کاشف اسرار-مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان از شوکه شدن مدیرعامل توانیر پس از مشاهده تصاویر گلوله های برفی تشکیل شده بر کابل های برق این استان در بهمن ماه امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،جمشید طالبی در نشست خبری با اصحاب رسانه گیلان،هدف از برگزاری این جلسه را ایجاد وحدت،عنوان کرد.

وی به تبیین حادثه بارش برف بهمن ماه جاری و بروز خسارت به تجهیزات توزیع برق گیلان پرداخت و اظهار کرد:بارش برف حدود ۸۰ سانتی متری همراه کولاک شدید با سرعت بیش از ۸۰ کیلومتر در ساعت در شهرستان های لاهیجان ،رشت،آستانه اشرفیه ،لنگرودو سیاهکل از ۱۳ تا ۱۴ بهمن ماه ادامه داشت.

این مسئول،خاطر نشان کرد:بارش برف خسارات بسیاری به شبکه های توزیع برق استان وارد کرد و تعداد ۴۲ فیدر فشار متوسط به صورت کامل و تعداد ۲۵ فیدر به صورت بخشی قطع و حدود ۷۳ هزار مشترک در مناطق مختلف بی برق شدند./

طالبی ادامه داد:پست های فوق توزیع نیز در مدت زمان فوق ۶۷ بار قطع لحظه ای داشته،البته لازم به ذکر می باشد پست فوق توزیع منطقه آزاد انزلی،به صورت کامل از مدار خارج و پست فوق توزیع لاهیجان دو نیز بیشترین مدت زمان خاموشی را داشته است.

وی به بیان اقدامات انجام شده  توزیع نیروی برق گیلان در راستای مقابله با بحران برف ماه جاری پرداخت و ابراز کرد:این شرکت با تشکیل ۱۷۸ اکیپ عملیاتی با فراخوانی گروه های عملیاتی پیمان کاری و نیروهای داخلی و هم چنین سایر استانها اقدام کرد.

به گفته مدیر عامل توزیع نیروی برق گیلان در زمان وقوع بحران اخیر،۳۳ اکیپ پشتیبانی و تدارکاتی به منظور تامین ماشین آلات و ارسال به موقع تجهیزات و لوازم مورد نیاز با به کار گیری ۳۷ دستگاه جرثقیل ،۱۵ دستگاه تریلی و ۵۲ دستگاه بالابر تشکیل شد.

طالبی،از مردم  و مشترکین شریف گیلان به ویژه دو شهرستان رشت و لاهیجان و بخش های خمام و کوچصفهان بابت قطعی طولانی برق عذرخواهی  و اذعان کرد:از کلیه اصحاب رسانه  هابرای پوشش خبری و اطلاع رسانی خوب و صادقانه و هم چنین همدلی ارگانها ،تشکر می کنم.

وی با ابراز تشکر ویژه از همکاری بسیار خوب مردم شریف ،فرمانداران ،بخش داران و دهیاران در نقاط آسیب دیده ناشی از بحران برف با توزیع برق گیلان،از مدیریت ستاد بحران استانداری برای سرکشی و بازدید های مداوم ،قدر دانی کرد.

این مسئول با قدر دانی از سرکشی های بسیار خوب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از واحدهای تحت عملیات،متذکر شد:منتخبین مردم شریف،هدایت گر و راهنمای توزیع نیروی برق استان بودند.

طالبی ،با اشاره به عبور برف و کولاک شدید از شرق اروپا و دریای سیاه و النهایه دریای خزر و بندر انزلی،بیان کرد: بیشترین خسارت  تاسیسات برق به بخش مرکزی و شرق گیلان(لاهیجان) وارد کرد.

وی با تصریح بر این که بارش برف،بیشترین خسارات را به تاسیسات برق ؛بخش های خمام و خشکیبجار شهرستان رشت وارد کرد،اعتقاد دارد این برف دارای بیشترین چگالی و فوق العاده مرطوب و سنگین با چسبندگی بسیار زیاد بوده است.

رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در گیلان،با ادعا بر این که بارش سنگین برف اخیر،سختی کار بسیار زیاده بوده است،افزود:اگر کریدور کولاک به سمت مازندران می رفت،خیلی بحران استان گیلان سنگین تر می گردید.

طالبی،بیشترین آسیب ناشی از برف اخیر گیلان را از نظر تیر شکستگی و سیم پارگی در شالیزارها ذکر و بر پذیرش قدمت بسیار بالای شبکه های برق استان،اذعان کرد و گفت:عمر مفید تجهیزات ۲۵ سال  می باشد،لکن حداقل ده سال از عمر مفید این تجهیزات گذشته است.

به گفته وی،به دلیل کولاک بسیار زیاد،در بخش های خمام و کوچصفهان شهرستان رشت؛بیشترین شدت و ریختگی پایه های برق صورت گرفته است.

این مسئول،در ادامه بی سابقه ترین تصاویر از قطر یخ روی سیم های برق را به رویت اصحاب رسانه رساند و متذکر شد:بر اساس محاسبات قطر یخ حدود ۵ تا ۶ میلی متر مربع می باشد،ولی بر اثر بحران برف اخیر ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر گلوله برفی تشکیل شد.

طالبی از بسار شوکه شدن مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر پس از مشاهده تصاویر گلوله های برفی تشکیل شده بر کابل های برق این استان در بهمن ماه امسال خبر داد و مدعی شد: آرش کردی پس از رویت تصاویر،دستوراتی را برای پارمترهای طراحی برای خطوط فوق توزیع  و نیروگاه،که خیلی مهم هستند،صادر کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :