کاشف اسرار-مرداد ماه ۹۳،خبر آتش سوزی خانه تاریخی و اثر ملی عضدی شهر سیاهکل در رسانه ها منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،متاسفانه در این آتش سوزی کل سازه چوبی سربندی سقف، پوشش سفالی ، قسمت هایی از سازه چوبی کف طبقات و نیز تزیینات بنا از بین رفت

خانه عضدی نهم اسفند95

به دنبال بروز حریق،مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛طی اظهاراتی،تاکید کرد:در اسرع وقت تمامی قسمت های بنا مرمت خواهد شد .

به گفته رضا علیزاده:”در صورتی که قسمت کوچکی هم از این عمارت باقی مانده باشد، مجددا مرمت ، احیا و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و از جایگاه فرهنگی آن به هیچ عنوان کاسته نخواهد شد”.

وی هم چنین ،تصریح کرد:”تلاش سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بر این است که با تمام محدودیت‌های اعتباری بناهای تاریخی شاخص را مرمت و احیا کند”.

با گذشت ۳۱ ماه از بروز حریق و اظهارات مدیر حرفه ای میانی مارالبیان؛بنا مشاهدات خبرنگار کاشف اسرار در بعد از ظهر یوم جاری،یک ضلع از فنس های پیرامون بنا،با خاک تقریبآ یکسان شده است؟!

بنا به گزارش تصویری تهیه  و منتشر شده،برخی از نقاط بنا مرمت نشده و اینک از مدیرکل میراث فرهنگی استان پرسش می شود آیا مرمت اثر تاریخی مبحوث عنه پایان رسیده است یا خیر؟ا و اگر پاسخ بلی می باشد با اظهارات  قبلی وی در سطور  بالاتر این گزارش از زبان وی،مطابقت دارد یا خیر؟

اگر هم پاسخ خیر،می باشد،چه مدت طول می کشد مرمت بنای مذکور به پایان برسد؟ضمن این که اعلام کنند چه میزان عملیات مرمت صورت گرفته،دلیل تعویق احتمالی مرمت چیست و چه میزان برای مرمت هزینه شده و آیا برای ادامه مرمت احتمالی بودجه نیاز دارند یا خیر؟

لازم به ذکر می باشد متأسفانه این خانه با قدمت قاجاری  که مردم سیاهکل به آن علاقه زیادی داشتند و در مرکز شهر  و کوچه میراث فرهنگی به نمادی از قدمت این شهر تبدیل شده بود، در غفلت مسئولان میراث فرهنگی در آتش سوخت.

پایان پیام

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :