کاشف اسرار-از زمان روی کار آمدن مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در دولت یازدهم،برخی از رسانه ها اخباری مبنی بر در حال نابودن شدن برخی آثار تاریخی ملی شیلات بندر کیاشهر را منتشر کرده اند.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،متاسفانه علی رغم طومار مردمی بندر کیاشهر خطاب به رئیس جمهوری و وعده های تاکیدی استاندار دولت یازدهم در گیلان که زادگاهش کیاشهر بوده و یا مدیرکل میراث فرهنگی گیلان برای احداث موزه،نه تنها عملی نشده،بلکه دست مرهم و مرمت برای برخی از ابنیه موجود هم صورت نگرفته است.

نامه یگان کیاشهر به فرماندهی یگان گیلان در آذر۹۲

نامه یگان حفاظت درباره بنای کیاشهر

آن چه که بیشتر دل دوست داران میراث فرهنگی و گردشگران را پر از درد می کند،تائید سلامت ابنیه تاریخی گیلان در برف اخیر از زبان استاندار بوده این در حالی می باشد برخی از ابنیه همچون آوانسیان،گلزار و شیلات روز و روزگار خوشی را سپری نمی کنند.

نتیجه تصویری برای اثار تاریخی شیلات کیاشهر

عکس اردیبهشت ماه ۹۵

نکته جالب از زبان محمد علی نجفی،این اظهارات است :”هیچ یک از بناهای تاریخی استان از بارش شدید برف دچار آسیب نشدند”.

  • تصاویر ذیل در چهارم اسفند ماه ۹۵ تهیه شده است

آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg2آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg3آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg4بنا به تصاویر تهیه شده توسط خبرنگار کاشف اسرار،وضعیت وخیم ،تکان دهنده و در حال نابودی تعدادی از آثار تاریخی شیلات بندر کیاشهر می باشد که در این گزارش منتشر  شده است،تصاویر قبلی بنا هم انتشار یافت.

آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg5آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg6آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg7آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg8لازم به تاکید است،از آثار بی نظیر تاریخی که در گیلان داریم می توان با تدوین سیاست های کارآمد و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی و با در نظر گرفتن طرحها و نقشه هایی که سازمان میراث فرهنگی تبیین می کند به مرمت، حفظ و احیای این بناهای تاریخی پرداخت.

آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg9آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg10آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg11آثار تاریخی کیاشهر 4 اسفند 95.jpg12
در کشورهای مختلف وقتی فردی دارای ملک تاریخی است احساس خوشبختی می کند چرا که می تواند با استفاده از قوانین موجود در آن کشور ملک خود را با تغییر کاربری به یک مکان اقامتی، فرهنگی، کتابخانه، فروشگاه صنایع دستی و … تبدیل کند.

به توجه به موارد اشاره شده در این گزارش،اینک از اداره کل میراث فرهنگی گیلان سوال می شود آیا طبق قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور،تهیه واجرای طرح های لازم به منظور حراست،تعمیر،مرمت واحیای آثار،بناها ومجموعه های باارزش فرهنگی وتاریخی نیست؟اگر هست چرا به وظایف قانونی خود به درستی عمل نمی کنید؟!

اگر ملکی که درفهرست آثار تاریخی کشور به ثبت نرسیده بخواهد تخریب بشود، این اداره کل خود رابه آب وآتش می زند که خراب نشود ودرصورت تخریب ادعا می کنید عمدی خراب شده،ولی برای یک بنا ارزش مند تاریخی هم چون  برخی از آثار کیاشهر چندین سال هست بی توجهی می کند؟

باتوجه به این  ابنیه  که یک اثر مهم فرهنگی بندر کیاشهر  محسوب می شود ومیراث فرهنگی شامل آثار باقی مانده از گذشتگان است که نشان گر حرکت انسان در طول تاریخ می باشد وبا شناسایی آن زمینه شناخت هویت وخط حرکت فرهنگی او میسر می شود و از این طریق زمینه های عبرت برای انسان فراهم می آید ،اینک از مدیرکل میراث فرهنگی گیلان سوال می شود ،با کدام نگرش حفظ از آثار تاریخی کشور نسبت به مرمت این ابنیه اقدامی نمی شود؟

در صورت تخریب کامل ،جواب گوی دوست داران حفظ ونگهداری این گونه آثار ثبت شده در فهرست ملی کشورچه کسی خواهدبود؟و چگونه به گردشگران داخلی وخارجی اثبات کنیم که بندر کیاشهر دارای هویت تاریخی است ؟

اگر مدیر کل بخواهد ادعا بکند که مرمت این بنا در دستور داشته و دارد و برای آن بودجه به ثبت رسیده و مرمت گردیده است،اسناد آن را منتشر کند تا نسبت به منتشر کردن آنها اقدام نمائیم.

مدیرکل در گفتگویی مدعی شده است:”حفظ همه آثار میراث فرهنگی و بناهای تاریخی استان دغدغه این اداره کل است اما اعتبار مرمت محدود است”،حال با توجه به نگزش رضا علیزاده نسبت به حفظ آثار تاریخی و محدودیت اعتبار،چطور طی سنوات گذشته نسبت به مرمت این ابنیه اقدامی نشده است؟

از استاندار گیلان سئوال می شود تاکنون چه دستورات برای حفظ و مرمت این بنای تاریخی صادر کرده است؟اگر صادر کرده اسناد مزبور را برای انتشار در اختیار بگذارد؟

حتمآ استاندار گیلان  اطلاع دارند،حسن روحانی،دومین مقام رسمی کشور و رئیس جمهوری  دولت یازدهم برای حفظ آثار تاریخی اهمیتی ویژه ای قائل می باشد به طوری که در یکی از سخنان تاکید کرده اند:” دولت وظیفه صیانت و حفظ آثار باستانی را برعهده دارد و هر اقدامی در این خصوص لازم باشد، انجام خواهیم داد”حالا استاندار بیان کنند برای مرمت  آثار تاریخی زادگاه خود تا الان چه اقدام عملی را انجام داده اند؟مستندات منتشر کنند.

لازم به ذکر می باشد طبق  ماده یک مصوبه شورایعالی اداری در ۱۳۷۷،از جمله وظایف استانداران در قلمرو مأموریت خویش بعنوان نماینده عالی دولت ،مسئولیت اجرای سیاستهای عمومی کشور در ارتباط با وزارتخانه ها، مؤسسات و شرکتهای دولتی و سایر دستگاههایی که به نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می نمایند. نهادهای انقلاب اسلامی ، نیروهای انتظامی ، شوراهای اسلامی شهر و شهرداریها و مؤسسات عمومی غیر دولتی را عهده دار خواهند بود.

امام خامنه ای: افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است.۱۳۸۸/۰۳/۲۹

در کنار این، نظام پاسخگویی را برای خودتان متحتم بدانید. واقعا وزیر در حوزه‌ی کار خودش، مدیران وزارتی در حوزه‌ی کار خودشان، معاونان هر کدام در حوزه‌ی کار خودشان پاسخگو باشند. یعنی هم در برابر خطایی که انجام می‌گیرد، واقعا پاسخگو باشند؛ هم در برابر کار لازمی که باید انجام می‌گرفته و انجام نمی‌گیرد، پاسخگو باشند.

قضاوت را به خوانندگان می سپاریم…….

پایان پیام

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :