشگاهی استاندارد رودبار اشاره کرد و افزود:احداث این پروژه از مصوبات دومین سفر دولت نهم به گیلان در سال ۸۷  با هدف ایجاد آزمایشگاه روغن زیتون و فرآورده های این محصول ارزشمند بوده است.

مدیرکل استاندارد گیلان،متذکر شد:زیر بنای اداره استاندارد رودبار با زیر بنای ۶۱۰ متر مربع در دو طبقه با اعتباری بالغ بر ۱۸۰ میلیون تومان در سال ۸۹ شروع و با هزینه کرد ۶۲۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و ۱۴۴ میلیون تومان از محل اعتبارات استانی و در مجموع با هزینه کرد بالغ بر ۷۶۴ میلیون تومان به اتمام رسیده است.

اشکانی پور،تصریح کرد:با افتتاح اداره استاندارد رودبار،شهروندان شهرهای لوشان،منجیل،رودبار و رستم آباد از همین امروز می توانند کلیه خدمات مورد نیاز خود را در حوزه اداره کل استاندارد گیلان مطالبه و از مراجعه به مرکز استان بی نیاز می شوند.

وی در پایان به همه استانی ها  به ویژه شهروندان شهرستان رودبار،نوید داد که رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به میمنت ورود به استان ،با تقاضای اداره کل استاندارد مبنی بر ارتقای آزمایشگاه زیتون و فرآورده های آن در رودبار از مرجع استانی به ملی ،موافقت کرده که جای قدردانی دارد.

لازم به ذکر می باشد،محل استقرار اداره استاندارد رودبار و آزمایشگاه ملی در ابتدای جاده قدیم رودبار به رشت،سمت چپ است.

پایان پیام

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :