کاشف اسرار-خانه آوانسیان” در ضلع غربی مجتمع خاتم الانبیاء رشت  و نرسیده به خیابان سعدی رشت واقع شده است.

خانه آوانسیان دو اسفند 95.jpgدوتصویر دوم اسفند۹۵

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،این بنای تاریخی به شماره ۲۲۲۳۷ و در ۲۶ اسفند ماه ۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر می باشد،از سالیان گذشته تاکنون  ازمحوطه بیرونی بنا در حال حاضر به عنوان پارکینگ کارمندان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت  و حتی زمان حضور استاندار گیلان و سایر مقامات،مورد استفاده قرار می گیرد.

به دلیل ارزش تاریخی بنای مذکور و بی توجهی به آن صدمات جبران ناپذیری به آن وارد کرده و شکل اولیه آن را دگرگون کرده ا و حتی برخی قسمتها ریزش کرده و از بین رفته که در تصاویر این گزارش مشهود است.

بر اثر بارش نزولات آسمانی از جمله برف بهمن ماه صدمات بیشتری به خانه آوانسیان وارد گردیده و بنا تصاویر تهیه شده در دوم اسفند ماه جاری،در برخی از اتاق های آن،دارای چکه می باشد و نسبت به مرمت سقف اقدامی نشد.

ادعای میراث فرهنگی گیلان بهمن 95

آن چه بیشتر دل دوست داران میراث فرهنگی را می سوزاند،اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی استان در ۳۰ بهمن ماه مبنی بر “اجرای عملیات برف روبی در موزه ها و آثار تاریخی تحت نظارت این اداره کل” می باشد،که حداقل درباره خانه آوانسیان و برخی آثار در شهر رشت،صدق نمی کند و به زودی گزارشی مستند در این باره منتشر می شود.

ادعای میراث فرهنگی گیلان بهمن 95.jpg2

ازم به تاکید است،از آثار بی نظیر تاریخی که در گیلان داریم می توان با تدوین سیاست های کارآمد و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی و با در نظر گرفتن طرحها و نقشه هایی که سازمان میراث فرهنگی تبیین می کند به مرمت، حفظ و احیای این بناهای تاریخی پرداخت.

در کشورهای مختلف وقتی فردی دارای ملک تاریخی است احساس خوشبختی می کند چرا که می تواند با استفاده از قوانین موجود در آن کشور ملک خود را با تغییر کاربری به یک مکان اقامتی، فرهنگی، کتابخانه، فروشگاه صنایع دستی و … تبدیل کند.

به توجه به موارد اشاره شده در این گزارش،اینک از اداره کل میراث فرهنگی گیلان سوال می شود آیا طبق قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور،تهیه و اجرای طرح های لازم به منظور حراست،تعمیر،مرمت واحیای آثار،بناها ومجموعه های باارزش فرهنگی وتاریخی نیست؟اگر هست چرا به وظایف قانونی خود به درستی عمل نمی کنید؟!

خانه آوانسیان دو اسفند 95تصویر دوم اسفند۹۵

اگر ملکی که درفهرست آثار تاریخی کشور به ثبت نرسیده بخواهد تخریب بشود، این اداره کل خود رابه آب وآتش می زند که خراب نشود و درصورت تخریب ادعا می کنید عمدی خراب شده،ولی برای یک بنا ارزش مند تاریخی هم چون  خانه آوانسیان ،بی توجهی می کند؟

باتوجه به این  ابنیه یک اثر مهم فرهنگی  رشت محسوب می شود ومیراث فرهنگی شامل آثار باقی مانده از گذشتگان است که نشان گر حرکت انسان در طول تاریخ می باشد وبا شناسایی آن زمینه شناخت هویت وخط حرکت فرهنگی او میسر می شود و از این طریق زمینه های عبرت برای انسان فراهم می آید ،اینک از مدیرکل میراث فرهنگی گیلان سوال می شود ،با کدام نگرش حفظ از آثار تاریخی کشور نسبت به مرمت این ابنیه اقدامی نمی شود؟

