کاشف اسرار-رییس پارک علم و فن آوری گیلان خواستار مساعدت دستگاه های دولتی در پرداخت مطالبات شرکت های فناور و دانش بنیان شد و تاکید کرد:حمایت از تولیدات شرکت های فناور و دانش بنیان و همکاری موثرتر نهاد های استان مانند سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی تاثیر به سزایی دارد.

به گزارش کاشف اسرار،مجید متقی طلب در یازدهمین جلسه‌ اقتصاد مقاومتی گیلان با حضور استاندار،راه‌اندازی مرکز رشد واحدهای فناور بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور را به عنوان یکی از پروژه‌های پیشنهادی اقتصاد مقاومتی پارک علم و فناوری گیلان در سال جاری اعلام کرد.

وی خاطر نشان کرد: با استفاده از منابع و زیرساخت موجود و در اختیار پژوهشکده بیوتکنوژی کشاورزی منطقه شمال کشور، این مرکز به عنوان پروژه مرکز رشد فناوری‍‌های نوین در نیمه اول سال ۱۳۹۶ راه اندازی شد و برای آن تا پایان امسال استقرار ۵ شرکت فناور را پیش‌بینی می‌کنیم.

این مسوول با اشاره به حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و ارتقای ۱۰۰ درصدی میزان اشتغال مستقیم و درآمد شرکت‌ها، به عنوان یکی از برنامه‌های مرتبط با ارتقای توان تولید ملی، گزارشی از روند حمایت‍‌های انجام شده پارک علم وفناوری گیلان و هزینه سرانه ایجاد اشتغال ، ارائه کرد.

متقی طلب،متذکر شد:با توجه به اعتبارات حمایتی پرداخت شده توسط پارک به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان که موجب اشتغال ۷۹۰ نفر را فراهم نموده است ، هزینه سرانه ایجاد اشتغال در پارک علم و فناوری گیلان ۱۵۷ میلیون ریال خواهد بود.

وی یکی دیگر از برنامه‌های مرتبط با بسته ارتقای توان تولید ملی، تقویت تشکل‌های صادراتی تخصصی، حمایت از تشکیل و توسعه شرکت‌های بزرگ صادراتی و شرکت‌های مدیریت صادرات ذکر کرد.

این استاد دانشگاه،ادامه داد: پارک علم و فناوری گیلان با ایجاد کنسرسیوم صادرات کالا و خدمات دانش بنیان متشکل از ۲۵ شرکت فناور و دانش بنیان و شرکت‌های خدمات بازرگانی و صادراتی به منظور صادرات به ویژه به کشورهای مشترک المنافعCIS، در این مورد هم اقدام نموده است.

متقی طلب، فعالیت کمیسیون‌های مشترک اقتصادی با طرف‌های خارجی و کمیته‌های بازرگانی مربوط، در جهت توسعه صادرات کالاها و خدمات از دیگر برنامه مرتبط با بسته ارتقای توان تولید ملی است.

وی ابراز کرد: با تسهیل معاملات فروش خدمات و محصولات شرکت‌های فناور و دانش بنیان پارک‌های علم و فناوری کشور و بهره‌گیری از ظرفیت دبیرخانه شبکه پارک های علم و فناوری کشورهای اسلامی(INSTP) و بانک توسعه اسلامی توانستیم اقداماتی در راستای تحقق برنامه مرتبط با بسته ارتقای توان تولید ملی را صورت دهیم.

رییس پارک علم و فن آوری گیلان،پذیرش و استقرار ۶ شرکت ارائه خدمات در حوزه‌های مشاوره آموزشی، مدیریت پروژه، مطالعات امکان سنجی فنی، مالی و اقتصادی، بازاریابی، توسعه کسب و کار را  از دیگر اقدامات انجام شده است پارک اعلام و در همین راستا برگزاری ۱۱ رویداد (استارتاپ گرایند و استارتاپ ویکند) در سال ۱۳۹۵، را مصداقی از اقدامات انجام شده اعلام کرد.

متقی طلب،یاد آور شد:ساخت دستگاه کالر سورتر چای (به صورت مشترک با یک شرکت خارجی) که توسط شرکت آوین پژوهش دانش و صنعت برنر گیل، طراحی و ساخته شده است که یک نمونه از انتقال فناوری و بومی‌سازی فناوری و دستاورد‌های فعالیت خوشه صنعتی شالیکوبی است که خوشبختانه تا کنون در ۱۱ کارخانه چای استان گیلان نصب و راه اندازی شده است.

وی در رابطه با پروژه توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان سال ۱۳۹۶ بر اساس مصوبه کارگروه توسعه شرکت‌های دانش بنیان استان،بیان کرد:۱۳۰ شرکت دانش بنیان جدید طی دوره ۱۰ ماهه آذر سال گذشته لغایت شهریور امسال بوده که سهم پارک علم و فناوری گیلان ۱۰ شرکت دانش بنیان جدید می‌باشد که از این سهم، تعداد ۴۷ شرکت در فضاهای کاری پارک علم و فناوری گیلان تا کنون مستقر شده‌اند.

پایان پیام

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :