کاشف اسرار-مدیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت از توزیع ماهیانه ۶ تا ۷ تن پلاستیک تفکیک زباله از مبداء درب منازل ساکنین در این شهر و فعالیت دو شرکت پیمان کاری در این حوزه خبر داد و  اذعان کرد: با توجه به حجم زیاد جمع آوری زباله خشک دارای درآمد مکفی است.

IMG_20170712_145121

علی رضا حاجی پور در حاشیه برپایی برپایی نمایشگاهی به مناسبت روز جهانی بدون پلاستیک در پیاده راه فرهنگی هسته مرکزی شهر رشت در گفتگو با خبرنگار کاشف اسرار،اظهار کرد:امروزه متاسفانه شاهد مصرف بیش از حد پلاستیک  در زندگی روزمره انسانها هستیم.

IMG_20170712_145904

وی خاطر نشان کرد:در همین راستا سازمان مدیریت پسماند شهری به منظور حفظ محیط زیست و کاهش هزینه های سیستم مواد زائد و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه های ملی، طرح تفکیک از مبدأ  را در دست اجرا دارد.

IMG_20170712_145215

این مسوول،تصریح کرد:پلاستیک با ماندگاری بیش از ۵۰۰ سال در محیط و به خصوص ورود آن به عرصه  محیط زیست از جمله زیست دریایی وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی و بلعیده شدن توسط این جانداران شده  و حتی پس از مرگشان هم سالم باقی می ماند.

IMG_20170712_174322

به گفته حاجی پور،هدف از برگزاری این همایش ارتقای سطح آگاهی و دانش مردم در زمینه زیان های بهداشتی و محیط زیستی استفاده از کیسه های پلاستیکی، چگونگی تفکیک زباله ها و برخورد صحیح با بحران زباله و راهکارهایی برای داشتن زباله کمتر و … است.

photo_--_--(8)

وی ابراز کرد:در این همایش یک روزه  غرفه هایی تحت عناوین آموزش صحیح تفکیک زباله از مبدا ، آموزش کاردستی با دور ریز های بازیافتی ویژه کودکان ، کارگاه آموزشی و تولید آثار بازیافتی بر پاشد.

رییس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت ضمن تشکر از واحدهای اجرائی و حضور خودجوش مردم و پاسداشت روز جهانی بدون پلاستیک با تائید عملکردهای فرهنگی آموزشی در این راستا،تاکید کرد: همکاری دوجانبه مردم و سازمان در نهایت تجربه یک شهر سالم و پاکیزه را در کنار هم به ارمغان خواهد آورد.

حاجی پور،سازمان پسماند در اکثر مناسبت ها با حضور در عرصه زیست محیطی و اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگی در سطح مدارس پایه و دانشگاه ها به صورت مستمردر این امر مهم تاثیرگذار خواهد بود.

وی از توزیع ماهیانه ۶ تا ۷ تن پلاستیک تفکیک زباله از مبداء درب منازل ساکنین در این شهر و فعالیت دو شرکت در این حوزه خبر داد و ابراز امیدواری کرد روزی فرا برسد که شاهد دفن هیچ گونه زباله ای در محیط زیست سرزمین مان نبوده،ضمن این که از این به بعد با فرهنگ سازی برای شهروندان از کیسه های پارچه ای به جای پلاستیکی استفاده کنند.

این مسوول ،جلوگیری بیش از حد پلاستیک یک بار مصرف در کشور و استفاده  مستمر کیسه های پارچه ای  از فواید این فرهنگ سازی ذکر کرد و افزود:کیسه های پارچه ای قابلیت باز یافت را دارد و بار دیگر به محیط بر می گردد. و دور ریز نمی شود و در آن پسماند خشک نگهداری می شود.

ناگفته نماند از  جمله برنامه جذاب این همایش را  می توان به برپایی غرفه مسابقه پسماند شو با هدف آموزش های زیست محیطی ویژه خانواده ها،اجرای ویژه برنامه کودکانه کارناوال شادی و آموزشی  با محوریت تفکیک زباله از مبدا ،اجرای نمایش  خیابانی و پرفورمنس ،موضوعات  زیست محیطی در تونل آموزشی و برگزاری مسابقه نقاشی؛اشاره کرد.

 

پخش کیسه های پارچه ای و بازیهای محیط زیستی و بروشورهای آموزشی از دیگر اقدامات سازمان پسماند در این همایش بوده،ضمن این که مچری این برنامه”محمد رضا باقری پور اصیل”از پرسنل شاغل در سمت مدیر روابط عمومی سازمان قبرستان هایآآرامستان ها)شهرداری رشت بوده است.

IMG_20170712_145716

پایان پیام

 

اشتراک این خبر در :