کاشف اسرار-روند احداث مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین بندر ایران در دریای خزر و بزرگترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد کشور از سال ۱۳۸۸ توسط منطقه آزاد انزلی آغاز شده و  بنا به پیش بینی های صورت گرفته در دو سال آینده به بهره برداری کامل می رسد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،تاکنون دو پست از اسکله های مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی به بهره برداری رسیده و احداث ۲۰ پست دیگر در دستور کار قرار دارد.

مجتمع بندری این بندر دارای دو موج شکن و شامل ۲۵ پست اسکله شامل بر ۴ پست ترمینال کانتینری، ۳پست ترمینال نفتی، ۲۰۰ترمینال کالاهای فله خشک، ۱۰ پست ترمینال چند منظوره، ۲۰۰ ترمینال کالاهای عمومی، ۱ پست ترمینال رو-رو و ۱ پست ترمینال اختصاصی و مسافری بزرگترین و کاملترین مجموعه بندری شمال ایران واقع در محدوده منطقه آزاد تجاری-صنعتی انزلی در حال احداث است

رر این مجتمع بندری ، مساحت بخش عملیاتی ۵/۱۸۷ هکتار ، مساحت بخش مستقل بندری ۵/۳۲ هکتار و مساحت بخش اداری آن ۳۳ هکتار در نظر گرفته شده ، که مجموعاً در مساحتی بالغ بر ۳۵۳ هکتار احداث خواهد شد.
این بندر قابلیت پهلو گیری کشتیهای بزرگ با آب خور ۹ متر و ظرفیت ۱۲ هزار تن کالای تجاری و ۲۰ هزار تن کالای نفتی را خواهد داشت،ضمن این که از جمله اهداف ااحداث این بندر می توان به انتقال کالای ترانزیتی و کانتینری متعلق به کشورهای مختلف در چهار چوب توافقات محور شمال – جنوب ، حمل و نقل دریایی شامل ( مسافر و بار و مواد سوختی ) و توسعه صنایع دریایی و فعالیتهای وابسته به آن اشاره کرد.

به طور کلی فضاهای ترمینالهای بندر کاسپین رابطه مستقیم با اهداف منطقه آزاد و فعالیت های واحدهای مستقر در منطقه و همچنین نیازمندیهای تجاری در سطح کشور و برنامه های ترانزیتی دارند

بنا به مستندات موجود نزد این رسانه،عملکرد برای ساخت این مجتمع تا سال گذشته ۲٫۵۲۵٫۲۷۵ میلیون ریال بوده و برای امسال هم اعتباری معادل ۱٫۴۳۶٫۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

از سویی دیگر برای احداث اسکله و موج شکن ها-لایروبی بندر و تهیه و تامین لایروبی-راه اندازی ،تهیه و نصب تاسیسات برق،الکترونیکی،مکانیکی و ناوبری بندر-احداث ساختمان عملیاتی بندر،زیر ساخت ها،محوطه سازی و سیویل مجتمع،تامین شناورهای خدماتی،تهیه و استقرار تجهیزات تخلیه و بارگیری و جرثقیل-اتصال ریل  و راه آهن به مجتمع بندری و هم چنین تکمیل تقاطع غیر هم سطح،اعتباری معادل ۱٫۸۵۶٫۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

با توجه به این که احداث و مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد،تجلی گر رشد و توسعه گیلان در آینده خواهد شد،الحاق فرودگاه سردار جنگل رشت و نواحی صنعتی اطراف منطقه آزاد موجب رونق اشتغال می شود.

پایان پیام

 

 

 

 

اشتراک این خبر در :