کاشف اسرار-مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به کاهش چشمگیر حمل و نقل دریایی بنادر حاشیه خزر،از امضای تفاهم کریدور شرق به غرب دریای خزر فی ما بین بنادر قزاقستان، آذربایجان و گرجستان خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار،حسین چراغی در نشست تخصصی با  معاونین  اداره کل بنادر و دریانوردی و تجار گیلان به روند توسعه بنادر خزر و افزایش ظرفیت های بنادر قزاقستان و آذربایجان اشاره کرد.

وی با بیان این که در کشورهای حاشیه دریای خزر نزدیک به ۲۵ بندر فعال وجود دارد،خاطر نشان کرد:این بنادر خدمات لازم برای تجارت خارجی را شامل صادرات ،  واردات و ترانزیت کالاهای نفتی و غیرنفتی را بین کشورهای ناحیه خزر  قفقاز را ارائه می دهند.

این مسوول،متذکر شد: ظرفیت کل بنادر خزر از سال ٢٠١٧ با ظرفیت ١٣۶ میلیون تن تا سال ٢٠٢٠ به ظرفیت ٢۴٣ میلیون تن خواهد رسید که در این بین ظرفیت بنادر قزاقستان از ٢٢ میلیون تن فعلی به ظرفیت ۵١ میلیون تن در سال ٢٠٢٠ و ظرفیت بنادر آذربایجان از ۴۴ میلیون تن  فعلی در سال ٢٠٢٠ به ٧۶ میلیون تن می رسد.

چراغی،متذکر شد:نکته حائز اهمیت برای بنادر حاشیه خزر کاهش چشمگیر حمل و نقل دریایی است، به طوری که عملکرد بنادر حاشیه خزر از ۶۳,۹ میلیون تن در سال ۲۰۰۹ به ۲۸.۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است .

به گفته وی،به نظر می رسد که با توجه به عرضه و تقاضا موجود در بازار و عملکرد بنادر، بین ظرفیت فعلی و توسعه آتی  بنادر کشورهای حاشیه خزر تناسبی  وجود ندارد.
مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به نامتناسب بودن میزان عرضه و تقاضا در سال ۲۰۲۰ ،تصریح  کرد: این موضوع موجب شد که تصمیم گیران بنادر حاشیه خزر به فکر ایجاد و پیدا کردن بازارهای جدید برای فعال سازی ظرفیت های ایجاد شده بشوند،زیرا در غیر اینصورت با ظرفیت خالی و شکست سرمایه گذاری در بنادر خود مواجه می شوند.
چراغی با اشاره به هدف و سیاست اصلی امضای تفاهم کریدور شرق به غرب دریای خزر فی ما بین بنادر قزاقستان، آذربایجان وگرجستان یاد آور شد: سیاست نهفته این تفاهم نامه توسعه بازار حمل و نقل از منطقه ای به حمل و نقل فرا منطقه ای بوده و هدف آن تغییر در الگوی بازار به واسطه روابط بسیار بالای بین اتحادیه اروپا و چین است.
وی با بیان اینکه اتحادیه اروپا به بزرگترین شریک تجاری چین تبدیل شده استافزود: چین پس از ایالات متحده دومین شریک تجاری اتحادیه اروپا محسوب می شود و پکن قصد دارد تا حجم مبادلات تجاری خود با اتحادیه اروپا را به ۱ تریلیون دلار تا سال ۲۰۲۰ افزایش دهد.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان ادامه داد: ایجاد کریدور جدید برای انتقال بخشی از این حجم از مبادلات عظیم تجاری پاسخ و راهکار مناسبی برای تکمیل ظرفیت های ایجاد شده در بنادر اکتائو در قزاقستان و باکو در اذربایجان و کارآمد کردن سرمایه گذاری های بنادر این کشورها می باشد.

چراغی ،روند نزولی عملکرد بنادر شمال کشور با توجه به سرمایه گذاری های بعمل امده توسط بخش دولتی و بخش خصوصی نگران کننده دانست و اعتاد دارد: ریسک سرمایه گذاری را در این بنادر به شدت افزایش یافته است.

وی ابراز کرد:در حال حاضر در بنادر شمال کشور تقریبا ۳۰ میلیون تن ظرفیت خالی وجود دارد و با تکمیل طرح های توسعه در این بنادر ظرفیت خالی بنادر به ۵۰ میلیون تن خواهد رسید.

این مسوول،بیان کرد:وضعیت موجود حاکی از لزوم تغییر رویکرد و سیاست های جاری در نوع حمل و نقل دریایی در خزر برای بنادر شمال کشور می باشد و برای برون رفت از وضعیت موجود باید رویکرد تجارت منطقه ای در خزر به تجارت بین المللی تغییر کند و الگوی فرا منطقه ای در استفاده از ظرفیت های کریدورهای موجود و کریدورهای جدید حاکم شود.
چراغی ،ایجاد مسیر های جدید و روش های حمل و نقل جدید نظیر حمل و نقل ریلی را از تهدیدهای قابل پیش بینی برای کاهش سهم حمل و نقل دریایی خزر ،ذکر کرد.

به گفته وی، ایجاد مسیر های جدید ترانزیتی  و رونق مسیر های قدیمی همچون مسیر “قزاقستان – آذربایجان – گرجستان” ، مسیر ” ترکمنستان – آذربایجان – گرجستان” ، مسیر ” چین – قزاقستان ” ، مسیر “قزاقستان – ترکمنستان – ایران” و استفاده بیشتر از سایر شیوه‌های حمل‌ونقل به ‌ویژه استفاده از خطوط لوله جهت انتقال نفت و گاز و همچنین ظهور مسیرهای جدید ریلی از قبیل این تهدیدها به شمار می رود.
مدیر کل بنادر و دریانوردی اگیلان با بیان اینکه باید تهدیدها به فرصت تبدیل بشود،اذعان کرد: برای تبدیل این تهدیدها به فرصت،  می بایستی با برنامه ریزی و حساسیت خاص کریدورهایی که از مسیر بنادر شمال کشور از نظر اقتصاد حمل و نقل بهینه تر هستند را فعال کرد و از روابط تجاری بین کشورهایی فرا منطقه ای نظیر هند و روسیه برای تکمیل ظرفیت های بنادر شمال بهره لازم را برد.
چراغی ادامه داد: یکی دیگر از راهکارهای تبدیل این تهدیدها به فرصت استفاده از کریدورهای جدید به مانند کریدور شرق به غرب دریای خزر میان راه آهن و بنادر قزاقستان، آذربایجان وگرجستان است

وی در پایان،تاکید کرد:”ما میتوانیم بخش قابل توجهی از تبادلات تجاری بین چین و ایران را از مسیر این کریدور و از طریق بنادر شمال کشور انجام دهیم”.

پایان پیام

اشتراک این خبر در :