در صورت تخریب کامل ،جواب گوی دوست داران حفظ ونگهداری این گونه آثار ثبت شده در فهرست ملی کشورچه کسی خواهدبود؟

اگر مدیر کل بخواهد ادعا بکند که مرمت این بنا در دستور داشته و دارد و برای آن بودجه به ثبت رسیده و مرمت گردیده است،اسناد آن را منتشر کند تا نسبت به منتشر کردن آنها اقدام نمائیم.

مدیرکل در گفتگویی مدعی شده است:”حفظ همه آثار میراث فرهنگی و بناهای تاریخی استان دغدغه این اداره کل است اما اعتبار مرمت محدود است”،حال با توجه به نگزش رضا علیزاده نسبت به حفظ آثار تاریخی و محدودیت اعتبار،چطور  نسبت به مرمت این ابنیه اقدامی نشده است؟

 

از استاندار گیلان سئوال می شود تاکنون چه دستورات برای حفظ و مرمت این بنای تاریخی صادر کرده است؟اگر صادر کرده اسناد مزبور را برای انتشار در اختیار بگذارد؟

حتمآ استاندار گیلان  اطلاع دارند،حسن روحانی،دومین مقام رسمی کشور و رئیس جمهوری  دولت یازدهم برای حفظ آثار تاریخی اهمیتی ویژه ای قائل می باشد به طوری که در یکی از سخنان تاکید کرده اند:” دولت وظیفه صیانت و حفظ آثار باستانی را برعهده دارد و هر اقدامی در این خصوص لازم باشد، انجام خواهیم داد”حالا استاندار بیان کنند برای مرمت  این چه اقدام عملی را انجام داده اند؟مستندات منتشر کنند.

لازم به ذکر می باشد طبق  ماده یک مصوبه شورایعالی اداری در ۱۳۷۷،از جمله وظایف استانداران در قلمرو مأموریت خویش بعنوان نماینده عالی دولت ،مسئولیت اجرای سیاستهای عمومی کشور در ارتباط با وزارتخانه ها، مؤسسات و شرکتهای دولتی و سایر دستگاههایی که به نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می نمایند. نهادهای انقلاب اسلامی ، نیروهای انتظامی ، شوراهای اسلامی شهر و شهرداریها و مؤسسات عمومی غیر دولتی را عهده دار خواهند بود.

نکته جالب این است در سایت اداره کل میراث فرهنگی گیلان،عبارات ذیل درج شده است:

پس از ثبت یک اثر در فهرست آثار ملی کشور، آن اثر مشمول ضوابط و قوانین سازمان میراث فرهنگی کشور در خصوص حفظ آثار ملی قرار خواهد گرفت که درآن صراحتاً اعلام شده است، “به موجب ثبت یک اثر ، ساختمان مذبور، تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی کشور می باشد و هر گونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت اثر شود ممنوع است در ضمن مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و و نظارت سازمان مذکور ممکن و تخلف از آن برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ کتاب پنجم قانون مجازاتهای اسلامی تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده جرم محسوب می شود و مرتکب، مشمول مجازاتهای قانونی خواهد شد.

امام خامنه ای: افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است.۱۳۸۸/۰۳/۲۹

در کنار این، نظام پاسخگویی را برای خودتان متحتم بدانید. واقعا وزیر در حوزه‌ی کار خودش، مدیران وزارتی در حوزه‌ی کار خودشان، معاونان هر کدام در حوزه‌ی کار خودشان پاسخگو باشند. یعنی هم در برابر خطایی که انجام می‌گیرد، واقعا پاسخگو باشند؛ هم در برابر کار لازمی که باید انجام می‌گرفته و انجام نمی‌گیرد، پاسخگو باشند.

قضاوت را به خوانندگان می سپاریم…….

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :